2025.03.16. 16:07
Itt épülhet meg - a Csengey-kert helyett - a miskolci tudásközpont
A miskolci közgyűlésben zajló heves vita végére Tóth-Szántai József polgármester bejelentése tett pontot. Lesz miskolci tudásközpont, de megmenekülnek a Csengey-kert kerítésének művészeti alkotásai is.

A Csengey-kert kerítésén több tucatnyi művészeti alkotás található
Fotó: BOON
Igazán heves vitát váltott ki a miskolci közgyűlés február 26-án megtartott rendkívüli ülésén a tervezett miskolci tudásközponttal kapcsolatos előterjesztés. A belvárosban lévő népszerű szabadtéri közösségi és kulturális hely, a Csengey-kert volt a tervezett helyszín.

Fotó: Bujdos Tibor
A Csengey-kert kálváriája ott kezdődött, hogy a Miskolci Szakképzési Centrum 2025. január 31-én levélben kereste meg a miskolci önkormányzatot, hogy az úgynevezett GINOP Plusz Szakképzési Ágazati Tudásközpont létrehozása című pályázat keretein belül felső- és középfokú duális képzést biztosító oktatási és innovációs központot - tudásközpontot - akarnak létrehozni a városban.
A miskolci tudásközpont fő profilja az informatikai és távközlési ágazat lenne, mert Miskolcon kiemelten magas ezekben az ágazatokban tanulók száma.
Tudásközpont: 2500 négyzetméter, 100 diák
A szakképzési centrum tervei szerint a tudásközpont egy vadonatúj, 2500 négyzetméter hasznos alapterületű épületben kapna helyet, amely 100 diák oktatására lenne alkalmas. A megkeresés szerint az épület elképzelt helye pedig az a beépítetlen udvar, amely az utóbbi időkig a Csengey-kert néven vált ismertté.
A Csengey-kert területe a miskolci önkormányzat tulajdonában van, kezelője - 2023. május 15-től kezdve határozatlan időre - a Miskolci Kulturális Központ (MKK).
A Csengey-kert nagyon sok kulturális, közösségi és gasztronómiai eseménynek adott helyet az utóbbi években, legutóbb például a Kocsonyafesztivál egyik nagy közönségsikert arató eseménye volt ott.
Csengey-kert: heves vita a közgyűlésen
Végül a miskolci közgyűlés 2025. február 26-i rendkívüli ülésén tárgyalt arról, hogy a miskolci tudásközpont felépítésének céljára a Csengey-kert területének használati jogát átadja a Miskolci Szakképzési Centrumnak azzal feltétellel, hogy az MKK 2025. december 31-ig visszakapja "alhasználatba" a területet.
A képviselők körében heves vitát váltott ki a javaslat, pró és kontra érvek hangzottak el.
Így vitáztak a képviselők
- Szopkó Tibor (Monemtum) szerint a Csengey-kert Miskolc belvárosának legzöldebb és legélhetőbb kulturális tere. Alternatív helyszíneket javasolt. Hangsúlyozta, hogy támogatja az Innovációs Központ ötletét, de nem a Csengey-kert rovására. Felhívta a figyelmet a közeli egykori tiszti klubra, mint lehetséges alternatív helyszínre.
- Dr. Simon Gábor (MSZP) kiemelte, hogy a Csengey-kert fontos kulturális és közösségi tér Miskolcon, amely színvonalas, telt házas rendezvények helyszíne. Azt javasolta, hogy ne hozzanak most döntést, hanem alaposan gondolják át a hely sorsát. Alternatív helyszínként felvetette az ITC épületet, a mellette lévő területet vagy a Városház téri bank mögötti részt, amelyek szintén alkalmasak lennének az innovációs központ számára.
- Molnár Péter (KDNP) elmondta, hogy komoly verseny folyik az országban a szakképzési ágazati tudásközpontok megszerzéséért, és Miskolcnak esélye van győztesen kikerülni. Véleménye szerint a projekt növelné a város megtartó erejét, és magas hozzáadott értékű beruházást jelentene.
- Szarka Dénes (Jobbik) csatlakozott az ellenzéki képviselőtársaihoz, és kijelentette, hogy bármilyen más helyszínt megszavaz, csak ne a Csengey-kertet. Hangsúlyozta, hogy a Csengey-kert a legújabb, legzöldebb és legeurópaibb közösségi tér Miskolcon, amit a helyiek megszerettek.
- Bajusz Gábor (Fidesz) megjegyezte, hogy a Csengey-kert valójában egy betonos placcon helyezkedik el, és nem jelent kiemelkedő zöldterületet. Arra kérte a testületet, hogy gondolkozzanak nagyobb léptékben a város fejlesztéséről.
- Mezei Attila (LMP) kiemelte, hogy a belváros már eléggé beépült, ezért más városrészt kellene fejleszteni.
A közgyűlés végül is igent mondott a javaslatra. Tóth-Szántai József polgármester hangsúlyozta, hogy a pályázatot gyorsan be kell adni, mivel szoros határidők vannak. Véleménye szerint ez egy ideiglenes megoldás, ha a pályázat nyer, akkor még lehetőség nyílik a helyszín módosítására vagy egyéb kompromisszumok megtalálására.
Felújítás a Miskolci SZC Andrássy Gyula Gépipari Technikum udvarán
Fotók: Vajda János
És jött a fordulat...
Néhány nappal később Tóth-Szántai József polgármester közösségi oldalán jelentette be, hogy
a Csengey-kert a belváros vidám, zöld és nyüzsgő közösségi tere marad...
Felidézte, hogy a legutóbbi közgyűlés végén, amikor a Miskolci Szakképzési Centrum megépítendő tudásközpontjának helyéről volt szó, türelemre intett mindenkit. Aztán kiderült, máshol lesz a tudásközpont.
Nem akartam megzavarni a pályázati folyamatot, a szakképzési centrum 4,2 milliárd forintos pályázatához pedig kellett egy helyszín, így került bele a Csengey-kert, ideiglenesen. A tudásközpont nyertes pályázat esetén az Andrássy Gyula Gépipari Technikum területén kap helyet.
Ez azt is jelenti, hogy elhárult annak veszélye is, hogy a Csengey-kert kerítésén lévő több tucatnyi művészeti alkotás megrongálódik az építkezés során, vagy egyszerűen eltávolítják azokat.
További videós tartalmainkat megtekintheti YouTube csatornánkon!
boon.hu video
- Kézműves családi napot rendeztek a Diósgyőri Népi Kézműves Alkotóházban - képek, videó
- Húsvéti kavalkádra várták a családokat a Szent István térre - képek, videó
- Különleges ízek és patkolt tojások a Miskolci Termelői Vásáron - képek, videó
- Még nem késő útra kelni a matyó fővárosba!
- Így égett porrá a hétvégi ház a Nagyszentbenedek dűlőben - képek, videó