2025.05.21. 17:30
Tonnaszám viszik Tokaj-Hegyaljáról ezt a növényt. Nem, nem a szőlőt!
Ha Tokaj-Hegyaljáról van szó, biztosan a szőlő és a bor jut eszébe mindenkinek. Hogyan került egyáltalán a bodza Tokaj-Hegyaljára? Miért népszerű és megéri-e gyűjteni magánemberként?

Tokaj-Hegyalja lankáin
Fotó: Vajda János
A bodzavirág gyűjtése és feldolgozása egyre népszerűbb hazánkban. Az illatos, sárgásfehér virágok nemcsak finom házi szörpök, hanem frissítő italok – például bodzás limonádé – alapanyagai is lehetnek. A népi gyógyászatban is fontos szerepet betöltő bodza újra reneszánszát éli, elsősorban a házi készítésű bodzaszörpök népszerűsége miatt. Hazánkban május végén, június elején nyílik a virág, és sokan kelnek útra, hogy a természetből gyűjtsenek a szörpkészítéshez. Azonban nemcsak a gyűjtés, hanem a termesztés is virágzó üzlet lett az utóbbi években.

Fotó: Móricz István / Forrás: Mindmegette
Az országban először Tokaj-Hegyalján volt bodzaültetvény
Pesta Ferenc olaszliszkai bodzatermelő, a boon.hu-nak mesélt arról, hogyan került a bodza Tokaj-Hegyaljára.
Az olaszliszkai termelőszövetkezet ültetett az országban először bodzát, az első nyolc hektár itt telepítettük.
A bodzatermelő növényvédelemmel foglalkozott hosszú éveken keresztül a helyi termelőszövetkezetben (TSZ), ami akkoriban a mai növényorvosi munkának felelt meg. Az ötlet, hogy a szokásos szüreten kívül más bevételi forrást is találjanak, vezette a TSZ vezetőségét a bodzatermesztés felé.
Egyszerre ültettük szederrel, fekete ribizlivel, piros ribizlivel. Ezek mind tönkrementek, gyakorlatilag ráfizettünk. A bodzának pedig egyre jobb ára lett.
A bodza kevésbé bajos, mint a szőlő?
Míg a többi gyümölcsféle nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, a bodza egyre jobban teljesített, és mára már stabil piacot biztosít a termelőknek. Jelenleg körülbelül 300 forintot fizetnek egy kilogramm bodzáért. Olaszliszkán két felvásárló is működik, akik ipari mennyiségben szállítanak.
Kamionszámra viszik a Hegyaljáról a bodzát.
Pesta Ferencnek jelenleg egy hektár bodzása van, de ősszel újabb két és fél hektárt kíván telepíteni. A bodzatermesztés viszonylag kevés befektetést igényel, szemben a szőlővel, ahol évente jelentős költségek merülnek fel.
Volt olyan, hogy szóvá tették, miért bodzát termesztek Tokaj-Hegyalján. De sokkal jobban megéri, mint szőlőt telepíteni szerintem. A horribilis árú támrendszert minden évben javítani kell. A bodzát pedig elülteti az ember, és a második-harmadik évben már lehet szüretelni.
A munkaerő kérdése sem elhanyagolható. A boon.hu-nak nyilatkozó termesztő elmondta, hogy ő talál helyben munkaerőt, bár azt tudja, hogy aki 10-15 hektáron termeszti a bodzát, annak már a környező településekről kell a munkaerőt elhoznia. Sajnos a változó éghajlati viszonyok a bodzára is hatással vannak, már ezt is permetezni kell.
Egy kirándulás alkalmával is érdemes bodzát gyűjteni
Több kisebb Facebook csoportban jelentek meg bejegyzések, miszerint bárkitől vásárolnak bodzát. Az egyik ilyen telefonszámon érdeklődtünk, és kiderült, hogy nincs minimum átvételi mennyiség, és háromszáz forintot fizet kilónként a felvásárló.
Fontos kiemelni, hogy ez nem tokaj-hegyaljai, hanem egy borsodi település felvásárlója volt, akinek nincs saját bodzaültetvénye.
A bodza legértékesebb része a virága. A bodzabokor májustól júniusig virágzik, és ebben az időszakban az erdőjárók és túrázók évről évre felkeresik a jól ismert, és persze féltett lelőhelyeket. A bodzát ugyanis nem szabad forgalmas autóút vagy szántóföld mellől gyűjteni, a virágszirmokon ugyanis megáll és lerakódik a por, lemosni pedig lehetetlen. Ha megmossuk a bodzavirágot, akkor lemossuk róla az értékes és az ízért felelős virágport is. Épp ezért nem ajánlott a bodzavirágot esős időben vagy közvetlenül eső után gyűjteni – olvasható a Mindmegette oldalán, ahol számos jobbnál jobb bodzás receptet is találhatunk.