2025.05.20. 14:00
Szijjártó Péter: Borsod-Abaúj-Zemplén regionális gravitációs ponttá vált
A külgazdasági és külügyminiszter szerint Borsod-Abaúj-Zemplén a vegyipar fellegvára és az autóipari beszállító cégek tekintetében abszolút vezető szerepben van. Több olyan nagy beruházásról is folyamatban van egyeztetés, amelyek célpontja ez a vármegye. Szijjártó Péter Szerencsen adott interjút a boon.hu-nak.

Szijjártó Péter szerint a lehetőségek vármegyéje Borsod-Abaúj-Zemplén Fotó: Vajda János
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Nestlé gyár korszerű napelemparkjának átadása alkalmából látogatott el Szerencsre. Az átadón úgy fogalmazott, hogy az élelmiszeripar stratégiai ágazat és ezért is kiemelt jelentőséggel bír a szerencsi napelempark, amely jól példázza a Gyármentő Program célkitűzéseit. A program keretében a kormány 150 milliárd forintot különített el energiahatékonysági és megújulóenergia-fejlesztések támogatására. A politikussal készült interjúban szó esik továbbá Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye gazdasági versenyképességéről és Ukrajna gyorsított uniós felvételének súlyosan káros hatásairól is.

Fotó: Mogyorósi Zsolt Pipó
Adódik a kérdés: Magyarország hogy áll a megújuló és környezetbarát energia felhasználásában?
Magyarország az európai éllovas pozícióját tölti be a megújuló energiaforrásokra történő átállásban. Korábban úgy terveztük, hogy 2030-ra érjük el azt, hogy 6 ezer megawattnyi napenergia-kapacitással rendelkezzünk. Ezt a teljesítményt már tavaly, mintegy hat esztendővel ez eredeti célkitűzés előtt meghaladta Magyarország. Mindezek mellett a nukleáris beruházásunkkal is haladunk, amennyire a nemzetközi környezet engedi.
A célunk az, hogy a következő évtized második felére Magyarország villamosenergia-igényének 90 százalékát nukleáris és napenergiából tudjuk kielégíteni. Mindkettő zöld, környezetet kímélő módja az energia előállításának.
Ezzel meg tudnánk erősíteni azt a pozíciónkat, amelyben most vagyunk: az elmúlt években úgy növeltük a GDP-nket, hogy közben csökkentettük a károsanyag-kibocsátást. Ez tehát elsősorban a nukleáris energiának és a napenergiának köszönhető.
Mindeközben csökken Magyarország energiafüggősége is?
Minél nagyobb arányban vagyunk képesek magunk előállítani az általunk igényelt energiát, annál nagyobb mértékben vagyunk függetlenek a nemzetközi energiapiacoktól. Ráadásul látható, hogy a nemzetközi energiapiacok az elmúlt években esztelen ármozgásokat produkáltak: nagyon durva áremelkedések voltak. Ha Magyarország saját maga meg tudja termelni a felhasználandó energia egy jelentős részét, akkor meg tudja kímélni magát ezektől az áringadozásoktól.
Szijjártó Péter: gigaerőmű épül Borsodban
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye jelentősen kiveszi a részét a villamosenergia-programból, hiszen Tiszaújvárosban épül meg az ország új gigaerőműve.
Ez a vármegye fontos szerepet fog játszani egész Kelet-Magyarország villamosenergia-ellátásában.
A Tiszaújvárosban épülő kombinált ciklusú gázerőmű fogja biztosítani Kelet-Magyarország nagyvállalatainak villamosenergia-ellátását.
Az újabb gyárépítések energiaellátást ezáltal megnyugtató, kiegyensúlyozott módon tudjuk a térségben biztosítani.
Elindította a kormány a 100 új gyár programot. Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye mekkora szeletet hasíthat ki ebből a tortából?
- Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye lett az elmúlt időszakban a magyar gazdaság egyik motorja.
- Tíz esztendő alatt a vármegye ipari teljesítménye megduplázódott.
- Tíz esztendővel ezelőtt 2400 milliárd forintnyi éves értéket állított elő az ipar Borsod-Abaúj-Zemplénben, a tavalyi esztendőben ez 4500 milliárd forintra nőtt.
- A munkanélküliség gyakorlatilag a felére csökkent.
- Ez nem független attól, hogy a kormány összesen 148 nagyberuházást hozott eddig a vármegyébe, ami eddig összesen 190 milliárd forintnyi beruházási értéket hozott létre.
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében mindig is előnyt jelentett a szakképzett munkaerő megléte, ami nyilván nem független az itt lévő nehézipari örökségtől.

Fotó: Mogyorósi Zsolt Pipó
A vegyipar fellegvára a vármegye
Melyek ön szerint a vármegye igazán vezető ágazatai?
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye a vegyipar fellegvára, és az autóipari beszállító cégek tekintetében is abszolút vezető szerepben van. Több olyan nagy beruházásról is folyamatban van egyeztetés, amelyek célpontja ez a vármegye.
Tágabb értelemben - Debrecenen, Nyíregyházán túl - Kassa, vagy Nagyvárad kitekintésben milyen helyzetben van a vármegye. Képes-e felvenni a versenyt?
Látszik, hogy amíg 15-20 esztendővel ezelőtt az ország keleti fele eleve meg sem közelítette fejlettség szempontjából az ország nyugati felét. Az elmúlt tíz esztendőben mi nagyon komoly erőfeszítéseket tettünk annak érdekében, hogy ezt a fejlettségbeli különbséget kiegyenlítsük. Olyan beruházások érkeztek ide, Kelet-Magyarországra, amelyek nemcsak hazai, hanem európai mércével mérve is óriásiak. Európa legnagyobb elektromos akkumulátorgyára a CATL, vagy a BMW autógyár is ebben a régióban vert gyökeret. Miskolcon ott van a Bosch, amely folyamatosan fejlesztett és fejleszt. Több nagy autóipari beszállító vállalat is érkezett Miskolcra és környékére.
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye - kiegészülve a másik két kelet-magyarországi vármegyével - egy regionális gravitációs ponttá vált.
Egy olyan ipari teljesítmény jött itt létre, amely a képzéssel és a képzett munkaerővel egy nagyon komoly vonzerőt jelent.
Hatszáz milliárddal nőhet a költség
Egy friss brüsszeli bejelentés értelmében az Európai Unió tagországai, így Magyarország sem vásárolhatna földgázt és kőolajat Oroszországtól. Mi a véleménye erről?
Brüsszelnek ez a döntése egy kristálytiszta támadás a magyar rezsicsökkentéssel szemben. A döntés megdöbbentő, hiszen ha Magyarország nem vásárolhat Oroszországból földgázt, kőolajat, nukleáris fűtőanyagot, akkor mintegy 600 milliárd forinttal nőni fog az energiaimport költsége Magyarországon, ami azt jelenti, hogy a rezsicsökkentéssel szemben egy drámai támadás indul. Gyakorlatilag így akarják megfizettetni a magyar emberekkel Ukrajna esztelen és mérhetetlen támogatásának árát, amelynek része Ukrajnának az Európai Unióba történő gyorsított benyomása, bepréselése.
Nem fogjuk hagyni, hogy a magyar emberekkel fizettessék meg a gyorsított ukrán csatlakozás árát, nem fogjuk engedni, hogy a rezsicsökkentéssel szemben ilyen támadást hajtsanak végre.
Milyen következményei lennének Ukrajna csatlakozásának? Miért fontos a Voks 2025?
Hosszú ideje nyilvánvaló a szándék, hogy Ukrajnát egy extra gyorsított pályán juttassák be az Európai Unióba. Ez - tisztán látszik - azért jár Ukrajnának, mert az európai politikai vezetők kívánalmának megfelelően Ukrajna folytatja a háborút, ahelyett, hogy a béke kezdeményezéseket támogatná. Az is nyilvánvaló, hogy az ukránok uniós csatlakozása mélyütés lenne az európai gazdaságnak és ezen belül nagyon komoly károkat okozna Magyarországnak.
Ha Ukrajnát benyomják az Európai Unióba, akkor több százezer ukrán munkavállaló célpontjává válik Magyarország. Ez azt is jelenti, hogy több százezer magyar ember veszítené el a munkahelyét.
Ráadásul az ukrán maffia számára egy átjáróház lenne Magyarország. Magyarország sem az ukrán munkaerő célpontja, sem az ukrán maffia átjáróháza nem akar lenni. Minden követ meg kell mozgatnunk annak érdekében, hogy a brüsszeliek ne tudják benyomni Ukrajnát az Európai Unióba ilyen extra gyorsítópályán.
Kettős mérce uralkodik Brüsszelben
Korábban szó volt például Szerbia uniós csatlakozásáról. Szerbia kevésbé felel meg az uniós feltételeknek, mint Ukrajna?
Szerbia semmivel nem gyengébb Ukrajnánál, sőt - szerintem - nincs ép eszű ember, aki azt gondolná, hogy Ukrajna jobb állapotban van, mint Szerbia. Szerbia és a szomszédos országok fényévekkel jobb állapotban vannak, mint Ukrajna. Ez is mutatja, hogy kettős mérce uralkodik, hiszen a nyugat-balkáni országok, köztük Szerbia lassan tizenöt éve várakoznak a tagságra, Ukrajnát pedig hipp-hopp be akarják nyomni az EU-ba.
Milyen esélyei vannak az ukrán-orosz háború lezárásának?
Azt gondolom, hogy két nagyon fontos akadálya van annak, hogy Donald Trump amerikai elnök gyorsan véget tudjon vetni a háborúnak. Az egyik egy múltbeli akadály. Mégpedig az, hogy az amerikai választás és Trump elnök hivatalba lépése közötti időszakban mindenfajta demokratikus és etikai normákat sutba vágva a tönkrement demokrata adminisztráció óriási fegyverszállításokról döntött Ukrajna számára. A másik akadály, hogy Brüsszelből nagyon komoly erőfeszítéseket tesznek a béketörekvések ellen. Próbálják aláaknázni a béke felé vezető utat. Mi abban reménykedhetünk, hogy Trump elnök nem veszíti el az elkötelezettségét és nem fordít hátat a békefolyamatnak.
boon.hu video
- Apák napja alkalmából nem is lehetett volna jobb programot kitalálni! + fotók, videó
- Először történt ilyen Miskolcon, de a sikerre való tekintettel jön a folytatás is! + fotók, videó
- Tokaj ismét leckét adott a világnak – 27 szív együtt dobbanását rejti az új bor + fotók, videó
- Jókai krajcárok hevertek Miskolc belvárosában! (fotók, videó)
- Nem bírta ki a Miskolci Elvis: ezt tette Szirmabesenyőn! (fotók, videó)
