2025.05.15. 12:27
Nehéz időszak áll a vármegye mögött, de stabilizálódhat a gazdaság
„Borsod-Abaúj-Zemplén erős gazdasági alapokkal rendelkezik, de a globális gazdaság lassulása nagyon kihat a vármegye gazdasági teljesítményére is – mondta Bihall Tamás. A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke az Észak-Magyarország és Boon Gazdaságfejlesztési konferencia előadójaként beszélt erről.

Bihall Tamás, a BOKIK elnöke is beszédet mondott a gazdaságfejlesztési konferencián
Fotó: Vajda János
"Az elmúlt esztendő különösen nehéz volt, komoly visszaesésekkel, jobb esetben csak megtorpanásokkal. A vármegye ipari teljesítményének értéke hazai viszonylatban jelentős volt, annak ellenére, hogy az ipari termelés volumene 5,2 százalékkal elmaradt az előző évitől. Jó hír, hogy a visszaesés ellenére Borsod-Abaúj-Zemplén a nagy súlyú vármegyék közé tartozik, a nálunk realizált termelési érték (4450 milliárd forint) a hazai kibocsátás 8,4 százalékát jelentette. Az egy lakosra jutó termelési érték az országos átlag 1,3-szerese, ezzel a vármegye a térségi rangsor első felében helyezkedett el. Ezek alapján azt kell, hogy mondjam: az alapok erősek, nincs csődhullám, nem csökkent a vállalkozások száma. Fájdalmas, hogy a vármegyénk két húzóágazata, a vegyipar és a gépipar is erős megrendeléshiánnyal küzd az említett lassulás miatt" - fogalmazott Bihall Tamás az Észak-Magyarország és a Boon Gazdaságfejlesztési konferencia előadásában.

Fotó: Vajda János
Gazdaságfejlesztési konferencia: a gazdasági stabilitás esztendeje következik
Az idei esztendő első negyedéve nem mutatott jó gazdasági tendenciákat, és a világ eseményei további bizonytalanságokat generálnak. Itt az orosz–ukrán háború fizikai értelemben, de a vámháború is olyan nehézség, amely jelentősen befolyásolhatja a vármegyénk gazdasági teljesítményét
- fogalmazott Bihall Tamás. - Összességében úgy látom, hogy a 2025-ös év is a gazdaság stabilitásáról szól majd, és sajnos kevésbé az erős gazdasági növekedésről. Ebbéli várakozásait a kormány is két százalék körülire módosította, szemben a korábbi optimistább előrejelzéssel. De biztos vagyok abban, hogy vármegyénk meghatározó cégei stabilan működnek majd, miként az igen nagyszámú kisvállalkozói kör is."
Bihall Tamás, a BOKIK elnöke is beszédet mondott a gazdaságfejlesztési konferencián 05.15.
Fotók: Vajda JánosA Demján Sándor Tőkeprogram jó alap
A Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara feladata, hogy a vállalkozói érdekek képviseletében jelezze azokat a problémákat, amelyek a működés biztonságát és hatékonyságát veszélyeztetik. A kamara fontos feladatának tartja a szakképzés fejlesztését, a tudásalapú gazdaság megvalósítását a Miskolci Egyetemmel együttműködve.
Nagyon fontos a Demján Sándor Tőkeprogram, amely 100 milliárd forint értékben áll a vállalkozások rendelkezésre Magyarországon, és bízunk benne, hogy ebből minél több landol a vármegyei vállalatoknál. Szervezünk új formációkat is, így többek között a női vállalkozók klubját, a nemzetközi vállalatok fórumát, a hazai tulajdonú kkv-k pozíciójának erősítését célzó klubot, vagy például a mesterséges intelligenciával kapcsolatos tudás bővítését szolgáló előadásokat, képzéseket.
Jó adottságok, kimagasló értékek
"Mint már elhangzott, a vármegye természeti adottságai, az épített örökségünk, a kulturális értékeink kimagaslók. Ugyanakkor ezt az egyedülálló vonzerőt nem feltétlenül tükrözik vissza a forgalmi adatok, tehát a vendégéjszakák száma, a külföldi turisták száma. Ezen változtatni lehet és kell - véli a kamarai elnök. - A kamara az ebben érintett vállalkozások összefogásával, támogatásával, javaslataik koordinálásával szeretne hozzáadott értéket nyújtani ehhez a munkához. Ezt szolgálja a Miskolc város turisztika cégével kötött együttműködés is. A turizmust, mint lehetőséget szeretnénk mélyebben kiaknázni. A Bükk városa program a tisztaság és biztonság kérdését helyesen fogalmazza meg, de a vállalkozások részéről számos egyéb fejlesztési javaslat is napirenden van, ezeket a döntéshozókkal szeretnénk folyamatosan megvitatni."
További cikkeink a gazdaságfejlesztési konferenciáról: