2025.03.21. 14:30
Borsodban is beindult a napféreg rajzása! Jobb, ha békén hagyjuk őket?
A melegedő tavaszi levegővel már Borsod-Abaúj-Zemplénben is sütkéreznek a kis piros-fekete bogarak a kertekben és a ház körül. A verőköltő bodobács nagyon elterjedt faj Európában.

Fotó: Bujdos Tibor
A számos különböző néven is ismert rovarok a poloskák alrendjébe tartoznak, annyi különbséggel, hogy nincsenek bűzmirigyeik és repülni sem tudnak. A kifejlett példányok a földben telelnek át és az első kellemesnek mondható hőmérséklet csalogatja elő őket rejtekhelyükről, onnantól viszont nagy számban jelennek meg, elindul a rajzás. A bodobács nem veszélyes az emberre.

A petéiket a talajra rakják, a lárvák pedig folyamatosan júniustól kelnek ki. Napsütésben gyakran telepszenek meg a házfalakon, járdákon és párkányokon.
Bodobács és a színes névvariációi
A rovar elnevezése igen széles skálán mozog. Alig ismerünk olyan állatot, amit ennyiféle módon hívnak tájegységtől, vagy akár családi hagyománytól függően.
- katóféreg
- napféreg
- büdöspanna
- papbogár
- bödöcske
- halálfő
- istenbogárkája
- kőkiverő
- misemondó bogár
- vörösbogár
- pincebogár
- boda bácsi
- papucsbogár
De miért tömörülnek mindig nagy csoportokba a bodobácsok?
Ezek a rovarok gyakran nagy csoportokban láthatók, különösen a napsütéses időben. Ez a viselkedés több tényező eredménye lehet. Először is, ezek a rovarok hidegvérűek, így a nap melege segít nekik fenntartani a testhőmérsékletüket – írja az magro.hu. Másodszor, a csoportosulás védekezési mechanizmus lehet a ragadozók ellen, hiszen nagyobb csoportban kisebb az esélye, hogy egy egyedet elfognak.
A jól ismert piros fekete bogarak kevésbé bodobácsok, mert valójában poloskák, a suszterbogár elnevezés pedig egyáltalán nem igaz rájuk. Nagy kárt nem okoznak a növényekben, valahogy mégsem szívesen látott vendégek és sokan inkább szabadulnának tőlük. De hogyan?
Ha nincs étel, továbbállnak
Hatékony lehet, ha a táplálékul szolgáló lehullott magvakat és leveleket rendszeresen összeszedjük. A természetes rovarriasztó szereket sem kedvelik, így ezek használata is segíthet kiebrudalni őket. Ha viszont nagyobb invázióval állunk szemben, érdemes szakember segítségét kérni.
Szakértők szerint a verőköltő bodobácsokat felesleges irtani, mert nem kártevő, nem károsítja a növényeket, csak a mályva-, és hársfélék termését fogyasztja, szívogatja. Hasznos rovaroknak tekinthetőek, hiszen eltakarítják a hulladékokat, olykor az apró rovarok, hernyók nedveit is szívogatják.
További cikkeink is kedvére lehetnek érdekes témákban: