2025.03.27. 16:30
Ezrével ölik az állatokat Magyarországon, mi jöhet még?
Már úgy tűnt sikerült megfékezni, de sajnos sorra jönnek a tragikus hírek. Már a második hazai gazdaságban ütötte fel a fejét a rendkívül fertőző száj- és körömfájás, annak ellenére, hogy a hatóságok és a gazdaságok is drasztikus lépésekkel igyekeztek elejét venni a járvány terjedésének. A gazdák aggódnak, a piac megborulhat, még a húsvéti menü is veszélybe kerülhet.

Nincsenek jó hírek a fél évszázad után felbukkant vírus kapcsán
Forrás: MW
Fotó: Székelyhidi Balázs
Fél évszázad után jelent meg a ragadós száj- és körömfájás vírus Magyarországon, egy kisbajcsi telepen. Már-már úgy tűnt, hogy sikerült megfékezni a rendkívül fertőző betegséget, amikor jött a hír, hogy Szlovákiában is megjelent. Szerdán pedig egy újabb Győr-Moson-Sopron vármegyei település egyik tejelő szarvasmarha-állományában jelent meg a vírus – tudatta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Azonnal megkezdődött a 3000 egyedből álló állomány vakcinázása és előkészületek a teljes telep felszámolására.

Fotó: Benko Vivien Cher / Forrás: Miniszterelnöki Kabinetiroda
Akár széllel is terjed a száj- és körömfájás
A vírus rendkívül gyorsan terjed – akár széllel is nagy távolságra –, ezért a hatóságok szigorú intézkedéseket léptettek életbe a Győri és Mosonmagyaróvári járásokban. A kontaktgazdaságok vizsgálata is folyamatban van. Arról, hogy az ország távolabbi pontján lévő telepek hogyan próbálnak védekezi a rendkívüli károkat okozó járvány ellen, Taskó József, Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Agrárkamara elnöke nyilatkozott a boon.hu-nak, erről alábbi cikkünkben olvashatnak.
A járvány hatása túlmutat a gazdaságokon, drágulást vagy hiányt is hozhat
A száj- és körömfájás elsősorban a szarvasmarhákat, sertéseket, juhokat, kecskéket és más haszonállatokat érinti.
Ha egy állomány fertőzötté válik, a telepen lévő összes állatot könyörtelenül le kell ölni.
Ez nemcsak súlyos gazdasági csapás az állattartóknak, hanem a fogyasztók számára is következményekkel járhat, drágulhat a hús, a tejtermékek ára is emelkedhet.
„Bíztunk benne, hogy nem terjed tovább a járvány”
A helyzet súlyosságát a gazdák is érzik. Taskó József elmondta a boon.hu-nak, hogy már épp kezdtek fellélegezni, hogy sikerült megfékezni a súlyosabb helyzetet, amikor robbant a hír, hogy Szlovákiában is megjelent a vírus.
Bíztunk benne, hogy nem terjed tovább a járvány. A múlt héten a Nébih tájékoztatást tartott a kamaránál, és ott optimistán nyilatkoztak. Úgy tűnt, Magyarországon sikerült megállítani a vírus terjedését. Erre jött a hír, hogy Szlovákiában is megjelent.
A húsvéti bárány exportja erősen kérdéses
A járvány különösen nehéz helyzetbe hozta a juhászatokat, akik a húsvéti bárányok kivitelére készültek. Az exportkorlátozások miatt a bárányok az állományban ragadhatnak, ami hatalmas piaci veszteséget okozhat.
Jelenleg azoknál a gazdálkodóknál nagy az aggodalom, akiknek értékesítésre váró állataik vannak, például juhok. Az export korlátozása miatt ezek az állatok a tervezettnél tovább maradnak az állományban, ami többletköltséget jelent a tartásuk és etetésük miatt, miközben az eladási áruk csökkenhet
– ismertette Taskó József.
Mi is az RSzKF, és miért ilyen veszélyes?
A ragadós száj- és körömfájás, vagyis RSzKF egy vírusos betegség, amely párosujjú patás állatokat támad meg. Az emberre ugyan közvetlenül nem veszélyes, de a járványügyi intézkedések hatása mindannyiunkat érinthet. Kereskedelmi tilalmak, élelmiszerár-emelkedés, állatállományok tömeges leölése következhet. Van olyan intézkedés, ami már most közvetlenül érinti az embereket, ilyen például az, hogy bezárt a Miskolci Állatkert állatsimogatója.