Új szerek, új válaszok

2025.05.19. 17:35

Miskolci függők súlyos vallomásai, a szakadék széléről hozták vissza őket

A szenvedélybetegség szó hallatán sokaknak egy lepusztult külsejű ember képe jelenik meg, valakié, akit „már nem lehet megmenteni”. Pedig a miskolci drogambulancia valósága mást mutat.

Miskolci függők súlyos vallomásai, a szakadék széléről hozták vissza őket

Fotó: Ádám János

A miskolci Drogambulancia munkatársai nap mint nap találkoznak olyan emberekkel, akik ugyan szenvedélybetegséggel küzdenek, de dolgoznak, családjuk van, tanulnak vagy éppen az életük újrakezdésén fáradoznak. Sok esetben már nem lennének közöttünk, ha nem kaptak volna időben segítséget.

miskolci drogambulancia
A drogambulancia logója

Drogambulancia: egy szebb jövőért

Az utóbbi években egyre gyakoribbá vált, hogy a klasszikus kábítószerek helyett úgynevezett dizájnerdrogok – hivatalos nevükön új pszichoaktív anyagok – okoznak súlyos fizikai és lelki tüneteket. Ezek a szerek kiszámíthatatlan hatásúak, gyorsan hatnak, és különösen veszélyesek a fiatalabb korosztályra. Ma már ezen szerek birtoklása is büntetőjogi következményekkel jár. Ugyanakkor lehetőség nyílik egy alternatív útra is: az úgynevezett elterelésre. Ez azt jelenti, hogy az érintett – különösen, ha első alkalommal bukik le – választhatja azt, hogy börtön helyett segítséget kér. Ilyenkor a Drogambulancia munkatársaihoz kerül, ahol fél éven át, heti rendszerességgel beszélgetnek vele, kísérik, segítik, hogy megértse, mi vezetett a szerhasználathoz, és mit tehet önmagáért.

Az elterelés sokak számára sorsfordító lehetőség. Egyikük így fogalmazott:

Furcsa ezt belátni, de ha nem ismertem volna meg ezt a helyet, akkor már nem élnék.

Másvalaki azt mondta:

Most már tudom azt mondani, hogy a körülmények szerencsés összjátéka miatt kerültem elterelő kezelésre az év elején. Így négy hónappal később már tudok érte hálás lenni, mert ha nem így történt volna, akkor már valószínűleg nem lennék életben. 

Nincs ítélkezés, csak segíteni akarás

A Drogambulancia csapata évek óta stabilan működik. Pszichiáter, pszichológus, addiktológiai konzultáns, mediátor -coach, pszichopedagógus, mentálhigiénés asszisztens-mediátor, szociális és mentálhigiénés asszisztens, szociális asszisztens vállt vállnak vetve dolgoznak a jó ügy érdekében. Nemcsak szakmailag összeszokott közösséget alkotnak, hanem olyan emberi közeget is, amelyben a kliensek biztonságban érzik magukat. A munkahelyi légkör megtartó ereje nemcsak a dolgozók lelki egészségét óvja, hanem azt is lehetővé teszi, hogy mindenki őszintén jelen lehessen. Nincs ítélkezés, nincs megbélyegzés – csak figyelem, kérdések és segíteni akarás.

A kliensek között sokan vannak, akik tanultak, dolgoznak, családjuk van. Vannak tizenévesek, akik még csak most kóstoltak bele a szerhasználatba, de gyorsan bajba kerültek. Vannak középkorúak is, akik évtizedes használat után keresnek segítséget.

Fontos a megelőzés

A Drogambulancia nemcsak az ellátásban, hanem a megelőzésben is egyre aktívabb szerepet vállal. Az elmúlt időszakban több ezer fiatalhoz jutottak el iskolai prevenciós programokon keresztül. Ezeken az alkalmakon őszintén, közérthetően, tabuk nélkül beszélnek a drogokról – arról, amit a diákok amúgy is tudnak, látnak, hallanak -csak itt végre kérdezhetnek is, és hiteles választ kapnak.

A putnoki Serényi László Általános Iskola pedagógusa a Drogambulancia prevenciós előadása után:  

Sok előadást hallottam már, de ennyire jót még nem. Ezt a gyerekek érdeklődése, aktivitása is alátámasztotta. Gratulálok hozzáállásukhoz, fogom Önöket ajánlani.

Ez a szemlélet vezeti a Drogambulancia egész munkáját: nem ítélni, hanem megérteni. Nem kizárni, hanem kísérni.

A szenvedélybetegség nem mindig látványos. Sokszor csendben van jelen – a házban, az iskolában, a munkahelyen. De ha időben eljut valaki egy olyan helyre, ahol emberszámba veszik, az életet menthet.

Ahogyan a Drogambulancia egyik kliense fogalmazott:

Voltam már pár helyen orvosnál és kezelésen is életemben, de eddig sehol sem éreztem, hogy valakit őszintén érdekelne, hogy valójában mi van velem. Ide betérve mind az orvosnál, mind Önnél azt éreztem, hogy segíteni akarnak, őszintén, minden hátsó szándéktól mentesen.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában