2025.03.26. 20:00
Vészesen közelít a nap, amikor megnövekszik a szívrohamok és a közlekedési balesetek kockázata
Eredetileg a nyári időszámítás bevezetésének célja az energiamegtakarítás volt, mivel hosszabb ideig lehetett kihasználni a nappali világosságot. Az utóbbi években azonban egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a hátrányok az óraátállítás kapcsán.

A szívrohamok emelt kockázatát is magával hozza a nyári időszámítás kezdete
Fotó: MW
Bár az óraátállítás eltörlése széles körű társadalmi támogatást élvez, és egyre több bizonyíték áll rendelkezésre az egészségre gyakorolt negatív hatásairól, az EU-tagállamok közötti egyetértés hiánya miatt a kérdés továbbra is nyitott marad. Amíg nem születik végleges döntés, az európai polgároknak évente kétszer továbbra is igazítaniuk kell óráikat egy vitatott és sokat kritizált rendszer szerint.

A tavaszi óraátállítás 2025. március 30-án, vasárnap hajnalban történik. Ekkor az órákat 2 óráról 3 órára kell előreállítani, ezzel áttérve a nyári időszámításra. Számos kutatás igazolta, hogy az óraátállítás megzavarja a cirkadián ritmust, alvászavarokat, fokozott stresszt, sőt, szívrohamok és közlekedési balesetek megnövekedett kockázatát is okozhatja.
Az óraátállítás vármegyénkben is megosztó téma idősnek, fiatalnak egyaránt
Katona Fruzsina egy borsodi faluban él, aki nincs elragadtatva attól, hogy évente kétszer át kell állítani az órát.
Nem vagyok még idős, de nekem ilyenkor három napra van szükségem ahhoz, hogy a szervezetem alkalmazkodjon az új időponthoz.
Kollár Róbert miskolci egyetemista viszont rugalmasan áll a kérdéshez.
Hogy őszinte legyek, nekem teljesen mindegy. Ma már az átállítást is központilag végzik a szolgáltatók a mobil telefonon, számítógépeken, okosórákon, szóval van, hogy észre sem veszem. Max az tűnik fel, hogy picit hamarabb, vagy később világosodik, vagy sötétedik, de az sem durván.

Hogyan éljük túl az óraátállítás okozta kellemetlenségeket?
- Az egyik módja annak, hogy testünk óráját összhangba hozzuk a Nappal, ha egyszerűen kilépünk a fénybe. Egy jó adag napfény segíthet testének felébredni, és újrakezdeni a következő napot. Visszaállítja a cirkadián ritmust, és elősegíti a simább alvási és ébrenléti ütemtervet.
- Az emberi test úgy lett megtervezve, hogy a nappal együtt keljen fel – csak most, a nap egy órával később kel. Az óraátállítás idején a reggelek borongós sötétsége elleni küzdelem érdekében a legjobb, ha a lehető leghamarabb fényt juttat a szobájába. Akár mesterségesen is, lámpák, különböző fényforrások segítségével.
- Az óra eltolódása mellett a hőmérséklet egy másik kiváltó oka az alvási problémáknak. A hálószoba optimális hőmérséklete 16 és 19 Celsius fok között van. Az egyik módja annak, hogy testét álmossá tudja csalni, ha kicsit korábban állítja be a hőmérsékletet éjszaka. Ha van otthonában intelligens termosztát, beprogramozhatja úgy, hogy az esti korábbi órákban elkezdje lehűteni otthonát (vagy éppen azt a szobát, amelyben alszik). Ha lefekvés előtt vesz egy forró fürdőt vagy zuhanyt, akkor gyorsan csökkenhet a testhőmérséklet, és a rendszer alvó üzemmódba kerül.
- Annak érdekében, hogy egy kicsit könnyebb legyen az időugrás a testén, a nyári időszámításhoz vezető napokon 15 perces lépésekkel korábbra állítsa mind a lefekvés, mind az ébredés idejét. Például, ha általában este 10-kor megy le aludni, a cél az, hogy az óraátállítás kezdete előtti szombat estére elérje az új lefekvés időpontját, 21:00-kor. Ehhez el kell kezdenie a lefekvés idejének beállítását az igazi átállítás előtti héten szerdán.
- Az étkezés időzítése is fontos a jó alváshoz. A lefekvés előtti étkezés megnehezítheti az elalvást, mivel a szervezet túlságosan az emésztésre koncentrál ahhoz, hogy lenyugodjon az éjszakára. A szakértők azt javasolják, hogy az esti étkezést legalább két órával lefekvés előtt fejezze be, így amikor változtatja a lefekvés idejét, tegye ugyanezt a vacsorarenddel is.
További közkedvelt írásaink a boon.hu oldalon: