2025.04.13. 11:36
Borsod ebben a dologban nagyon rávert Budapestre
A Budapestre érkezőket lesújtó látkép fogadja a belvárosi kerületekben. A lomtalanítás során mindenhol szeméthegyek, lelakott és szennyezett matracok, ócska, törött bútorok hevernek. Borsodban egész más a helyzet.

Borsodban megvalósult a kulturált lomtalanítás
Fotó: MW
Brutális, ami most a VIII. kerületben van. A budapesti lomtalanítás idei időpontjait a MOHU Budapest Zrt. határozta meg, amiről tájékoztatta a lakosokat is. Bár kizárólag a megjelölt napokon szabad kitenni a lomokat az utcára, de az így is katasztrofális látványt nyújt, ráadásul akadályozza a közlekedést. Az utcákat elárasztó lomokat várhatóan a hétvégén viszik el, de addig is széttúrják a kupacokat a lomisok és a szél is jelentős szerepet tölt be abban, hogy a látvány visszataszító legyen.

Fotó: Metropol
Lomtalanítás kulturáltan: létezik ilyen is?
Az északkeleti régióban szervezett és rendezett a hulladékgyűjtés és lomtalanítás. Borsod-Abaúj-Zemplén területén évente kétszer helyezik ki a konténereket a társasházi és családi házas övezetekben is, így a megunt, elkopott, elhasználódott tárgyak nem az utcán hevernek. A MiReHu Nonprofit Kft. a közterületek rendjének és tisztaságának megőrzése érdekében a lomtalanítást nem városrészenként előre meghirdetett napokon, hanem igénybejelentés alapján, a lakosokkal előre egyeztetett napon végzi el. Ezzel a szolgáltatással a lom keletkezéséhez igazítható az elszállítás időpontja.
A tapasztalatok szerint a társasházban lakóknak tavaszra és őszre szervezik a közös képviselők a lomtalanítást, így sokaknak fel sem tűnt a változás, hogy ezt már igényelni kell. A lomtalanításhoz igényelt konténerek a kihelyezéstől számított maximum 24 órán át állnak rendelkezésükre a hulladék elhelyezésére. A lomtalanítás alkalmával tehát minden, az ingatlan elé kihelyezett nagyobb terjedelmű hulladék, például bútor, edények, egyéb feleslegessé vált eszközök, tárgyak - elszállításra kerül.
Elektronikai hulladékkal még pénzt is kereshetünk
A boon.hu korábban beszámolt róla, hogy a háztartásokban egyre jobban felhalmozódó elektronikai hulladékot, vagyis az elektromos és elektronikus berendezéseket nem szabad települési hulladékként kezelni. E-hulladéknak számítanak többek közt:
- a kisgépek,
- a hajszárító,
- a porszívó,
- a flex,
- a számítógép,
- még a nyomtató is, patron nélkül. A nagyméretű háztartási gépek, például a mosógép, hűtő, fagyasztó is leadható.
A kidobásra ítélt elektromos és elektronikus berendezéseket a MÉH-telepeken nemcsak leadhatjuk, hanem készpénzben fizetnek is értük, mindösszesen magyarországi lakcímmel kell hozzá rendelkezni.
Budapesten is változást terveznek
A tervek szerint a MOHU 2027-ig végleg felszámolja a jelenlegi lomtalanítási rendszert. A MOHU Mol Hulladékgazdálkodási Zrt. és a MOHU Budapest Zrt. 2024 év végén egy új rendszert javasolt az Energiaügyi Minisztériumnak, melyet már a mostani, 2025-ös lomtalanítás idejére életbe akartak léptetni, ez a gyűjtőpontos lomtalanítási koncepció – írta meg a Ripost. Az elavult, közterületet elárasztó lomkupacokat modern, gyűjtőpontos rendszer váltja fel. Ezzel nemcsak tisztább és rendezettebb lesz a környezet, hanem a hulladékkezelés is környezettudatosabbá válhat. Összesen 146 ilyen gyűjtőpont lenne, a konténereket folyamatosan ürítenék a Mohu munkatársai, illetve folyamatosan szétválogatnák a lomokat. Ezeken a gyűjtőpontokon veszélyes hulladékot is le lehet majd tenni.
Még több érdekes cikket olvashat portálunkon.