2025.05.15. 15:00
Leletelemzés? Nyaralás tervezése? Elveszi a mesterséges intelligencia a munkánkat? Íme, a válaszok!
Munkahelyek, oktatás, versenyképesség, társadalmi szakadék. A mesterséges intelligencia kérdései túlmutatnak a technológián. Az Észak-Magyarország és a boon.hu Gazdaságfejlesztési Konferenciájának egyik pódiumbeszélgetésén keresték a válaszokat, hogy hogyan készülhetünk fel a jövőre, melyben az AI, vagyis a mesterséges intelligencia a mindennapjaink része lesz.

Mire jó a mesterséges intelligencia? Erre keresték a választ a pódiumbeszélgetés résztvevői a gazdaságfejlesztési konferencián
Fotó: Vajda János
Az Észak-Magyarország napilap és a boon.hu Gazdaságfejlesztési Konferencia második pódiumbeszélgetésének témája a mesterséges intelligencia, az AI volt. A beszélgetés célja az volt, hogy ne csak technológiai, hanem oktatási, társadalmi és vállalkozói szempontból is megvilágítsák, milyen átalakulás zajlik jelenleg, és mi várható a közeljövőben.

Fotó: Vajda János
A mesterséges intelligencia, kikerülhetetlen: aki kimarad, az lemarad
A pódiumbeszélgetés résztvevői egyetértettek abban, hogy a mesterséges intelligencia nemcsak jelen van a gazdaságban, hanem napról napra egyre nagyobb teret nyer. Terdik Gábor, a Grund Mozgalom Egyesület elnöke szerint ma már nem lehet figyelmen kívül hagyni az AI-t.
Két éve kezdtük el a Grund Startup projektet, az elejétől fogva együtt dolgozva a ChatGPT-vel. Segített irányokat találni, kutatást végezni, rendszerezni a gondolatainkat. Ma az a vállalkozás, aki nem használja, komoly hátrányt szenvedhet.
Hozzátette, hogy a technológia elképesztő gyorsasággal fejlődik, és ezt a vállalkozásoknak követniük kell, különben lemaradnak. Dévald Ákos, a Creatív Coffee Kft. ügyvezető-tulajdonosa szerint az AI használata nem lehet választás kérdése.
Ez nem választás kérdése, mert itt van, és át fog alakítani mindent. Ugyanolyan forradalmi átalakulás ez, mint amit az internet hozott a kétezres évek elején.
Úgy véli, az AI tízszeresére képes növelni egy munkavállaló produktivitását, és szinte minden területen beilleszthető a napi működésbe. Ha egy vállalkozás hajlandó tanulni, alkalmazkodni és fejleszteni, hatalmas előnyre tehet szert.
Az AI szerepe a vállalkozásokban című pódiumbeszélgetés a gazdaságfejlesztési konferencián 2025.05.15.
Fotók: Vajda JánosMinden második munkavállaló használni fogja két év múva
Kiss Gábor, a Miskolci Szakképzési Centrum kancellárja szerint a legfontosabb, hogy ne hagyjuk, hogy a technológiai tudás átadását a véletlen vezérelje.
Két éven belül a munkakörök 45 százalékában elvárás lesz, hogy valamilyen formában ismerjük és használjuk az AI-t. Nem az a kérdés, hogy miért, hanem az, hogy mire és hogyan.
Példaként említette az egészségügyi képalkotó diagnosztikát, a városi közlekedésirányítást vagy a digitális adminisztrációs rendszereket.
Nem elég, ha a munkahelyen autodidakta módon próbálják megtanulni a fiatalok az AI használatát. Nekünk kell erre felkészíteni őket. Az oktatás alapfeladata lesz, hogy a tananyagban megjelenjenek az AI-hoz kapcsolódó ismeretek.
Elmondta, hogy szeptembertől a diákok egy egységes, alapozó tananyagot kapnak, amely az AI világába vezeti be őket, és az oktatók is képzést kapnak. Ismertetett egy folyamatban lévő kutatást, amely szerint a diákok nagy része használja a mesterséges intelligenciát.
Résztvevők a gazdaságfejlesztési konferencián 2025. 05.15.
Fotók: Vajda JánosKihívás vagy lehetőség? A szakmák átalakulása
A beszélgetés egyik kulcskérdése volt, hogy elveszi-e a mesterséges intelligencia a munkánkat.. Dr. Nehéz Károly, a Miskolci Egyetem Informatikai Intézetének vezetője szerint a változás elkerülhetetlen, de nem feltétlenül negatív.
