Emléknap

2025.04.16. 18:30

A felejtés útjába állított macskakövek Miskolcon is

Gunter Demnig szobrász szerint ezek „a felejtés útjába állított macskakövek”. A botlatókövek nap mint nap elénk tűnhetnek az utcákon – például Miskolcon, de tavaly óta Mezőkövesden is –, és a holokauszt emléknapján érdemes egy picit jobban elgondolkozni a jelentésükön.

A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja van április 16-án. Többek között a miniszterelnök is megemlékezett róla. Ugyanakkor szembe kell vele nézni: egyre kevesebbeknek adódik módjuk úgy emlékezni a történelmi tragédiára, hogy saját személyes tapasztalatuk van rá nézve... értelemszerűen ennyi sok évtizeddel a második világháború után egyre fogynak az egykori túlélők. Nemrég a Boon.hu is megírta, „Rose Girone, aki egyike volt a 245 ezer túlélőnek, 113 éves korában hunyt el”. Rose Girone egyébként 1912. január 13-án született a lengyelországi Janowban. Családja hatéves korában költözött a németországi Hamburgba. A mostani halálesetről beszámoló cikk idézi a témában megszólaló Greg Schneidert, aki a New Yorki Claims Conference ügyvezető alelnökeként fogalmazta meg: „A holokauszt tanulságai nem halhatnak meg azokkal együtt, akik elszenvedték a szenvedést. A holokauszt egyre inkább átcsúszik az emlékezetből a történelembe, és a tanulságai túl fontosak ahhoz, különösen a mai világban, hogy elfelejtsük őket.” Ez ellen hatnak a botlatókövek.

botlatókövek
Miskolcon és Mezőkövesden is megtalálhatók a holokausztra emlékeztető botlatókövek

Botlatókövek szerte a kontinensen

Egy érdekes és rendkívül látványos művészeti kísérlet volt a legutóbbi évtizedekben a társadalmi emlékezés romlásának megállítására amit Gunter Demnig kezdett el szerte a világban, s amit 2007 óta Magyarországon is ismerhetünk, 2016-tól Miskolcon, tavalytól pedig Mezőkövesden is.

Tizennégy helyszínen 25 darab botlatókövet helyezett el Miskolcon Gunter Demnig – írta kilenc évvel ezelőtt a Boon.hu, hozzátéve: a botlatókövek a valaha volt nemzetiszocializmus áldozatai előtt tisztelgő, macskakőre rögzített 10-szer 10 centiméteres réz emléktáblák, amelyeket az áldozatok egykori lakhelye előtt helyez el a szobrász a járdába süllyesztve. Minden kis emléktábla az „Itt lakott” szöveggel kezdődik, melyet a név, a születési idő, valamint az illető sorsának alakulása követ.

Elgondolkodásra késztetik a beléjük botlókat

Miskolcon 14 helyszínen állítják meg azóta botlatókövek a járókelőket. Azokban az években több mint másfélszáz hasonló apró réztábla került ki a szobrászművész jóvoltából országszerte: Budapesten, Nyíregyházán, Debrecenben, Miskolcon, Győrben és Abonyban.

botlatókövek
A miskolci utcákon sétálók is beléjük botlanak

Gunter Demnig azt vallja: „egy embert csak akkor felednek, ha neve feledésbe merült.” Ezért elkezdte gyűjteni a német nemzetiszocializmus ideje (1930-40-es évek) alatt üldözöttek és deportáltak adatait. Múzeumokkal, iskolákkal, túlélőkkel és az áldozatok családjaival együttműködve kutatott az archívumokban. Így jöhettek létre a – mint mondja – „a „felejtés útjába állított macskakövek”, amelyek rövid időre megállítják és a személyes történetek bemutatásával, arra való utalással emlékezésre, elgondolkodásra késztetik az arra járókat, a véletlenül „beléjük botlókat”.

Minden kis emléktábla az „Itt lakott” szöveggel kezdődik, melyet a név, a születési idő, valamint az illető sorsának alakulása követ.

Tizenegyezer, negyvenkétezer

A dél-borsodi zsidóság emlékére helyeztek el botlatóköveket Mezőkövesd főutcáján – ez már tavalyi hír volt. Akkor, május 22-én 11. alkalommal tartották meg a Groszmann Lili Emléksétát, a dél-borsodi Cserépfaluból a tőle 17 kilométerre lévő Mezőkövesdig tartó eseményen a térség bántalmazott zsidóságáról emlékeztek meg. A séta végén Róth Dezsőné egykori nőegyleti elnök és Abonyi István orvos emlékére helyezett el botlatóköveket Mezőkövesd főutcáján a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület (Mazsike), Mezőkövesd Önkormányzata és Az Élet Igazsága Alapítvány.

botlatókövek
A legidősebb holokauszt-túlélő hunyt el nemrégiben: Rose Girone-nak hívták, 113 éves volt

Botlatókövek Miskolcon:

  • Hol látható Miskolcon?
  • Szemere utca 8., 17.
  • Csengey utca 1., 15.
  • Széchenyi utca 3., 56., 60.​
  • Kazinczy utca 15.
  • Horváth Lajos utca 16., 26.
  • Vörösmarty utca 23.
  • Zsolcai kapu 32.
  • Lenke utca 10.
  • Bocskai utca 10.

Európa-szerte több mint 42 500 botlatókő került ki az utcákra Németországban, majd Ausztriában, Svájcban, Belgiumban, Franciaországban, Csehországban, Hollandiában, Horvátországban, Lengyelországban, Luxemburgban, Magyarországon, Norvégiában, Romániában, Olaszországban, Oroszországban, Szlovákiában, Szlovéniában és Ukrajnában.

A borsodi megyeszékhelyről a második világháború alatt hozzávetőleg 11 000 zsidót hurcoltak el; alig pár százan tértek haza közülük. Emléktábla található az Arany János utcában, illetve a Hidegsor mellett elterülő zsidótemetőben.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában