2025.04.13. 08:00
Csak semmi cécó? CECE és Plató az Avason
A borsodi Stonehenge?! Sokan meghökkennek, amikor a Facebookon fotón meglátják. Mások meglepődnek és tetszésüknek adnak hangot, amikor az Avason sétálva rájuk akadnak, szemükbe ötlik a váratlan látvány: a három installáció valamelyike. Debreceni egyetemisták, építészhallgatók tettek azért, hogy szebb és érdekesebb legyen Miskolc dombja.

A CECE nevű installáció új pihenőhelyet teremtett az Avason
Fotó: Balogh Attila
Tudja valaki, hogy az Avasi pincesor felett ki, és milyen célból alakította ki ezt a területet? – tette fel a kérdést egy érdeklődő a legnagyobb közösségi oldal miskolcos csoportjában, és a kapott válaszok megoszlottak. Van, aki tudja, miről van szó, másoknak fogalmuk sincs, és csak találgatnak; viccesen avagy komolyan-komoran...

Fotó: Balogh Attila
Az Avason a „borsodi Stonehenge”?
A facebookos találgatások közül a móka kedvéért emeljük ki az alábbiakat:
- HAARP [„rövidhullámmal működő, sarki fényjelenséget kutató program”, amit amerikai hadiipari finanszírozásúként szokás emlegetni]
- gyufásskatulya
- mikádó [vagy marokkó; távol-keleti eredetű pálcikás játék]
- ruhaszárító / Közösségi szárító terület / „Valaki készül a tavaszi nagymosásra”
- turistalátványosság: „Borsodi Stonehenge”

Fotó: Balogh Attila
A valóság prózaibb, más oldalról nézve izgalmasabb: a „rituális csodáknak” tűnő helyek és alkalmatosságok nem maguktól és nem véletlenül kerültek oda, ahova. Tavaly nyáron történt, néhány nap leforgása alatt. Ekkor töltötték a borsodi megyeszékhely dombján az egyetemi szakmai táborozásukat debreceni építészhallgatók.
A Boros Miklós János szobrász és Kállay Ferenc, Keller Ferenc, Zsiros Renáta építészek irányította csapat diákjai a DEterminál elnevezésű program keretében találtak ki, terveztek meg, s végül építettek fel három különféle installációt a Kisavas és a Nagyavas határvonalának környékén.
Az Avas Szelleme, hordók és fészek
Mint arról a Kisavasi és mélyvölgyi élet-utak – ismertetőtáblák a pincesorokon címmel a debreceni építész tanszék DEterminál építészműhelyének vezetői az Avasi Értéktár című kiadvány hamarosan megjelenő XXI. kötetében beszámolnak: a tanszék korábbi megvalósult projektje láttán kapott felkérést az avasi Gonda borászattól újabb installációk létrehozására. „A Kisavas különleges helyszín Miskolc szívében – idézték fel –, ahol az évek során változatos kulturális rétegződés alakult ki. A tervezett és tervezetlen építészeti környezet heterogén kavalkádja komoly építészeti kihívást jelentett.”
Ezt az érdekes területet szerették volna, mint mondani szokás, élettel megtölteni, közösségi helyekkel színesíteni. A korábbi tapasztalatokból tanulva a tavaly nyári munkát egy teljes évet átívelő egyetemi kurzus előzte meg, workshopokkal, helyszínlátogatással, sok-sok közös gondolkodással. A helyszín szűkössége, aprózottsága miatt végül három kisebb léptékű projekt jött létre júniusban, alapvetően eltérő kontextusban: egy meredek szűk utca minimális kiszélesedésében, egy helyi borászat oldalában és egy nagyobb teresedésnél.
A hivatalos leírások így szólnak az egyes installációkról:
- CECE
A belváros felől az Arnóti soron érkezünk meg a kisavasi pincesorhoz, amely egy helyen minimálisan kiszélesedik és ezt a kis teresedést egy nagy felületű rozsdás vaslap zárja a mögötte lévő telek felöl. A CECE feliratot senki sem érti, nem tudni, mit jelent, ahogy azt sem, hogy ki és miért festette fel a vaslapra. Azonban ha már itt van, egy apró közösségi, találkozási pont lett belőle, szemben az egyik helyi borászattal. - AZ AVAS SZELLEME
Habár nem az eredetileg elképzelt helyen, hanem a Gonda borászat oldalában valósult meg, eredeti koncepcióját megőrizte a tér kijelölő pavilon. A terület mozgalmasságából, kuszaságából alakult ki a tervezetten tervezetlen, lombkoronát megidéző szövevényes fa struktúra. Két rétegből építkezik. Az oszlopok dongái a hordók kialakítását idézik, ezen a szerkesztettségen nyugszik az intuitív szövet. A fészek külső élei ismét határozottak. - SPIRAMENTUM
Van egy helyi legenda a hirtelen haragú kováccsal, melyben aki az Avast megmászva letekint Miskolc városára, az elnyeri a lelki békét. Az apró emberekkel, apró házakkal teli város emlékeztet, hogy milyen aprók vagyunk mi magunk is, és milyen jelentéktelenek a mindennapi problémáink a hegy által adott perspektívából. Ennél fogva az installáció terve nem is születhetett volna máshova, mint egy kilátópontra. A cél az volt, hogy teret adjon a magányos megfigyelésnek.
Figyelemfelkeltő fa installációk
Az online hozzászólók körében alapvetően pozitív fogadtatás rajzolódik ki. A kiinduló felvetésre válaszul például Pirity Ádám (fiatal miskolci tervező) ezt írta válaszul:
Ez a Gonda Borászathoz tartozó telek, ahonnan remek kilátás nyílik a városra, a különböző Avasi Pincesorhoz kötődő programok (pl.: Borangolás) alkalmával saját szabadtéri eseményekhez használják szerintem elsősorban a területet. A fa szerkezet egy építész hallgatók által előző nyáron épített , figyelemfelkeltő installáció.
Mások így reagáltak:
Az építészhallgatók honlapján olvastam a szerintem szuper kezdeményezésükről, amit 2024-ben nyári tábor keretében, magántámogatással valósítottak meg, szebbé téve városunk egy pontját.
Szuper kezdeményezés, ami nem jöhetett volna létre önzetlen szponzorok nélkül.
Igaz, akadt kommentelő, aki egész más benyomásairól számolt be:
Ha meghallom ezeket a szavakat, hogy kísérlet, installáció, avantgard, formabontó, akkor félni kezdek.

