2025.05.14. 12:24
Megszavazták! – Ez lesz a Szirma és Martinkertváros közti területen
Hetek óta lázban tartja a miskolci közvéleményt, hogy milyen beruházás munkálatai kezdődtek Miskolc határában. A lakosság felháborodása és félelmei miatt rendkívüli közgyűlésen döntött a város vezetése a Szirma és Martinkertváros közti terület sorsáról.
Miskolc városvezetése május 13-án rendkívüli közgyűlésen döntött arról, hogy három évre változtatási tilalmat rendelnek el a Szirma és Martinkertváros területen. A cél a lakosság nyugalmának védelme, és a jogsértő beruházások megelőzése.

Fotó: Vajda János
Engedély nélküli beruházás a Szirma és Martinkertváros közötti területen
A rendkívüli közgyűlésen Tóth-Szántai József, Miskolc polgármestere elmondta, hogy az elmúlt hetekben a miskolciak körében a gyanús körülmények között megkezdett beruházás joggal keltett felháborodást.
A beruházó nem tudta hitelt érdemlően igazolni sem az engedélyeit, sem a céljait. Valaki vissza akart élni a kiemelt fejlesztései terület nyújtotta lehetőségekkel, amely lehetőség a városnak, de csakis tiszta, jogszerű körülmények között.
A polgármester ismertette, hogy a változtatási tilalom az Inpark kivételével a teljes területre kiterjed, és megakadályozza, hogy bármilyen fejlesztés elinduljon.
Nincs helye ügyeskedésnek és homályos hátterű fejlesztéseknek
– hangsúlyozta a polgármester. A kormányhivatal leállította az építkezést, a munkagépek levonultak a területről, de a lakosok megnyugtatása érdekében szükségesnek tartották, hogy soron kívül, rendkívüli közgyűlés keretében döntsenek a terület sorsáról.
Miskolc leggyorsabban fejlődő része
Szunyogh László, Miskolc főépítésze ismertette, hogy 2015-ben jelentős területeket minősítettek át kiemelt gazdasági területekké.
Az eltelt időszakban nem történt mozgás. A városrész gyorsan gyarapodó és fejlődő lakóövezetté alakult. Nem engedhető meg hogy olyan ipar működjön, amely zavarja a lakóterületek működését.
Szirma és Martinkertváros határában hetekkel ezelőtt építési munkák kezdődtek egy olyan területen, amelyet 2015-ben ipari fejlesztési célra minősítettek kiemelt övezetté. A beruházás engedélyei azonban hiányoztak, célja pedig nem volt egyértelműen kommunikálva. Ez bizalmatlanságot és pletykákat szült: hulladékfeldolgozás, élelmiszer-komposztálás és egyéb környezeti ártalmak is szóba kerültek a helyiek körében.
Kimondták a vállalkozó nevét
Dr. Mokrai Mihály elmondta, hogy a terület egy Tóth Bertalan nevű vállalkozóé, akinek már van hasonló jellegű vállalkozása Miskolcon.
Olyan pletykák is terjednek, hogy három áruházlánc romlott élelmiszereinek a komposztálását megnyerte és a meglévő hulladéklerakó környékén bűz terjeng.
A változtatási tilalom ideiglenes védelmet fog adni. A képviselő szerint mivel nem csak az érintett területre vonatkozik a változtatási tilalom, minden egyes alkalommal engedélyt kell majd adni rendkívüli közgyűlésen.
A legfontosabb, hogy tiszta vizet öntsünk a pohárba, megnyugtassuk a miskolciakat és a környéken élőket. Jogi eszközökkel bástyázzuk körbe magunkat, hogy azon a területen ne történhessen olyan, ami zavarja a miskolciakat
– mondta Molnár Péter.
Mi is hallottunk olyan pletykákat, melyek a nyugalom megzavarására alkalmasak. A mai rendkívüli közgyűlésen megnyugtathatjuk a miskolciakat. A Bükk városában élünk, ide semmilyen környezetre ártalmas, lakókat zavaró beruházás nem jöhet.
Április elején szúrt szemet a földmunka
Czinkné Sztán Anikó, a terület önkormányzati képviselője ismertette a teljes történetet. Április elején héten szemetet szedtek a lakókkal a szennyvíztelepi úton. Látták, hogy lebetonoztak egy részt, majd munkagépek jelentek meg a területen. Fotókat készített, majd kiderítette a terület helyrajzi számát és tulajdonosát, akit felhívott, hogy érdeklődjön, mi történik a területen. Mivel azt érezte, hogy a beruházó nem akarja elmondani az igazságot és ködösít a válaszában, jelezte a főispán, a polgármester, és az országgyűlési képviselő felé a történteket. Ezek voltak az előzmények, azóta pedig nyilvánosságot kapott az ügy minden mozzanata, a boon.hu is többször beszámolt róla.
Tóth Bertalan úgy kezdte meg az építkezést, hogy semmilyen engedéllyel nem rendelkezett. Lehet, hogy beadott kérelmet, de ez nem jogosítja fel arra, hogy elkezdje a beruházást. Ekkor elkezdődött a lakosság hergelése, úgy, hogy senkinek nem volt információja.
Rendkívüli közgyűlés Miskolcon 2025. május 14-én
Fotók: Vajda JánosAz ellenzéki képviselők is egyetértettek a változtatási tilalommal
Szopkó Tibor szerint a városvezetés szándékai jók, ugyanakkor félelme szerint a változtatási tilalom telekalakítási tilalommal is jár és ez hátrányosan érintheti a jogkövető telektulajdonosokat is. Simon Gábor szerint a változtatási tilalom az új szabályozásig ideiglenes intézkedés. Bajusz Gábor, a Fidesz frakcióvezetője megkérte az ellenzéki képviselőket, hogy ne politikai haszonszerzésre használják fel a helyzetet, és a miskolciak érdekét nézzék.
Azért kell ez a gyors lépés, hogy megoldjuk a problémát. A helyes irány befejezni a hangulatkeltést és a miskolciak érdekét képviselni.
Egyhangúan szavaztak, fellélegezhetnek a környéken élők
A vita zárása után Tóth-Szántai József polgármester elmondta, hogy ahol a homályos hátterű beruházás elkezdődött, az egy magánterület. Az önkormányzat csak akkor szerez tudomást arról, mi történik egy magánterületen, ha arra bármilyen engedélyt kérnek.
Köszönöm a helyieknek és az önkormányzati, valamint az országgyűlési képviselőknek, hogy felhívták a figyelmet a problémára. A leghatékonyabb eszközük a változtatási tilalom, amely három évig lesz érvényben. Ez a rész az egyik legjobban fejlődő területe Miskolcnak. Az ott élő családok nyugalomban és békességben szeretnének ott élni, mi ezt biztosítjuk.
A polgármester emlékeztetett, hogy a martinkertvárosi óvodát több mint egymilliárd forintból fejlesztik.
Ahol ilyen sok gyerek él, ahol óvodát újítunk, nem történhet olyan beruházás, ami a lakók nyugalmát zavarhatja.
A közgyűlés egyhangúlag, 24 szavazattal megalkotta a rendeletet, mellyel változtatási tilalmat rendelt el három évre a Miskolc és Martinkertváros közötti területen.