2025.05.10. 11:30
Mindenki csinálja, pedig rég betiltották: belerokkansz, úgy megbüntethetnek ezért a kerti munkáért
Most tilos, vagy nem tilos? Ennek jártunk utána, mivel a tavaszi kerti munkák velejárója a rengeteg zöldhulladék.
A tavasz kezdetén kerül leginkább előtérbe a kérdés, mit kezdjünk a zöldhulladékkal, ami felgyülemlett a kerti munkák során a jó időben. Ilyenkor jönnek a szomszéd viták is, hogy most szabad, vagy nem szabad, ha szabad akkor mikor stb… Ennek kapcsán hoztuk hát el most az igazságot.

A legolcsóbb megoldás káros
A tavaszi kertrendezéskor általában esztétikai okokból szabadulunk meg a kerti hulladéktól.
Ennek legegyszerűbb módja kézenfekvően sokak számára az, hogy a kertben gyújtanak tüzet és égetik el a zöldhulladékot. Ez azonban nemcsak a szomszédnak okoz kellemetlenséget a füstszaggal, hanem a környezetünkre is káros hatással van, ezáltal pedig ránk is. A füstből a természetre és az egészségre is rendkívül káros anyagok kerülhetnek a levegőbe.
Lehet, vagy nem lehet?
A környezet védelmének általános szabályairól szóló törvény egyértelműen kimondja, hogy 2021. január 1-jétől országosan tilos a zöldhulladék égetése. A dolog mégsem ennyire egyszerű, mert a jogszabály lehetőséget biztosít az önkormányzatoknak, hogy helyi rendeletben szabályozzák az avar és a kerti hulladék égetését. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy vannak olyan települések, ahol egyáltalán nem szabad avart égetni, máshol kijelölt időzónák biztosítják a legális égetést – írja a Turistamagazin.
Jelenleg zöldhulladék égetésére vonatkozóan az alábbi kormányrendelet van érvényben: „Lábon álló növényzet, tarló és növénytermesztéssel összefüggésben keletkezett hulladék nyílt téri égetése tilos” – tudtuk meg a HungAiry munkatársaitól.
Nagy büntetés járhat az égetésért
Bármely anyag a jogszabályi előírásokat megszegve, illetve engedély nélkül a nyílt téren történő égetése természetes személy esetén 300 ezer forint, bármely anyag a jogszabályi előírásokat megszegve, illetve engedély nélkül a nyílt téren történő égetése gazdálkodó szervezet, illetve jogi személy esetén 2 millió forint bírságot vonhat maga után.
Alternatíva a zöldhulladék égetése helyett
A LIFE IP HungAIRy levegőminőség javításával kapcsolatos projektben Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata ingyenesen biztosít miskolci ingatlanokra komposztkereteket épp azért, hogy a kerti hulladék égetésével szemben alternatív hasznosítási lehetőséget kínáljon.
A projektben vállalt cél 2400 miskolci ingatlan komposztkerettel való ellátása. A komposztáló edényzethez való hozzájutás feltételei:
- Igénylő lap kitöltése és eljuttatása az Ökomenedzser Irodába,
- Részvétel egy közel 60 perces, komposztálással kapcsolatos tájékoztató előadáson,
- Az igénylő vállalja, hogy nem égeti el a kerti hulladékot, önerőből szállítja el és 3 évig rendeltetésszerűen használja a kapott komposztálót.