2025.05.15. 20:00
Titokzatos, robbanásszerű hangokra panaszkodnak egy borsodi településen, az önkormányzat is vizsgálatot indított
Döbbenetes hanghatások verik fel a csendet Sajóörösön. Az önkormányzat tájékoztatása szerint vadriasztókat helyeztek el Köröm település környékén. Valóban erről van szó? A lakosok remélik, hogy csak néhány napig tartanak a robbanásszerű hangok.
A Facebookon egyre több település lakója kérdezi, hogy mik ezek a robbanásszerű hangok a környékükön. Napok óta durrogások zavarták a helyieket Sajóörösön. Az önkormányzat utánajárt, mi okozhatja ezeket a puskalövésre emlékeztető hangokat. Információik szerint a két napja hallható durrogások vadriasztókból származnak, melyeket Körömben telepítettek vadkárok megelőzése céljából.

Forrás: Shutterstock/illusztráció
Nem robbanás, vadriasztó
A körömi önkormányzatnak nincs tudomása vadriasztók telepítéséről. Kerestük a sajóörösi polgármestert, hogy honnan származnak az információk, de cikkünk megjelenéséig nem értük el. A bejegyzés alatti hozzászólásokból kiderült, hogy a hangok valóban zavaróak.
Ez hosszú távon nem elviselhető..Az állatoknak pláne! Pár napot még igen,de ha hosszú távra tervezik akkor váltsanak a gazdák más, csendesebb védekezési módszerre. Nem mellesleg a méheket is zavarja az erős hanghatás…
Egy másik hozzászólás szerint igenis szükség van a vadriasztókra, és a használatuk csak átmeneti.
A kelő kukoricában, napraforgóban a fácánok, galamb csapatok nagy károkat okoznak. Általában 5-6 leveles nagyságnál már nem húzzák ki a töveket a földből a madarak, tehát max. 2 hétig szokták használni a gázágyúkat vad riasztásra.
A vadkárelhárításnak más módja is van
A vadriasztó gázágyú használatával távol tarthatja a madarakat, vadakat a gyümölcsösétől, halastavaitól, veteményesétől, mezőgazdasági tábláitól. A gázágyú propán- vagy butángázzal működik, melynek köszönhetően igen hangos detonáció érhető el, és így a madarak, illetve a vadállatok elriasztásával megvédheti a termést, illetve a halastavait
– olvasható egy ilyen gázágyút forgalmazó weboldalon a leírás. Szaniszló János gazdálkodóként és vadászként is testközelből ismeri a vadak szokásait. Megosztotta a boon.hu-val, hogy vadkárelhárításra a vetéstől a betakarításig szükség van.
Mint elmondta, a hangágyúk használata főként gyümölcsösökben, szőlőterületeken terjedt el, elsősorban a seregélyek ellen. Ez azonban csak korlátozott ideig hatásos.
A seregélyek ezt hamar megszokják.
A szakember elmondta, hogy az ő területükön – Szendrő és környékén – nem használnak hangágyút a vadak elriasztására, teljesen más módszerrel védekeznek. A gazdálkodó szerint a vadak a növények fejlődésének minden fázisában kárt tehetnek a termésben.
A vaddisznó képes kitúrni az elvetett magot, így az ki sem kel, a 3–5 centiméteres kis kukoricát előszeretettel megeszi a nyúl vagy az őz. A búzakalászban lévő, fejlődő magot is megrágja a vaddisznó, a kukorica csövének végét pedig gyakran leharapja a szarvas, a napraforgó kalapjába is beleharap.
Ha vadkárveszélyes területen vannak a növénykultúrák, magaslesekről úgynevezett vadkár elhárító vadászatot végeznek. A vadásztársaságok tehát a teljes tenyészidőszakban aktívan dolgoznak a vadkárok megelőzésén. A hangágyút ezzel szemben csak elvétve, elsősorban madarak, különösen a seregélyek ellen vetik be, és nem számít jellemző módszernek a vadak távol tartására.