2025.05.22. 14:00
Akkor most biztonságos város Miskolc, vagy nem? Nagy vita a közgyűlés csütörtöki ülésén
A vármegyeszékhely önkormányzata 50 millió forinttal támogatja a Miskolci Rendőrkapitányság munkáját. A miskolci közgyűlés vitájából kiderült: van, aki sokallja a pénzösszeget.

Dr. Bakk Richárd, Matiscsák Éva és Tóth-Szántai József a misklolci közgyűlés ülésén
Fotó: Mogyorósi Zsolt Pipó
Májusi rendes ülésest tartotta csütörtökön Miskolc Megyei Jogú Város Közgyűlése. A legnagyobb vitát kiváltó téma a miskolci közgyűlés ülésén a Javaslat a Miskolci Rendőrkapitányság 2024. évi munkájáról szóló beszámoló elfogadására és a település közbiztonságának erősítését szolgáló döntések meghozatalára címet viselő napirendi pont volt. Az is az előterjesztés része volt, hogy 2025-ben az önkormányzat 50 millió forinttal támogatja a Miskolci Rendőrkapitányság munkáját.

Fotó: Mogyorósi Zsolt Pipó
Hagyomány, hogy minden esztendő tavaszán a miskolci önkormányzati képviselők asztalán landol a Miskolci Rendőrkapitányság előző évi tevékenységéről szóló beszámoló, amely egyben képet ad a város közbiztonságának a helyzetéről.
Miskolcon tavaly - 2023-hoz képest - emelkedett a regisztrált bűncselekmények száma. Ez tény, de nem drámai a helyzet. Több lett a lopás, különösen a bolti lopások. Emelkedett az online visszaélések száma is. Ez is lopásnak minősül.
A vagyon elleni bűncselekmények nagy része az online térbe ment át. Egészséges bizalmatlanságra van szükség kibertérben. Mindezt dr. Bakk Richárd kapitányságvezető mondta el a közgyűlésen.
Jelezte azt is, hogy például Győr és Pécs bizonyos területeken rosszabb bűnügyi statisztikával rendelkezik, mint Miskolc.
Mélyponton a közlekedési morál
A miskolci rendőrkapitány beszélt a kábítószer terjesztéssel kapcsolatos büntetőügyekről. Mint kiderült, tavaly 18 nyomozás fejeződött be. Jelenség, hogy kábítószer helyett pszichoaktív anyagot fogyasztanak inkább. A helyzet jogi rendezésére jogszabálycsomag készül.
Kedvező adat, hogy a garázdaság, a testi sértés, a közterületi bűncselekmények száma csökkent.
Dr. Bakk Richárd szerint nagyon jó az együttműködés a Miskolci Önkormányzati Rendészettel. Nem megkerülhető azonban, hogy tavaly romlott a közlekedési helyzet.
A közlekedési morál nagyon rossz most Miskolcon. Több a baleset, és a személyi sérülés.
Kedvező jelensége volt 2024-nek, hogy a korábbinál több órát töltöttek a rendőrök a miskolci közterületeken. Kitűnő segítenek a rendészek, a polgárőrök és a kamerarendszer.
Ülésezik a miskolci közgyűlés
Fotók: Mogyorósi Zsolt PipóAz idei tervekről a rendőri vezető ezt mondta: "Szeretnénk csökkenteni a bűncselekmények számát. Az eredményességet javítani fogjuk, az első négy hónap eredményei is ezt sugallják. Látható és reagálni képes rendőrséget szeretnénk fenntartani!"
Alap a Bükk városa program
"Miskolcnak újra van jövőképe és programja, a Bükk városa program - fogalmazott Tóth-Szántai József polgármester. - Egyenes, előremutató célokat fogalmaz meg. Fejlődni azonban csak rendben és biztonságban lehet. Ahol nincs közbiztonság, ott nincs fejlődés. Cél és feltétel a rend és biztonság megőrzése.
A Bükk városa program olyan város épít, ahol rend van. És ez közös felelősség: a miénk és a lakosságé is.
"A rend nem korlátoz. A rend nem rideg, ha emberséggel társul. Ilyet akarunk."
Miskolci közgyűlés: pró és kontra érvek
Molnár Péter, a KDNP frakcióvezetője szerint nagyon fontos a rendőrség látható és láthatatlan jelenléte is. "A lakosság számára a szubjektív biztonságérzet a lényeg. Éppen ezért jó, hogy több rendőr van a közterületen - mondta. - Nagyon kulturált a rendőrség fellépése. Nem félni kell a rendőrtől a becsületes polgárnak, hanem bízni benne."
A képviselő kiemelte az együttműködéseket, amely rendkívül fontos. Jelezte, hogy újak a kihívások: "Változik a társadalom. Fontos, hogy ebben rendőség elöl járjon!"
Pakusza Zoltán (Mi hazánk) szerint a miskolci közbiztonság helyzete nem javul. Járatseriffek vannak, ez is jelzi, hogy szükség van rájuk, mert nem jó a közbiztonság. Vannak városrészek, ahol hatványozott a csökkenés. Olyan területek is beléptek a nem biztonságosak közé, ahol korábban ez nem volt jellemző. Például Bulgárföld.
Dr. Simon Gábor, az MSZP frakcióvezetője arról beszélt, hogy komoly elkötelezettséggel végzik a rendőrök a munkájukat, de a feltételek nem jók. "A rendőrségi beszámolók igazából társadalmi jelenséget feszegetnek. Például, hogy a közlekedési morál rosszabb. Az emberek szegényebbek, frusztráltabbak és egyre gyakrabban igyekeznek a kiskapukat kihasználni. Ezt a rendőrség egyedül nem tudja kezelni."
Dr. Mokrai Mihály, a DK-LMP-Nép Pártján frakció vezetője jónak nevezte, hogy Miskolcon nem lehet úgy rablást elkövetni, hogy a rendőség ne kapja el az elkövetőt. A vagyon elleni bűncselekmények száma azonban már nem ilyen rózsás. A lopások száma nagyot nőtt ez rosszat sejtet.
Bajusz Gábor, a Fidesz frakcióvezetője - más dolgok mellett - arra hívta fel a figyelmet, hogy: "Ha állampolgárként, képviselőként részt veszünk a rendőrség munkájában, akkor sokkal eredményesebb lehet a munkájuk. Közbiztonságban megelőzünk több nyugat-magyarországi várost. A közös munkának van eredménye."
A képviselők mondták:
- Mezei Attila (LMP): Országosan rossz a közbiztonság. A növekvő prostitúció a szegénységgel van összefüggésben. Amikor 6 milliárdot vonnak el a várostól, nem támogatom, hogy az önkormányzat adjon pénzt a rendőrségnek.
- Dr. Hojnyák Dávid (Fidesz): Ha másfél évtizedet vizsgálunk, akkor azt mondhatjuk 55-60 százalékkal csökkent a regisztrál bűncselekmények száma Miskolcon, ami igazán örvendetes. A közterületen elkövetett bűncselekmények száma csökkent. A rendőrség júl végzi a munkáját a városban. Az ötven milliós támogatásból a rendőr-rendész párosok munkáját segítenénk.
- Szarka Dénes (Jobbik): Miskolc nem rosszabb, mint bármelyik megyei jogú város, de a városnak van egy rossz híre. A belvárosban és a bevásárló központok környékén romlott a helyzet. Például több a kéregető. Feltörik a hulladéktárolókat.
A közgyűlés további döntéseire visszatérünk.