Triatlon Nagyhét

2019.07.15. 09:30

A nőknél célfotót is néztek

A férfiaknál a dobogósok 1 másodpercen belül értek célba, Lehmann Csongor pedig 4. lett.

A célba érkezés pillanata

Fotó: Kozma István

A 23. tiszaújvárosi triatlon világkupa versenyprogramja az elmúlt évekhez hasonlóan az idén is kétnapos volt. Szombaton a selejtezőket, középdöntőket rendezték meg mindkét nem számára. Ebben az évben is jelentős mezőnyt kellett megrostálni, ugyanis a tokiói olimpia kvalifikációs sorozatának részét képező viadal vasárnapi megméretésén mindössze 30 női és 30 férfi sportoló állhatott rajthoz. A hölgyeknél összesen 55 nevezés érkezett, a férfiaknál pedig 78 sportoló állt rajthoz szombaton, az elődöntőben.

A szombati 15 magyar

A világkupa szombati előfutamaira összesen 15 magyar nevezett, a hölgyeknél két futamban hat magyar sportoló indult, köztük egy tiszaújvárosi, Putnóczki Dorka. Neki sikerült bejutnia a vasárnapi döntőbe, a másodiknak indult a selejtezőmezőnyből. Érdekesség, hogy mivel szombaton a verseny időpontjára kedvezőtlenek voltak a meteorológia kilátások, a Nemzetközi Triatlon Szövetség képviselői a rendezőkkel közösen úgy döntöttek, hogy a verseny távját módosítják, csökkentik. Így úszásban 500 métert, kerékpáron 12 kilométert, futásban pedig 3,2 kilométert kellett megtenniük a rajthoz állóknak. Ezen a rövid távon három magyar hölgy „hasalt el”, Balogh Barbarának, Fuchs Renátának, és Sebők Klaudiának nem sikerült a döntőbe kerülnie.

A férfiaknál a kilenc magyar közül a három előfutamból négyen peregtek ki, Király István, Király András, Papp Tamás és a tiszaújvárosi Sinkó-Uribe Aurél. De két újvárosi triatlonos így is bekerült a fináléba, a Lehmann testvérek közül Csongor a második futamban 2., Bence az elsőben 5. lett.

Ahogy az előző években, így most is a nők döntőjét (750 méter úszás, 20 km kerékpározás, 5 km futás) rendezték meg korábban. A tiszaújvárosi Putnóczki Dorka hazai vizeken remekül kezdett, a Dísztóban megrendezett úszásból harmadikként érkezett ki a partra.

A második számban, a kerékpározásban sem tudott szétszakadni a mezőny, a nyolckörös tekerésben 21 sportoló bolyozott az élen. Mindhárom magyar ebben volt, Putnóczki mellett Bragmayer Zsanett és Kovács Zsófia is. A futás elején utóbbi kettő tudta tartani a tempót az elejével, a tiszaújvárosi sportoló élete első felnőtt vk-ján viszont kezdett leszakadni, az első körben 42 másodpercet vertek rá a legjobban sprintelők, a következő futókörben ez a különbség pedig tovább növekedett. Ekkor az élen egy hétfős boly haladt, amiben Bragmayer, és Kovács is benne volt, a szoros küzdelemben a döntés a végére, az utolsó futókörre maradt. Ezen az 1250 méteren a két magyar maradt le egy picit, és olyan fej ­fej melletti csata volt a végén, hogy az ausztrál Emma Jeffcoat, az osztrák Sara Vilic, az ausztrál Kelly-Ann Perkins és a spanyol Miriam Casillas García közötti sorrend meghatározásához célfotót is kellett nézni, mivel mindannyian 1 másodpercen belül (!) fejezték be a versenyt.

Vasárnapi férfi

A férfiverseny első számában a francia Aurelien Raphael volt a leggyorsabb, őt Dévay Márk követte a partraszállásban, a tiszaújvárosiak közül Lehmann Csongor a franciához képest 16 másodperc hátránnyal, a 4. volt, Lehmann Bence 25 másodpercre az éllovastól, a 6. helyen állt ekkor. A további két magyar közül Tóth Tamás a 7., Faldum Gábor pedig a 22. volt az első szám végén. Dévay és Raphael jött ki a depóból elsőként, a kerékpár első köre után 24 másodpercük volt az őket követő 26 fős bollyal szemben. Azonban a francia sportoló a másodikban visszavett, bevárta a többieket, így Dévay egyedül nyargalhatott elől. A bicó negyedik körében elfogyott a magyar triatlonos fórja, a cseh Jan Volar próbált megszökni, és hozott össze pár másodperces előnyt. A kerékpár hatodik etapjában Faldum Gábor defektet kapott, a kerékcsere miatt bő fél perccel „elszállt”, és az utolsó helyre csúszott vissza. Volar fórja eltűnt, a kerékpár letételekor 26 fős volt az élboly, benne – Faldum kivételével – négy magyarral.

