Elismerték munkájukat

2025.05.22. 18:02

Miattuk érdemes igazán suliba járni, ők most Borsod megye legjobb tanárai!

Hét megyénkbeli pedagógus vehetett át kitüntetést csütörtökön a vármegyei önkormányzat ülésén. Van köztük Pálházán, Emődön, Cigándon, Hercegkúton, Károlyfalván, Tállyán, Miskolcon dolgozó szakember: a Comenius Díjban részesültek.

A Comenius Díj azoknak a vármegyében dolgozó vagy életükkel és munkásságukkal a vármegyéhez kötődő óvodapedagógusoknak, tanítóknak, tanároknak, főiskolai és egyetemi oktatóknak adományozható – hangzott el a közgyűlési ülés nyitányaként lezajlott díjátadó ceremónián –, akik oktató-nevelő munkájuk során jelentős eredményt értek el a jövő generációjának nevelése, oktatása, élethivatásukra történő szakmai és emberi felkészítésük terén, továbbá pedagógiai gyakorlatot támogató tudományos tevékenységet végeznek.

Comenius Díj
A Comenius Díjat vehették át a megyeházán heten
Fotó: Jánvári László / Forrás: Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegye Önkormányzata

Az elismeréseket a testület előtt Balla Éva és Dankó Dénes közgyűlési alelnökök adták át.

Comenius Díj: tanárok, óvónők, táncpedagógus

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Önkormányzat Comenius Díjának 2025. évi díjazottjai és az indoklások a következők:

Horváth Zoltán:

Munkáját a „szeretet pedagógiája” hatja át. A gyermekek szüleinek, az iskola nevelőtestületének, alkalmazottainak és partnereinek együttműködésével teremti meg a tanulók számára a szeretetteljes, biztonságos, családias légkört.

Fontosnak tartja a kompetenciamotívumok fejlesztésével az egyéni képességek kibontakoztatását.

 A szülők és partnerek elvárásainak, igényeinek megfelelően, a gyermekek személyiség-jogainak tiszteletben tartása mellett végzi nevelő, személyiségfejlesztő tevékenységét. Nevelőmunkájában fontosnak tartja az örök emberi értékek közvetítését. 

A Hegyközi Nyelvoktató Szlovák Nemzetiségi Általános Iskola intézményvezetőjeként nagy jelentőséget tulajdonít a tanulói közösség, a szülői közösség és a pedagógusok harmonikus együttműködésének. Nagy figyelmet fordít intézményi szinten a nemzeti ünnepek méltó megünneplésére.

2010-től a Hegyközi Nyelvoktató Szlovák Nemzetiségi Általános Iskola igazgatója. Matematika-kémia és számítástechnika tanárként is több mint 40 éven keresztül tevékenykedett.

Vallja, hogy a gyermekek aktív résztvevői az oktató-nevelő munkának. Fontos feladatnak tekinti a matematikai-logikai, a kreatív gondolkodás, olvasás, szövegértés, szociális életviteli és környezeti, valamint az életpálya építési kompetenciák fejlesztését. Aktívan részt vesz különböző továbbképzéseken, rendszeresen alkalmazza az újszerű módszereket: kooperatív munka, projektmódszer, infokommunikációs eszközök használata – ezzel is segítve a tanulókat. Munkája példaértékű a pedagógus-társadalom számára.

Kocsis Józsefné – ő az elismerést a következő havi ülésen veheti majd át.

Lőrincz Krisztina:

Színházi, színpadi táncos, mesterdiplomás klasszikus balett- és moderntánc-pedagógus. A Grand Dance Tánc és Mozgásstúdió alapítója, táncpedagógusa, koreográfusa. 36 éve foglalkozik tánccal. 5 évesen kezdte pályafutását klasszikus balettel, ami a mai napig élete része. Később számos műfajban kipróbálta magát, mellette 8 évig szertornázott.

1994-től 2004-ig a Miskolci Nemzeti Színház tánckarának tagja. 2004-től számos alapfokú művészet oktatási intézménnyel, tánc és musical stúdióval működött és működik együtt a mai napig. 2008-ban a Magyar Táncművészeti Főiskola Pedagógus szakán végzett Modern tánc szakirányon. Ezt követően 3 évig a Nívódíjas miskolci Musical Műhely alelnöke, táncosa, táncpedagógusa, koreográfusa, rendezőasszisztense. 2011-ben a Magyar Táncművészeti Főiskola Pedagógus szak-Modern tánc szakirányán mesterdiplomát szerzett. A következő évben pedig megnyitotta a Grand Dance Tánc és Mozgásstúdiót. 4 évvel később a Magyar Látványtánc Szövetség által szervezett területi versenyen első helyezést, magyar bajnokságon első helyezést, Európa bajnokságon Európa-bajnoki címet nyert. 2023-ban újabb mesterdiplomát szerzett, ezúttal Klasszikus balett szakirányon.

Tavaly a Supersum Közhasznú Alapítvány által létrehozott „Az év pedagógusa” díjban részesült és a Magyar Táncművészeti Egyetem miskolci Tehetségcentrumának klasszikusbalett mestertanára lett. Gyerekkora óta elhivatott a művészetek, a táncművészet iránt. 

Munkájában a tehetséggondozás, a tehetségfejlesztés központi szerepet tölt be. Idén a Belügyminisztérium Magyar Bronz Érdemkereszt Polgári Tagozatát vehette át táncpedagógusi tevékenysége elismeréseként.

Matiz Csilla:

Születése óta Emődön él, kislánykora óta óvónő szeretett volna lenni. 1988-ban a lakóhelyén szakvégzettségének megfelelően óvodapedagógusként helyezkedett el, 7 esztendővel később pedig pályázaton elnyerte az óvodavezetői feladatot, amelyet 30 éve töretlen hittel és lelkesedéssel végez. Hitvallása, hogy az óvodapedagógusi pálya élethosszig tartó fejlődés, mely az óvodapedagógusi képzés során indul el, és annak érdekében, hogy magas színvonalú legyen, folyamatos szakmai továbbképzést, megújulást igényel. Ezért 1999-ben óvodapedagógusi, 2015-ben mentor szakvizsgát tett a Szegedi Tudományegyetem Közoktatási Vezetőképző és Továbbképző Intézetében. Ezt követően 2017-ben a mesterpedagógus cím, rá két évvel pedig a kisgyermekgondozó, -nevelő szakképesítést is megszerezte.

2017-től már a többcélú közös-igazgatású intézmény vezetői feladatait látja el, ekkor indult el a mini bölcsőde a településen, amely ’22 őszére kétcsoportos bölcsődévé alakult. Az általa működtetett intézmény környezettudatos szemléletmóddal és magatartással elnyerte a Madárbarát Óvoda, 2017-ben az Örökös Zöld Óvoda elismerő címet. Közéleti tevékenységével a településen lévő civil kezdeményezéseket is támogatja.

Az óvodai-nevelői munkája során mindig a fejlődés, a még szélesebb szakmai tudás megszerzése vezérelte és az, hogy ezt a gyermekek és a társadalom szolgálatába tudja állítani.

A nyolc kitüntetett közül heten csütörtökön vehették át az elismerést
Fotó: Jánvári László / Forrás: Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegye Önkormányzata

Némethy Viktória:

Kárpátalján, Beregszászon született, zenész családban. Iskolái nagy részét Kárpátalján végezte, ezt követően családjával Cigándra költözött és több mint 30 éve él és dolgozik a településen, a településért. Mivel a szülei is zenészek voltak, így gyakorlatilag a zeneiskolában nőtt fel. Édesanyja tanácsára Ungváron zongoratanári végzettséget szerzett és zongorista lett. Cigándon közreműködésével 33 éve zeneiskola alakult. Fontos kiemelni rendkívül magas szintű zenei tudását, egyéni tanítási módszereit, a tanítványok zenei fejlődésére gyakorolt pozitív hatását.

Folyamatosan képezi magát: tánc- és drámapedagógus és Tehetségfejlesztő szakpedagógus végzettséget is szerzett. A zene mellett a mozgásnak és a táncnak is mindig fontos szerepe volt életében. Kislánykorában versenyszerűen szertornázott. Mikor Cigándra költözött, mindenképpen szeretett volna valamilyen mozgásformával is foglalkozni. Az általa vezetett Mazsorett Tánccsoport országos, valamint Európa-bajnoki elismerésben is részesült.

Viktória munkájával hozzájárul ahhoz, hogy a művészetek iránti szeretet nemcsak a tanterem falain belül, hanem az élet minden területén jelen legyen. Aktívan részt vesz különböző kulturális események szervezésében, ezzel pedig a közösség életét is gazdagabbá teszi. A sikeres tanítványok, és számos díj és elismerés, köztük a most kapott Comenius díj is arról tanúskodik, hogy munkáját kiemelkedő színvonalon végzi.

Stumpf Imréné:

A Tokaji Ferenc Óvónőképző Szakközépiskola befejezése után, 1983-tól nyugdíjba vonulásáig a hercegkúti Gyöngyszem Német Nemzetiségi Óvodában dolgozott. Munka mellett, 1987-ben levelező tagozaton elvégezte a Comenius Tanítóképző Főiskola óvónő szakát. Már pályakezdő óvónőként feltűnt tehetsége és az intézmény iránti tenni akarása azzal, hogy mindig igyekezett barátságosabbá, gyermekbaráttá tenni az épület helyiségeit.

Szerető, elfogadó személyisége, pozitív kisugárzása bizalmat ébresztett mindenkiben. Munkájában mindig igényes, megbízható és pontos volt. A szülőkkel való kapcsolatát a közvetlenség, segítőkészség és együttműködés jellemezte. Számos óvodai program megvalósítója és aktív résztvevője volt. 

Pályája során sokszor megmutatta kreativitását, szépérzékét. Nemcsak az óvónői, hanem a művészi munkáiban is kiemelkedő eredményeket ért el, festményei számos kiállításon vettek részt.

Háromgyermekes szülőként, hivatása mellett volt ideje és energiája településszintű feladatokra is. Több cikluson keresztül a Hercegkúti Német Nemzetiségi Önkormányzat képviselője volt. Szíve-lelke tudást, törődést és szeretetet áraszt, hivatástudata követendő.

Tóth Lajosné:

Ahogy sokan ismeri: Marika óvónéni gyermekkorát Filkeházán töltötte, általános iskolai tanulmányait Pálházán végezte. Középiskolai tanulmányai után a sárospataki Comenius Tanítóképző Főiskola Óvónő szakán végzett.

1984 és ’86 között Ongán volt óvónő, majd férjével Sátoraljaújhelyre költözött és 1986-tól a Jubileumi Óvoda dolgozója. Nyílt, őszinte, kiegyensúlyozott magatartása, kivételes egyénisége hozzájárult ahhoz, hogy a szülők és munkatársai megbecsülését, ahogy a gyerekek szeretetét is rövid idő alatt kiérdemelje. 1993-ban minden nevelői, szervezői tapasztalatát, képességét latba vetve bábáskodott a Károlyfalvi Óvoda beindulásánál.

Tóth Lajosné Marika azok közé a kiváló pedagógusok közé tartozik, akit a szülők, a gyermekek, a Károlyfalván élők, az intézményekben dolgozó munkatársak, a város vezetése egyformán nagyra becsül. Felkészültsége, szakmai tudása, tapasztalata, emberi tulajdonságai, a közösségi érdek mindenek feletti elsőbbsége méltán tette őt ismertté és elismertté.

 A károlyfalvi óvoda neve összeforrt nevével, egy és elválaszthatatlan, és fogalom Sátoraljaújhelyen is. Igényességének és fáradtságot nem ismerő személyének bizonyítéka az is, hogy 2000-ben német nyelvvizsgát szerzett, mert erre volt szükség a nemzetiségi óvoda elindításához. Amellett, hogy 2011-től az óvoda vezetője volt, részt vett a közéletben a károlyfalvai részönkormányzat képviselőjeként.

Ujjné Muhi Melinda

A Zempléni Árpád Általános Iskola igazgatója mindig is pedagóguspályára készült. Pályafutása során tanított Szerencsen, Tiszalúcon, Tállyán, dolgozott a szerencsi Nevelési Tanácsadóban. Tanulmányait Egerben, az Eszterházy Károly Tanárképző Főiskolán végezte pedagógia szakon. Szakvizsgázott minőségbiztosításból és közoktatási vezetőként. Okleveles pedagógiatanári, valamint kulturális menedzseri végzettséget is szerzett. 1998-ban, a Szerencsi Közoktatás Ellátási Körzet megalakulásakor felkérést kapott, hogy vegyen részt a rendszer kiépítésében és működtetésében. Tevékenysége rendkívül összetett volt, hiszen a tanügy-igazgatási, szakmai szolgáltatási és intézményirányítási feladatok egyaránt szerepeltek munkakörében. 2004-től vezeti a tállyai iskolát.

Az évek során egyre több feladat hárult rá: 2007-től az Intézményfenntartó Társulás keretében Golop település iskolásai is diákjai lettek. 2008-ban az intézmény vezetése már magában foglalta az óvodai nevelést, a közművelődést és az étkeztetés szakmai irányítását is. 2014-ben az elsők között készítette el pedagógusi portfólióját, sikeres minősítést szerzett, valamint elvégezte a tanfelügyeleti és pedagógusminősítési szakértői képzéseket. 

Az Oktatási Hivatal megbízásából szakértőként és tanfelügyelőként is dolgozik. Az elmúlt években több intézményi szakmai innováció és módszertani fejlesztés fűződik nevéhez, többek között:

  • a LEGO Robotika program,
  • az Örökös ÖKO Iskola és az Örökös Boldog Iskola program, és
  • bevezette és sikeresen működteti a Darts matek programot.

A kommunikációra és tájékoztatásra is nagy hangsúlyt fektet: az iskola honlapján, Facebook-oldalán, az iskolaújságban rendszeresen beszámol az intézmény életéről.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában