2025.05.15. 13:16
Régiónk gazdasági jövője a befektetők bizalmán múlik, az eszközök megvannak hozzá
Régiónk gazdasági jövője azon múlik, mennyire tudjuk vonzóvá tenni térségünket a befektetők számára. Az Észak-Magyarország napilap és a boon.hu szervezte gazdaságfejlesztési konferencia első pódiumbeszélgetésének résztvevői különböző szektorokat képviselve keresték a választ arra, milyen tényezők határozzák meg ma egy beruházás sikerét.
Mitől sikeres egy beruházás? Hogyan tudnak együttműködni a vállalkozások, az önkormányzatok és a gazdaságfejlesztési intézmények a fenntartható fejlődés érdekében? Szó volt a beruházási döntések kulcstényezőiről – infrastruktúráról, humánerőforrásról, ösztönzőkről –, valamint arról is, hogyan lehet a gazdasági növekedést hosszú távon biztosítani. A gazdaságfejlesztési konferencia első pódiumbeszélgetésének témái tartogattak érdekességeket.

Mi számít sikeres beruházásnak - a gazdaságfejlesztési konferencia nagy kérdése
Dévald István, a Tokaj Borvidék Fejlődéséért Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója hangsúlyozta, hogy a beruházásnak illeszkednie kell a térség társadalmi és gazdasági hagyományaihoz, valamint földrajzi adottságaihoz.
Nem minden település alkalmas turizmusfejlesztésre. Tokaj-Hegyalján a fenntarthatóság és az értékalapú fejlesztés kell, hogy irányt mutasson. A zöldmezős beruházásokat csak korlátozottan támogatjuk.
Dr. Barkóczi István, a FUX Zrt. tulajdonosa, vezérigazgatója szerint a fejlesztés elengedhetetlen egy vállalat életében.
A beruházást mindig megelőzi egy fejlesztési fázis, amelynek két motorja van, a piac és a kutatás. A vevő diktál, ő határozza meg a fejlesztési irányokat. Fejlesztés nélkül egy cég nem működhet sokáig.
A barnamezős területeké a jövő, ezeket kell fejleszteni
Kiss László, a KISS Cégcsoport ügyvezető igazgatója a barnamezős fejlesztések jelentőségére hívta fel a figyelmet.
Csak azok a térségek fejlődnek, ahol van ipar, és azon belül is fejlesztés. Az ipari parkjaink korábban lelakott területek voltak, amelyek rehabilitációja nemcsak gazdasági, de társadalmi hasznot is hozott.
Miskolcnak szüksége lenne egy nagy beruházóra
Tóth Róbert, az Avalon Center Kft. ügyvezetője szerint Miskolcnak be kell szállnia a befektetési versenybe, még pedig úgy, hogy idecsábít egy nagy beruházást, olyat, mint például a BMW Debrecenben.
Ahhoz, hogy javítsuk Miskolc tőkevonzó képességét, egy autógyár sokat jelentene. A mi szerepünk az, hogy előkészítsük a terepet, és olyan beruházásokat hozzunk ide, amelyek több ezer munkahelyet teremthetnek.
Bővítés helyett kapacitásnövelés
Szarka László, az MBH Bank Zrt. hálózatirányítási igazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy a beruházások nemcsak kapacitásnövelésről szólnak.
A jelenlegi gazdasági környezetben nem a bővítés, hanem a hatékonyságnövelés a kulcs. Energiahatékonysági fejlesztések, digitalizáció, mesterséges intelligencia, ezekre kell fókuszálni a vállalkozásoknak.
Beruházó kell, de mi vonzza a tőkét térségünkbe?
Több résztvevő is kiemelte a kiszámíthatóság, az infrastruktúra és a humánerőforrás, valamint az oktatás fontosságát.
A tőke kiszámíthatóságot keres. Ehhez azonban gyorsan változó környezetben is stabil szabályozásra, jó infrastruktúrára és képzett munkaerőre van szükség
– emelte ki Szarka László. Barkóczi István szerint Miskolc adottságai kiemelkedők, ki kell ezeket használni.
A jó munkaerőt már Miskolcon is megfizeti sok cég. Az egyetem közelsége, a város logisztikai elérhetősége előnyt jelent, de jobban kellene ezt kommunikálni a beruházók felé.
Horváth Imre moderátor, a boon.hu vezető szerkesztője kérdésére, hogy mégis mi lehet térségünk hosszú távú gazdasági fejlődésének alapja, egyetértettek a pódiumbeszélgetés résztvevői: mindannyian elmondták, hogy a helyi gazdasági szereplők erősítése kulcsfontosságú.
A Hell csoportnál közel háromezer ember dolgozik nyugat-európai bérekért. Ezzel vissza tudjuk csábítani a fiatalokat
– mondta Tóth Róbert. Azt is elmondta, hogy a verseny közvetlenül nem jó a vállalatoknak, de hosszú távon csakis ez eredményezhet fejlődést, és ez csábíthatja a fiatal, képzett munkaerőt térségünkbe. Barkóczi István felhívta a figyelmet, hogy a térségben már most is működnek olyan magyar vállalatok, amelyek nemzetközi szinten is versenyképesek. Dévald István kiemelte a jogszabályi környezet és az infrastruktúra jelentőségét, mely szerint a vállalkozásbarát önkormányzati hozzáállás és a minőségi úthálózat kulcsa lehet a tőkeerős beruházások idevonzásának.
Pódiumbeszélgetés a beruházásokról a gazdaságfejlesztési konferencián 2025.05.15.
Fotók: Vajda JánosAlkalmazkodás a folyamatosan változó körülményekhez
A résztvevők szerint a szakképzés rugalmassága és az élethosszig tartó tanulás beépítése elengedhetetlen a mai gyorsan változó gazdasági környezetben.
Dévald István szerint a gyorsan változó gazdasági környezetet a szakképzésnek is követnie kell. Az élethosszig tartó tanulás nem lehet csak jelszó. Kiss László ezt kiegészítette azzal, hogy a szaktudásnak illeszkednie kell a térségi adottságokhoz. Ha vegyipari hagyományaink vannak, ezt kell erősíteni. Véleménye szerint pedig egy nemzetközi multinacionális cég képes magával felfelé húzni a magyar vállalkozásokat is.
Van forrás, de hol a beruházási kedv?
Szarka László meglepő adatokkal zárta gondolatait.
A nem pénzügyi vállalkozások hitelállománya 13 ezer milliárd forint, míg a betétállomány 16 ezer milliárd. Tehát lenne miből beruházni. Az is fontos, hogy ne ijesszük el a kis- és mikrovállalkozásokat a túlzott kockázatokkal.
A pódiumbeszélgetés résztvevői szerint a régió fejlődése komplex, de elérhető cél, ha összehangoltan gondolkodunk, előnyben részesítjük a helyi erőforrásokat, és képesek vagyunk valóban befektetőbarát környezetet kialakítani. A siker kulcsa a partnerségben, a rugalmasságban és az előrelátó stratégiákban rejlik.
További cikkeink a gazdaságfejlesztési konferenciáról: