2024.09.30. 16:10
Magyar népmese napja: így ünnepeltek Miskolcon és Felsőzsolcán
A Magyar Népmese napját szeptember 30-án ünnepeljük, Benedek Elek a nagy mesélő születésnapján. Magyar népmese napja: fő célja, hogy a mesék fennmaradjanak és a bennük élő bölcsesség továbbörökítődjön az új generációkra.
Mesét hallgató gyerekek a II. Rákóczi Ferenc Könyvtárban
Forrás: II. Rákóczi Ferenc Könyvtár
A magyar népmese napjának célja, hogy a könyvtárosok pedagógusok, óvónők és a magyar népmesével foglalkozó, szakemberek, valamint a meseszerető gyerekek és felnőttek ezen a napon kiemelt figyelemmel és tisztelettel forduljanak a magyar népmese és más népek meséi felé.
Magyar népmese napja
Benedek Elek magyar népmese gyűjtő, egyszerre volt író, kiadó, szerkesztő, oktatáspolitikus, országgyűlési képviselő, mesemondó és mesegyűjtő. A magyar népmesék sokszínűsége, gazdagsága egészen egyedülálló. Kifejeződik benne az igazságba vetett hit, a játékosság, a csodák öröme, a kaland szeretete. Mindaz, ami, az elbeszélésben gyönyörködtetni tudja az ismeretlen világokat ismerni áhító hallgató. A magyar népmese lelkünk tápláléka, amely a lelket csodákkal könnyíti, a nehézségeknél rejtett segítőket ad, és a mindennapok szigorúságára határtalan szabadsággal felel. A közmédia gyerekeknek szóló csatornái rendhagyó módon ünneplik a magyar népmesék napját: 24 órás mesemaratonnal várják a látogatókat. Az M2 gyerekcsatorna facebook oldalán 24 ismert ember olvas fel 24 közkedvelt népmesét. A kezdeményezéshez csatlakoztak olimpikonok, sportolók és olyan elismert művészek, mint Miklósa Erika operaénekes, Pindroch Csaba Jászai-Mari díjas színművész. A Csukás meserádió tematikus napot szentel a magyar népmese napjának. Szívmelengető történeteket hallgathatnak a gyerekek többek közt Csőre Gábor, Mécs Károly, Szabó Gyula és Básti Lajos előadásában.
A magyar népmese napja megyénkben
II. Rákóczi Ferenc könyvtár örömmel fogadta a magyar népmese napja alkalmából az alsó tagozatos kis diákokat. A nap során bővebb információt szereztek a gyerekek Benedek Elek munkásságával kapcsolatban. Ezt követően megtekinthették A só című mesét egyedi stílusban a papírszínház technikával. A Felsőzsolcai Közösségi Ház és Városi Könyvtárban így ünnepeltek:
Ebben az évben a Hol volt, hol nem volt… című népmesemondó találkozót az Országos Könyvtári Napok programsorozaton belül szerveztük meg, melynek ebben az évben a mottója „Jó szóval oktasd, játszani is engedd...” . Ez alatt az egy hét alatt színes programokkal várjuk a látogatókat, minden korosztály számára változatos kulturális eseményekkel készülünk
– tudtuk meg a boon.hu Farkas Tünde Erzsébet könyvtárvezetőtöl. A népmesemondó találkozót Szarka Tamás nyitotta meg ünnepélyes beszédével.
Több éve hagyomány
A már több éve hagyományosan megszervezett népmesemondó találkozó célja, hogy a gyerekek közelebb kerüljenek a népmesékhez, foglalkozzanak vele, hogy hallgassák, olvassák őket. A mese megmozgatja a képzeletüket és érzelmeiket, illetve választ ad az őket foglalkoztató kérdésekre. Fontosnak tartják, hogy a gyerekek minél hamarabb találkozzanak a népmesékkel, hiszen a népmesékből megismerhetjük, hogy mit jelent a család, a közösség, a barátság, mi a félelem és a bátorság. A népmesék mesélnek a jóról és a rosszról, a tudásról és a leleményességről, hogy becsüljük meg egymást, építsünk bizalmat, törődjünk másokkal és segítsünk - nyilatkozta Farkas Tünde Erzsébet könyvtárvezető a boon.hu-nak. A népmese mondó találkozóra 23 gyerek nevezett be. Három kategóriában várták a jelentkezéseket, óvodás korosztály, általános iskola alsó tagozat, illetve felső tagozat kategóriákban. A gyerekek egy tetszőleges népmesével jelentkezhettek.
A délelőtt folyamán egymásnak meséltünk, úgy ahogy régen meséltek hideg téli estéken, kukoricafejtés, tollfosztás közben és különböző közösségi eseményeken. Hallhattuk többek között a Kiskakas gyémánt félkrajcárját, a Kisgömböcöt, a medve és a macska meséjét, a pletykás asszonyok történetét, szorgos és a rest lányról
– fejtette ki a könyvtárvezető.