Mindenképpen nagy átalakulás lesz, de még nem tudjuk pontosan, milyen. Amit biztosan látunk, hogy azok a munkakörök eltűnhetnek, amelyek automatizálhatók.
Kiss Gábor konkrét példát is hozott.
A könyvelés egy klasszikus példa. Ha minden adat digitálisan elérhető, a gépek sokkal gyorsabban és pontosabban elvégzik a munkát. Ezért van szükség új szakértői rétegre, például AI-tanácsadókra, akik KKV-khoz elmenve feltérképezik, hol és hogyan lehet AI-t bevezetni.
Elmondta, hogy már dolgoznak egy új szakmai képzési programon, amit egy éven belül el is indítanak. Dédesi Péter, a simpleSoft Kft. ügyvezető igazgatójának tapasztalata szerint a programozók közt is okozott riadalmat az AI.
Amikor először felmerült, hogy a mesterséges intelligencia átveheti a programozók munkáját, még szkeptikusak voltunk. Félévente megnéztük, hogyan fejlődik, és döbbenetes volt a különbség. Ez egy új szakma lett, nekünk is meg kellett tanulni, hogyan használjuk jól.
Ha jól használjuk, új világ nyílik előttünk
Amikor kutatok egy résztémát AI segítségével, az olyan, mintha kinyitnék egy ajtót, és nem egy szobába lépnék be, hanem egy új világba
– fogalmazott dr. Nehéz Károly, ugyanakkor figyelmeztetett, hogy az AI-t csak úgy lehet jól használni, ha értjük a mögötte lévő fogalmakat.
Ha nem tudjuk, hogyan kell kérdezni, rossz válaszokat kapunk. A lexikális tudás továbbra is elengedhetetlen, nem elég csak használni a technológiát.
Dévald Ákos szerint az első „wow” érzés után a félelem csökken.
Kezdetben lenyűgöző, amit az AI tud. De nem veszi el a munkánkat, csak átalakítja. Az oktatóvideók, naprakész tananyagok, gyakorlati feladatok segítenek lépést tartani.
Példának hozta a kreatív szakmákat, ahol támogatja az alkotást.
Jelenleg nagyjából harmincan dolgozunk a cégünknél. Néhány éve ennyi munkához még ötven ember kellett volna, az AI növeli a hatékonyságot.
Van-e veszélye a mesterséges intelligencia alkalmazásának?
A mesterséges intelligencia megítélése társadalmilag is megosztó. Terdik Gábor szerint társadalmi szinten ketté fogja választani az embereket. Lesz, aki teljesen elzárkózik. Egy diáknak segít tételt kidolgozni, egy nyugdíjasnak leletet olvasni. Hangsúlyozta, hogy a legnagyobb kihívás az lesz, hogy az emberi értékeket ne veszítsük el a technológia térnyerése közben.
Jelenleg videók és mémek gyártására használják sokan, amivel a social médiában csak a dopamint növeljük.
Dévald Ákos szerint a változás elkerülhetetlen, de nem negatív.
Fognak megszűnni munkahelyek, de születnek újak. Akár a négynapos munkahét is reális cél lehet, ha jól használjuk az AI-t.
A Creatív Coffee munkatársai például tartalomkészítés során is használják az AI-t, de mindig duplán ellenőrzik a pontosságot.
Van olyan terület, amit nem fog érinteni az AI térhódítása?
Dédesi Péter szerint az AI elsősorban ott jelenik meg először, ahol egyszerű, ismétlődő feladatokat lehet automatizálni.
Nem kell hozzá nagy szaktudás, csak folyamatosság, ezt a gépek kiválóan tudják.
Kiss Gábor hozzátette, hogy ahol minden adat digitálisan elérhető, ott nemcsak lehet, hanem kell is alkalmazni AI-t. Nehéz Károly külön kiemelte az ipari gépi látás jelentőségét, különösen a feldolgozóiparban, például minőségbiztosításnál.
De vajon van-e olyan terület, amit nem fog érinteni az AI?
– tette fel a zárókérdést Horváth Imre moderátor, a boon.hu vezető szerkesztője. A válasz egyhangú volt, a beszélgetés egyik résztvevője sem tudott ilyen területet mondani.
Az AI előbb-utóbb minden ágazatban megjelenik, a kérdés az, ki tudja időben felismerni benne a lehetőséget.