Fejlesztés

2025.03.28. 15:00

6,5 milliárdos beruházást indít a MOL Tiszaújvárosban, a helyszínen jelentették be a részleteket

Rekordméretű energiatároló beruházást jelentett be a MOL-csoport Tiszaújvárosban. A MOL Petrolkémia területén egy 40 megawattóra kapacitású akkumulátoros villamosenergia-tároló épül fel. A fejlesztés révén a vállalat nemcsak tovább erősíti jelenlétét a megújulóenergia-szektorban, hanem beléphet a MAVIR rendszerszintű szolgáltatásokat kezelő piacára is.

6,5 milliárdos beruházást indít a MOL Tiszaújvárosban, a helyszínen jelentették be a részleteket

A MOL 40 megawattóra energiatárolási kapacitású akkumulátoros villamosenergia-tároló rendszert épít Tiszaújvárosban

Fotó: Vajda János

Tiszaújvárosban építi a MOL Magyarország egyik legnagyobb akkumulátoros energiatárolóját. A 6,591 milliárd forint összköltségű beruházás várhatóan 2026 első negyedévében fejeződik be. Teljes töltöttséggel körülbelül 7300 borsodi háztartás éves villamosenergia-fogyasztását képes fedezni, ezzel komoly szereplővé válik az országos energiaellátás stabilizálásában.

mol016
Lantos Csaba energiaügyi miniszter hangsúlyozta, hogy az energiaszuverenitás eléréséhez az időjárástól független termelési és tárolási megoldásokra van szükség, mint a MOL leendő energiatárolója
Fotó: Vajda János

A MOL beruházása rugalmasságot és stabilitást visz a villamosenergia-hálózatba

A tiszaújvárosi energiatároló egyik legfőbb előnye, hogy közvetlenül a MOL Petrolkémia ipari komplexuma mellett helyezkedik el, így a tárolt energia helyben, gyorsan és hatékonyan hasznosítható. Az akkumulátoros rendszer támogatja az országos átviteli hálózatot is, kiegyensúlyozva az időjárásfüggő megújuló forrásokból – például napelemekből és szélerőművekből – származó termelés ingadozását. 

Nemrég jelentettük be, hogy az ország egyik legnagyobb napelemparkját fogjuk megépíteni Tiszaújvárosban, most pedig együtt ünnepelhetjük, hogy a megújuló energiatermelés mellé tárolókapacitást is létesítünk

– mondta Áldott Zoltán, a MOL Felügyelő Bizottságának elnöke a sajtótájékoztatón. Szerinte ez nemcsak az energiaellátás stabilitását és megbízhatóságát növeli, hanem hozzájárul a környezetvédelemhez és a gazdaságfejlesztéshez is. 

Pontosan ilyen lépések kellenek a stratégiánkban megfogalmazott okos átmenethez: ez a projekt ugyanis nemcsak az energiaellátás stabilitását és megbízhatóságát növeli, de hozzájárul a környezetvédelemhez és a gazdaságfejlesztéshez is. A jövő energiarendszereinek fejlesztése során az akkumulátoros tárolóegységek integrációja elengedhetetlen lesz ahhoz, hogy hatékonyan, rugalmasan és megbízhatóan használjuk fel az energiaforrásokat.

A fenntartható ipari működés felé vezető út újabb mérföldköve

Császár Péter, a MOL Petrolkémia vezérigazgatója kiemelte, hogy a beruházás több szempontból is stratégiai jelentőségű.

Egyrészt a MOL saját költségeit csökkentheti. Másrészt egyre több vevőnk számára kiemelten fontos, hogy mekkora környezeti lábnyom mellett állítjuk elő a termékeket. Van olyan partnerünk, akinek ez konkrét elvárása. Harmadrészt pedig felelős vállalatként célunk, hogy működésünket minél inkább zöld alapokra helyezzük.

A vezérigazgató szemléltette az akkumulátoros energiatároló jelentőségét. 

Mintha éjszaka több busz állna rendelkezésre, mint nappal, és ez a tároló lehetővé teszi, hogy ezeket a buszokat nappalra átrendezzük. Így az energia ott és akkor hasznosul, amikor valóban szükség van rá. Más példával élve, 7300 borsodi otthon áramigényét fedhetné le az épülő energiatároló.

Energiafüggetlenség és versenyképesség a célkeresztben

Az energiafüggetlenség kiemelt célunk lett az ukrajnai háború és az azt követő energiaválság hatására. Az Energiaügyi Minisztérium megalapításával már 2022-ben megfogalmaztuk, hogy a jövő záloga az energiaszuverenitás. Ehhez elengedhetetlen a zöldenergia-termelés növelése, de ez csak akkor használható ki teljes mértékben, ha tárolni is tudjuk

 – hangsúlyozta dr. Koncz Zsófia, a térség országgyűlési képviselője az energiatároló jelentőségét. 

Lantos Csaba energiaügyi miniszter a bejelentésen hangsúlyozta, hogy az energiaszuverenitás eléréséhez az időjárástól független termelési és tárolási megoldásokra van szükség.

A villamos energia különleges termék, aminek ára szélsőségesen ingadozhat – a tőzsdei ár akár 4000 euró/megawattóra is lehet, de akár negatívba is fordulhat, mínusz 500 euróra. Ezért kulcsfontosságú, hogy akkor használjuk fel az energiát, amikor az valóban értékes

 – fogalmazott. A miniszter a tervekről is beszélt. 

2026 végére országosan 500 megawatt teljesítményű, összesen 1000 megawattóra tárolókapacitással rendelkező rendszert szeretnénk elérni. Ez a fejlesztés egy lépéssel közelebb visz bennünket ahhoz, hogy az áramellátás ne csak zöld, hanem megbízható és költséghatékony is legyen.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában