Itt vannak

2025.05.12. 20:00

Visszatértek a farkasok Borsodba – fotókkal, videóval

Farkasokat és hódot örökített meg egymás mellett a Jósva-pataknál már több vadkamera is. A képsorokon az látható, amint egy hód halad végig az egyik gázló felszínén, majd később három farkas is feltűnik ugyanazon a helyszínen. Vajon hány farkasfalka él a környéken?

Visszatértek a farkasok Borsodba – fotókkal, videóval

Jósvafő és környéke több falka portyázóhelye

Forrás: Túrák Magyarországon videója

A National Geographic számolt be arról, hogy farkasokat és hódot rögzített együtt egy vadkamera az Aggteleki Nemzeti Parkban. Két olyan faj jelent meg egymás mellett, amelyeket évtizedekig kihaltnak hittünk Magyarországon. A WWF vadkamerájának felvételein az látható, amint egy hód halad végig az egyik gázló felszínén, majd később több farkas is feltűnik ugyanazon a helyszínen. A természetvédelmi szervezet szerint a felvétel bizonyítja, hogy ez a két, Magyarországról korábban teljesen eltűnt faj nemcsak visszatért hazánkba, de együtt is jelen van. Ez azért különösen fontos, mert a hódok és farkasok között alapvetően fontos ökológiai kapcsolat áll fenn.

farkas, farkasfalka, borsod, vadkamera
Vadkamera rögzítette a farkasok jelenlétét
Forrás: Túrák Magyarországon videója

Visszatértek az eltűnt farkasok

Több észak-amerikai megfigyelés szerint egyes területeken a farkasok étrendjében a helyi hódok előkelő helyen szerepelnek, sőt néhány farkas akár hódspecialistává is válhat. Magyarországon ilyesmi az emberi tevékenység miatt már hosszú ideje nem tapasztalható, ám a mostani videó reményt ad arra, hogy ismét kialakulhat a korábban tönkretett természetes ragadozó-zsákmány kapcsolat. A Túrák Magyarországon YouTube csatorna egyik videójában, Bakó-Hegedűs Kinga és dr. Bakó Gábor Aggteleken jártak, hogy az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság és Szabó Ádám zoológus segítségével megismerjék a falkák rejtett világát.

Farkasok nyomában jártak, de több csodát is rögzítettek, ez korallgomba
Forrás: Túrák Magyarországon videója

Az aggteleki ősrengeteg vadak otthona

A videó készítői Jósvafő környékén kameracsapdát helyeztek el. Ennek a felvételeit nézték vissza a videó első részében. Egy borókás karszt szakaszon haladtak egészen a Béke-barlangig. A túra során csodálatos korallgombákat is találtak, és egy dagonya mellett saras aljú fát fedeztek fel, amit a vaddisznók vakarózófaként használnak. Bakó Gábor aggteleki ősrengetegnek nevezte a területet, és elmondta, hogy már nagyon ritka az ilyen rész. A túra napján farkassal nem találkoztak, a vadkamera felvétele szerint a ragadozó alig 25 perccel éjfél után haladt el ugyanazon az útvonalon. 

A turistautak mentén farkasnyomokat és ürülékeket is találtak, jelezve a farkasok aktív jelenlétét a környéken.

Az első farkas még átment a felvételen, de a kamera későn kapcsolt be, a második példány megtorpant, megijedt a fényt kibocsátó ledektől. 

Ilyenkor van az, hogy elkerülik az adott részt a farkasok és hónapokig nem rögzít több állatot a vadkamera, mert megjegyzik a látható tartományhoz tartozó ledeket 

– magyarázta Bakó Gábor. Szabó Ádám zoológus segítségével olyan helyekre próbáltak kihelyezni egy újabb kamerát, amelyeket nem vehetnek észre a vadak. A videóból megtudhattuk, hogy vadászok két heverésző farkast is rögzítettek mobiltelefonnal fényes nappal. A farkasok nyomában járva további csodákat is rögzítettek: kénes lepkét, kék vércsepárt, tövisszúró gébicset, kóbor sólymot és egy kíváncsi fiatal rókát is.

A felvételek igazolják, hogy a farkasok jelenléte jó hatással van a vadgazdálkodásra
Forrás: Túrák Magyarországon videója

Több falka is portyázik a környéken

A zoológus elmondta, hogy a kamerán látható két farkas testvérpár lehet, tavalyi farkaskölykök. 

A szülőkkel együtt portyáznak, és falkát alkotnak.

Egy jól elhelyezett kameracsapda több napon át is rögzítette a farkas jelenlétét, ahogy iszik, majd visszatér. Két napon belül szinte az összes helyi patás faj megjelent a felvételeken.

Egy kifejlett farkas bármit elfog, egyedül is. A farkas annyit eszik meg egyszerre, amennyit tud. Még nem vették észre, hogy eldugná a zsákmányt, mint a hiúz vagy a medve. A hollók figyelik a farkast, ahogy a farkas is a hollót a madár a maradékra vadászik, a farkas pedig a holló által jelzett dögre figyel fel.

A zoológus szerint a borsodi térségben legalább négy farkasfalka van jelen.

  • Az északi falka a szlovák oldalról rendszeresen átlátogat.
  • Égerszög–Szinpetri–Varbóc környékén is falkanyomok találhatók.
  • A Szalonnai-hegység martonyi tömbje és a Putnoki-dombság is otthont ad egy-egy falkának.

Már egy szülőpár és kölykeik is falkának számítanak. Néha egy idősebb nőstény és egy fiatal szuka halad együtt, a hímek viszont gyakran új életet kezdenek.

Szabó Ádám tanúja volt olyan jelenetnek is, hogy előző évi kölyök próbált potyázni a falkánál, de elkergették. Az, hogy a természetbe visszatértek ezek a fajok, mindenképpen pozitív, de előfordulhat, hogy időnként lakott terület közelébe is merészkedhetnek. A napokban egy autós rögzített egy farkast, ami átszaladt az úton. Ennek az esetnek a részleteit az alábbi cikkünkben olvashatja.

Ha kíváncsi a borsodi farkasokra, az alábbi videóból még több érdekességet megtudhat.

Videó forrás: YouTube.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában