2025.05.15. 14:13
Innovációban még rosszul állnak a hazai vállalkozások
"Kijelenthető, hogy a magyarországi kis- és közepes vállalkozások közül csak minden harmadik vesz részt innovációban - emelte ki Kovács Viktória, a Nemzeti Innovációs Ügynökség kkv igazgatója. A gazdaságfejlesztési konferencia számára a Népkerti Vigadó ad otthont csütörtökön.

Az innovációban maga az Európai Unió is lemaradásban van például Kínához képest - jelentette ki Kovács Viktória, Nemzeti Innovációs Ügynökség kkv igazgatója
Fotó: Vajda János
A miskolci Figyelő TOP 200 - Észak-Magyarország Gazdaságfejlesztési Konferencia fontos témája volt az innováció. Az innováció hozzáadott értéket jelent, jelentős tudásalapú fejlesztést takar az adott vállalkozás által korábban előállított termékhez vagy szolgáltatáshoz képest. Az innováció lényegében a kutatási-fejlesztési tevékenység eredménye. Legtöbben a technológiai-műszaki innovációkat ismerik, de létezik a kereskedelmi-marketing innováció, társadalmi innováció, vagy a kreatív ipari innováció. Az innovációk elsősorban a gazdasági hatékonyságot növelik, de általuk lehet a társadalmi jólétet is megteremteni. A jó innovációs tevékenységgel a kis- és közepes vállalkozások számára megtérül például a befektetett tőke.

Fotó: Vajda János
Lemaradásban vagyunk Kínához képest, hangzott el a gazdaságfejlesztési konferencia előadásán
"Az innovációban maga az Európai Unió is lemaradásban van például Kínához képest - jelentette ki Kovács Viktória, Nemzeti Innovációs Ügynökség kkv igazgatója.
Globálisan kimutatható, hogy az innovációba fektető országok fejlődése meredekebb. A gazdasági szereplők szintjén adatszerűen kimutatható, hogy az innovatív vállalkozások 58 százalékkal termelékenyebbek az innovációt nem használóknál. Az is kimutatható, hogy az innovatív cégeknek általában magasabb a foglalkoztatási létszáma és a bér is magasabb ezeknél a vállalkozásoknál.
A fiatalok vállalkozási hajlandósága nem túl jó
Kovács Viktória beszélt arról is, hol tart most Magyarország az innováció alkalmazásában. Mint kifejtette, 2010 óta folyamatosan nő az erre a célra befektetett összeg. A terv az volt, hogy 2030-ra ez az összeg érje el GDP arányosan 3 százalékot.
Tény, hogy ennek a fejlődési pályának még nem tartunk a közelében, de folyamatos a növekedés - jelentette ki. - A kutatók-fejlesztők száma ugyan egyre nő. Sok a kutató, mégis elmaradunk az uniós átlagtól.
A szakember szerint az egyik alapvető probléma, hogy a fiatalok vállalkozási hajlandósága nem túl jó.
Csak minden harmadik cég "innovál"
"Kijelenthető, hogy a magyarországi kis- és közepes vállalkozások közül csak minden harmadik vesz részt innovációban - emelte ki Kovács Viktória. - A cél pedig az, hogy 2030-ra minden második cég innovatív legyen a magyar gazdaságban."Mint megtudtuk, a Nemzeti Innovációs Ügynökség a saját eszközeivel segíti a hazai vállalkozásokat az innovációs készség és tevékenység elsajátításában. Ebben az esztendőben összességében 246 milliárd forint forrás áll rendelkezésre innovációk támogatására. A nagyvállalatok számára külön lehetőség áll rendelkezésre. De uniós támogatású pályázat létezik a kis- és közepes vállalkozások számára. Támogatják például a körforgásos gazdálkodást. Fontos a nemzetközi piacra lépés ösztönzése, azaz az exportképes vállalkozások támogatása, de a célok közé tartozik az új, gyors növekedésű technológiai vállalatok létrejöttének támogatása is.
Ingyenes szolgáltatásokat nyújt az ügynökség
A Nemzeti Innovációs Ügynökség minél több céget szeretne megszólítani. Az ügynökség ingyenes szolgáltatásokat biztosít a vállalkozások számára. Az a tapasztalat, hogy tudományos, műszaki oldalról jól összeállított tervekkel állnak elő a vállalkozások, de az ehhez kapcsolósó üzleti tervek és a marketing stratégia meglehetősen hiányos
- mutatott rá Kovács Viktória.
"A hozzánk forduló vállalkozások esetében igyekszünk rámutatni a hiányosságokra. Van innovációs online tréning, amely nagyban segíti az innovációra készülő vállalkozások dolgát. De létezik nemzetközi piacra lépést segítő program.