Fotó: Balogh Attila

Északkelet-Magyarország lélegzetelállító vidékein nyílt meg az idei oldtimer szezon
A Debreceni Egyetem Műszaki Kar Építészmérnöki Tanszékének vezetője: Szentirmai Tamás. A kurzusvezetők: Boros Miklós János, Kállay Ferenc, Keller Ferenc, Zsiros Renáta. A közreműködött hallgatók: Brunyánszky Réka, Dankó Boglárka, Gecse Brigitta, Herczeg Tamás, Hevesi Hanna, Jaczkán Adrián, Koponyás Klaudia Kármen, Köteles Anna, Kulcsár Kevin, Lobkovitz Klaudia, Lukács Klára, Máté Gábor, Pálfi Laura, Póta Martin, Tarnai Panna, Tóth Petra.
Egy évvel ezelőtt így számolt be a történésről a Boon.
Az Építészfórum szakmai portál is foglalkozott a témával.
Szénaboglya, mikádó, madárfészek, gyufásskatulya? Kik csinálták? Mi célból? – teszi fel a kérdést és válaszolja is meg Vanyó Alida építész, mellesleg maga is avasi pincésgazda.
Aki nem tudott részt venni a 2024. július 6-ai projektbemutatón – emlékezett vissza Alida –, ahol a debreceni építészmérnök hallgatók ismertették az általuk készített három térinstalláció ötletét, megvalósítását, azok eddig nem kaptak választ ezekre a kérdéseikre.
A Perczel Mór utcát az Arnóti sorral összekötő újonnan átadott sétányon haladóknak felkelti az érdeklődését az Avas Szelleme pavilon. Kiemelet helyzetéből, méretéből fakadóan a három installáció (Cece, Spiramentum, Avas Szelleme) közül utóbbi iránt tapasztalható a legnagyobb érdeklődés. Az eredetileg nem ide, hanem a fákkal takart Zsolcai sor zsákutcájára tervezett művészeti pavilon rendeltetése nem változott új helyszínén sem. A Zsolcai soron több pincetulajdonos jelezte, hogy megértik, hogy fesztiválok alkalmával kiállító térként, pihenőhelyként is nagyszerűen funkcionálna az építmény, de az év többi részében ellehetetlenítené a parkolást. Kérték a megvalósulási helyszín módosítást. Az önkormányzat és az alkotótábor egyik főtámogatója, a Gonda borászat közös telekhatárukon örömmel biztosított új helyszínt a műalkotásnak.
Rövid fennállása óta számos funkciót töltött be a kis pavilon. Volt dj-pult feletti installáció. Lakott benne őzike-család. Egy szülinapi rendezvény alakalmával szalagokkal feldíszített pihenőhelyként az esemény legszebb helyszíne lett. A jövőben időszaki kiállításokkal egészül ki.
Összefoglalva: az Avas Szelleme pavilon egy felkiáltójel. Azt jelképezi: Gyere bátran! Nézd meg, milyen kintről, milyen bentről! Vizsgáld meg a csomópontokat! Találd meg az Avasi Református templom tetőszerkezetének modern átiratát! Élvezd bentről a különleges fényjátékot, árnyékokat! Majd helyezd távolabb a nézőpontod és gyönyörködj az innen feltáruló csodálatos miskolci panorámában!
Az „Utánam, srácok” túrák Youtube-csatornáján pedig már olyan avasi séta videófelvétele is élvezhető, amiben (konkrétan 55 és fél perctől kezdve) a Platónál tett látogatás is szerepelt: