boon.hu video

2025.05.23. 14:30

Négymilliárdos fejlesztés a Zsóryban - fotókkal, videóval

Három plusz egymilliárd forintos összértékben hajtanak végre turisztikai, illetve energetikai célú beruházásokat a következő időszakban a mezőkövesdi fürdő területén. A Zsóry történetének talán legnagyobb anyagi forrással történő fejlesztésről sajtótájékoztatón számoltak be, ahol a terveket, sőt, látvány-videót is bemutattak arról, mi valósul meg hamarosan.

Négymilliárdos fejlesztés a Zsóryban - fotókkal, videóval

Három plusz egymilliárdos fejlesztési programot jelentettek be

Fotó: Mogyorósi Zsolt Pipó

Nemcsak a mezőkövesdi Zsóry Strand- és Gyógyfürdő kínálata, épületállománya bővül a program révén, hanem a közeli Szentistván és Tard települések bevonásával egy „matyó tematikus utat” is létesítenek, a népi építészeti hagyományok megjelenítésével, helyi fafaragó által készítendő padokkal, utcabútorokkal. A mezőkövesdi fürdőben lesz, persze, a legkomolyabb változás: új medencék, épületek, büfék, pályák, csúszdák.

Zsóry
A Zsóry következő fejlesztési terveiről számoltak be Tállai Andrásék (jobbra)
Fotó: Mogyorósi Zsolt Pipó

Zsóry Lajos és a Zsóry fürdő

A fejlesztések terveit pénteken a helyszínen Tállai András országgyűlési képviselő és Szabó János vezérigazgató (Mezőkövesdi Városgazdálkodási Kft., a létesítmény üzemeltetője) társaságában Fekete Zoltán kövesdi polgármester mutatta be sajtótájékoztató keretében.

– Lehet, hogy a város, de mindenképp a fürdő történetének valaha volt legnagyobb összegű beruházása – így vezette fel a projektet Tállai András, történelmi előzményként emlékeztetve Zsóry Lajos munkásságára, aki 1938-tól kutatásaival megalapozta a fürdő később létrejöttét.

A Zsóry fürdő, talán sokan nem is tudják, nem valamiféle földrajzi elnevezést visel nevében, hanem Zsóry Lajosét. Az 1877 és 1941 között élt néhai földbirtokos, főszolgabíró és képviselő szerepe igen jelentős a nyugat-borsodi település modernkori történetében. Amint az online lexikon írja róla, „pályája szorosan kapcsolódik Mezőkövesd fejlődéséhez. Szerepe volt abban, hogy a matyó hímzés 1924-ben országos védettséget kapott. Főszolgabírói megbízatását 1931-ig, országgyűlési képviselővé választásáig töltötte be. Az ő birtokán 1938-ban végzett kőolajfúrások nyomán tárták fel a gyógyvizet, amely ma is alapját képezi az 1940-ben megnyitott gyógyfürdőnek.”

Róla szól a mai fürdő egyik épületben kialakított Zsóry Lajos terem falára felfestett egyik felirat:

„Zsóry Lajos a gyógyvíz feltárásával olyan lehetőséget adott Mezőkövesd kezébe, melynek megőrzése, fejlesztése közös ügyünk. – Tállai András”

 

Zavartalanul üzemelhessen

A most elnyert pályázati forrás összesen több milliárd négy milliárd forintot biztosít a már több éve tervezés alatt álló korszerűsítési-bővítési programnak. Az országgyűlési képviselő felidézte, az Európai Unióhoz való csatalakozás, az onnan kapott források megnyílása óta számos előző fejlesztés lezajlott már a fürdőben:

  • új gyógyászati részleg (2004)
  • új főbejárat
  • élményfürdő (2014)
  • fedett uszoda, sportpályák
  • csúszdapark (2019)
  • egészségpark
Látványterveken mutatták be, milyen lesz nemsokára a megújult létesítmény
Fotó: Mogyorósi Zsolt Pipó

A város polgármestere ezt kiegészítve úgy fogalmazott az aktuális folytatásról:

– A kormány támogatása nélkül soha az életben nem tudtuk volna megvalósítani a terveinket. 

A nagyszabású beruházásról elmondta, úgy szeretnék a kivitelezést megszervezni, hogy a létesítmény zavartalanul üzemelhessen, lehetőség szerint egy napra se kelljen bezárni.

„Lassú és sebes folyó”

A fejlesztési elemeket ismertetve kiderült, 3,2 milliárd forint áll rendelkezésre a TOP Plusz nevű európai uniós pályázati forrásból az energetikai projektre, és 1,1 milliárd a turisztikaira.

  • új hullámmedence (a korábbi helyébe)
  • élmény- és kaszkád-medencék („lassú és sebes folyó”)
  • ülő- és álló-élménymedence
  • családi pancsoló
  • sport-tó
  • vizes játszótér
  • kiszolgáló épületek
  • matyó hagyományőrző út – interaktív bemutatótér (Kövesden, Tardon és Szentistvánon)
  • új beléptetőrendszer
  • új gépház és víztározó, termálkút és hidegvízkút
  • modern medencefűtés
  • egyéb berendezések korszerűsítése
  • napelempark (a parkoló egy részén)

Ugyancsak fontos tételként került szóba a zöldfelületek növelése, az úgynevezett hőszigetek visszaszorítása. A vízfelületek összességében az 1970-es években kialakult 4000 négyzetméteres nagyságról 6500 négyzetméterre nőnek. Szempont a költséghatékonyság, a fenntarthatóság, és a minőségjavulás a vendégek kiszolgálásában. Végeredményben pedig a versenyképesség erősítése, az ország egyik meghatározó fürdője szerep megtartása.

További videós tartalmainkat megtekintheted YouTube csatornánkon!

Dr Fekete Zoltán: 💧🏗️ Hivatalos: aláírtuk a szerződést – indulhat a közel 4 milliárd forintos fejlesztés a Zsóryban!” – videón:

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában