Hihetetlen!

2025.03.25. 14:00

A szakember elárulta, itt pattanhat ki jó eséllyel földrengés Borsodban

Rémisztő jelenség zavarta meg a vasárnapi pihenést Nógrádban. Mint kiderült, földrengést érezhettek a vármegyében élők. Utánajártunk, félhetünk-e ilyesmitől Borsodban is.

Vasárnap este, nem sokkal este 7 után ijesztő dolgot tapasztaltak a lakosok Salgótarjánban. Sokan azt hitték felrobbant valami, voltak, akik ki is szaladtak a házból az utcára. Mint kiderült, egy 2,1-es erősségű földrengés miatt remegtek meg a házfalak.

földrengés
Földrengés volt Nógrádban (A kép illusztráció)
Forrás: katasztrófavédelem

Földrengés Salgótarjánban

A Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium tájékoztatása szerint vasárnap 20:10-kor egy 2,1 megnitúdójú földrengés pattant ki Nógrád vármegyében, Salgótarjántól mintegy 4 kilométerre.

 A rengést több helyen is érezhették, a legtöbb jelentés eddig Salgótarjánból érkezett. A HUN-Reng Földrengés Kutató Intézek adatai szerint is a rengés epicentruma Salgótarján központjától északkeleti irányban, mintegy 3-4 kilométerre helyezkedett el, feltehetően a Karancs alatti törésvonal egyik szakaszán – írja a nool.hu

Kárbejelentés nem érkezett

Kapás Márton, a Nógrád Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője érdeklődésünkre megerősítette, földrengés történt a megyében. Hozzátette, kárbejelentés sehonnan nem érkezett, sérültekről sincs hír.

A közösségi médiában is tettek fel kérdést a földrengést illetően, mely alá fél óra alatt közel 80 komment érkezett, amelyek alátámasztják, megmozdult a föld a vármegyében.

Lesz-e földrengés Borsodban?

A szakértő szerint történhetnek hasonló esetek nálunk is:

A nógrádi térség jobban ki van téve az ilyen földmozgásos eseményeknek. Ez azt jelenti, hogy ott vannak olyan törésvonalak amelyek mentén a kőzettest elmozdulások viszonylag gyakran előfordulhatnak. Borsodban, Miskolctól délre húzódnak olyan törésvonalak, ahol oldalirányú kőzettest elmozdulások lehetnek. A múltbeli példák azt mutatják, hogy akár itt is lehet 2 és 3 magnitúdó nagyság közötti földrengés. Ennek oka az, hogy a Kárpát-medence alatti földkéreg összenyomásos feszültség alatt van és ez időszakonként gyengeségi zónákban, azaz aktív törésvonalak mentén kőzetelmozdulást és földrengést okoz.

 - nyilatkozta portálunknak Harangi Szabolcs geológus, az ELTE egyetemi tanára.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában