2025.05.22. 16:03
Negyven éve csodálhatjuk! Ünnepel az Aggteleki Nemzeti Park (fotókkal, videóval)
Idén négy évtizede, hogy megalakult hazánk negyedik nemzeti parkja. Az Aggteleki Nemzeti Park a nemzeti parkok közül az első, amelyet hangsúlyozottan a földtani természeti értékek, a felszíni formák és a felszín alatt húzódó barlangok megóvására hoztak létre. Ezt a csodát ünnepelték.

Egyedülálló természeti képződmény a Baradla-barlang
Fotó: Vajda János
Az Aggteleki Nemzeti Park Észak-Magyarország karsztvidékén fekszik, a hajdani Gömör–Tornai-karszt részeként, a Sajó és a Hernád között, közel húszezer hektáron. A térséget olyan kőzetek építik fel, amelyek világszinten is ritkaságnak számítanak, bennük pedig barlangok, karsztformák és egyedülálló földtani képződmények jöttek létre, ezek adják a park gerincét. A park alapításának 40. évfordulóját ünnepelték május 22-én, csütörtökön. Veress Balázs, az Aggteleki Nemzeti Park (ANP) igazgatója köszöntötte a jelenlegi és korábbi munkatársakat, vendégeket.

Fotó: Vajda János
Az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság története egyetlen irodából indult
Bár a nemzeti park hivatalos története 1985-ben, a valódi történet 230 millió évvel ezelőtt kezdődött.
– kezdte köszöntőjét Veress Balázs, majd felidézte a kezdeteket, amikor megjelentek az első barlangászok, majd tájvédelmisek, végül a „parkosok”. Sokan végül itt találtak otthonra, a helyiek pedig „parkosok” lettek. Kezdetben a helyiek még nem tudták, kik ezek az új jövevények, akik nem csak lementek a föld alá, de hivatásszerűen óvták a tájat.
Sokan vannak itt ma is, akik a kezdetektől velünk dolgoznak. Évszázadot átlépő intézményt építettünk, tartalommal töltöttük meg a jogszabályokat. A természetvédelem magyar intézményrendszere itt kicsiben jött létre.
Az igazgató hosszú percekig sorolta azt a sokrétű és színes munkát, melyet a nemzeti park munkatársai végeznek barlangokból embereket mentenek, ha kell, állatokat is. A teljesség igénye nélkül: kialakították a védett területek rendszerét, megmentettek egy őshonos magyar lófajtát, vizes élőhelyeket rekonstruáltak, kolostort restauráltak, farkast és medvét kerestek, denevéreket gyűrűztek, és több mint tízezer gyereket tanítottak meg arra, miért fontos a természet. Felidézte, hogy egyetlen irodával indult a nemzeti park története.
A számok önmagukért beszélnek, hiszen csak 1985 óta 7,3 millió ember látogatott el a Baradla-barlangba. Ez csak a barlang, a felszínről még nem is beszéltünk.

Fotó: Vajda János
A Baradla maga a csoda
Riz Gábor országgyűlési képviselő ünnepi beszédében felidézte, hogyan hozták el szülei gyerekként a Baradla-barlangba.
Amikor beléptem, maga volt a csoda. Ugyanezt adtam át a gyerekeimnek, majd az unokáimnak. A Baradla közös kincsünk, ahol a múlt, a jelen, és a jövő együtt van jelen.
Az ünnepségen köszöntőt mondott dr. Rácz András, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős államtitkára.
Az Aggteleki Nemzeti Park volt a negyedik nemzeti park, de az első, amely élettelen természeti értékeket véd. Harmincöt emberrel indultak, ma 127-en dolgoznak itt.
Ünnepel az Aggteleki Nemzeti Park
Fotók: Vajda JánosAz államtitkár kiemelte, hogy a Baradla–Domica barlangrendszer 1995 óta világörökségi helyszín, és máig ez az egyetlen magyar helyszín, amely természetvédelmi kategóriában került a listára. Az államtitkár elmondta, hogy személyes emlékei nincsenek, ezért Rakonczai Zoltán tankönyvéből idézett.
Ez a nemzeti park volt az első, melynek igazgatóságát nem a semmiből kellett létrehozni, hiszen technikai, ügyviteli és idegenforgalmi szakemberek már voltak, és a természetvédelmi létszámot kellett kiépíteni. Európában páratlan adottsága a Baradla-barlangnak, hogy az országhatárt a felszín alatt is át lehet lépni.
Dr. Rácz András korabeli újságokat hozott magával, és felolvasta, hogy a sajtó hogyan látta a nemzet park megalakulását. Idézett az Észak-Magyarország 1985. január 17-i számából, amely beszámolt az ANP megalapításáról, majd ugyanebben az évben februárban és márciusban is jelent meg a napilapban fényképes összeállítás a parkról. Az évforduló alkalmából a Magyar Nemzeti Bank emlékérmet bocsátott ki, melyről a boon.hu is írt.
Elismerték egy zoológus munkáját
Az ünnepségen Pro Natura Díjat kapott Boldogh Sándor András, az ANP zoológusa, a denevérek és más állatfajok védelméért végzett több évtizedes munkájáért. Az ünnepség végén Rónai Kálmánné, a Bükki Nemzeti Park igazgatója emléklappal köszöntötte az Aggteleki Nemzeti Park munkatársait, valamint - mivel valamikor a Bükk Nemzeti Parknak is jogi kapcsolata volt a tájvédelmi körzettel - az akkor készültek néhány kiadványt felajánlották részükre.
boon.hu video
- Nagy gratuláció! Feljebb lépett a borsodi csapat! (fotók, videó)
- Ismét kerékpárra pattant Felsőzsolca (fotók, videó)
- "A fájdalom nem múlik el, csak átalakul csenddé, imává, közösséggé”
- Ötmillió látogató hat hónap alatt - megnéztük az újjáépített Notre-Dame székesegyházat – fotók, videó!
- Máris eltűnt a parajdi só a miskolci termelői vásár kínálatából: ez van helyette! - fotók, videó