Az izgalmak itt is a futásra maradtak, és a taposásban fokozatosan kezdett szétrázódni a mezőny. De az elején maradt magyar, a legsebesebb versenyzők között ott volt Leh­mann Csongor is, két körrel a vége előtt az ausztrál Ryan Fisherrel, a dél-afrikai Wian Sullwalddal, az egyesült államokbeli Eli Hemminggel robogott az elején. Négyükre az utolsó előtti körben csak a brit Barclay Izzard tudott felzárkózni. Őket Tóth Tamás és a brit Gordon Benson követte, 6 másodperces hátránnyal. Egy körrel a vége előtt Dévay 15, Lehmann Bence pedig 37 másodpercre volt az élen haladóktól. A befutó a férfiaknál is rendkívül szoros lett, az első három, Hemming, Fisher és Sullwald 1 másodpercen belül ért célba, Lehmann Csongor pedig, legjobb magyarként, 5 szekundumra volt az éremtől. Ha bronz nem is jutott neki, a 60 ezer dollár összdíjazású verseny után neki is jutott némi pénz.

Triatlon világkupa-eredmények

A vasárnapi döntő eredményei

Nők: 1. Emma Jeffcoat (ausztrál) 59:28, 2. Sara Vilic (osztrák) 59:29, 3. Kelly-­Ann Perkins (ausztrál) 59:29, 4. Miriam Casillas García (spanyol) 59:29, 5. Natalie Van Coevorden (ausztrál) 59:31, 6. Bragmayer Zsanett (magyar) 59:38, 7. Kovács Zsófia (magyar) 59:45, ...25. Putnóczki Dorka (magyar) 1:02:08.

Férfiak: 1. Eli Hemming (egyesült államokbeli) 53:43, 2. Ryan Fisher (ausztrál) 53:44, 3. Wian Sullwald (dél-afrikai) 53:44, 4. Lehmann Csongor (magyar) 53:49 , ...7. Tóth Tamás (magyar) 54:04, ...10. Dévay Márk (magyar) 54:10, ...20. Lehmann Bence (magyar) 54:34, ...29. Faldum Gábor (magyar) 56:22.

A szombati selejtezők eredményei

Nők, 1. futam (28 induló): 1. Natalie Van Coevorden (ausztrál) 37:02 perc, 2. Kelly-Ann Perkins (ausztrál) 37:03, 3. Erika Ackerlund (amerikai) 37:08, ...21. Balogh Barbara (magyar) 38:31, …25.Fuchs Renáta (magyar) 39:56. Sebők Klaudia (magyar) nem ért célba.

Nők, 2. futam (29 induló): 1. Bragmayer Zsanett (magyar) 36:52, Ilaria Zane (olasz) 36:53, 3. Anabel Knoll (német) 36:56, …10. Putnóczki Dorka (magyar) 37:32, 11. Kovács Zsófia (magyar) 37:34.

Férfiak, 1. futam (26 induló): 1. Stefan Zachaus (luxemburgi) 32:59, 2. Ilya Prasolov (orosz) 32:59, 3. Gaspar Riveros (chilei) 33:00, …5. Lehmann Bence (magyar) 33:11, ...17. Papp Tamás (magyar)34:35, ...21. Sinkó-Uribe Aurél (magyar) 35:11.

Férfiak, 2. futam (26 induló): 1. Genis Grau (spanyol) 33:38, 2. Lehmann Csongor (magyar) 33:38, 3. Gabriel Sandor (svéd) 33:38, …6. Dévay Márk (magyar) 33:40, …9. Tóth Tamás (magyar) 33:42.

Férfiak, 3. futam (27 induló): 1. Wian Sullwald (dél-afrikai) 33:41, 2. Ryan Fisher (ausztrál) 33:46, 3. Emil Holm (dán) 33:48, 4. Faldum Gábor (magyar) 33:49, ...12. Király István (magyar)34:09, ...18. Király András (magyar) 34:46.