Rákászhatunk is?!

2025.02.11. 11:38

A Zemplén három legkülönösebb lénye, amellyel túrázás közben találkozhat

Rákok, kígyók, rovarok, nagyvadak és madarak. Néhányuk gyakori a magyar hegységekben, de van pár különleges lény is közöttük, amit a varázslatos Zemplén tartogat számunkra.

A Zemplén három legkülönösebb lénye, amellyel túrázás közben találkozhat

A folyami rák is az egyike a Zemplén csodáinak.

Fotó: Zemplen.hu

A Zemplén változatos állatvilága számos meglepetést tartogat az ide látogatóknak. A gazdag növényzetnek és a viszonylagos zavartalanságnak köszönhetően sokféle élőlény otthonra lelt ebben a festői hegységben. Azonban vannak olyan különleges állatok, amelyek kifejezetten szokatlannak számítanak, és találkozásunk velük maradandó élményt jelenthet. Íme három izgalmas faj, amellyel érdemes megismerkedni, mielőtt útnak indulunk.

Zemplén
Keresztes vipera a Zemplén egyik különlegessége
Fotó: Zemplen.hu
  1. Nézzük a Zemplén három legkülönlegesebb állatfaját

1. Folyami rák (Astacus astacus)

A Zemplén kristálytiszta patakjaiban egyre ritkábban, de még mindig találkozhatunk a folyami rákkal, amely Európa egyik legnagyobb és legimpozánsabb édesvízi rákfaja. Ez a kemény páncélú élőlény elsősorban a tiszta, oxigéndús vizeket kedveli, ezért jelenléte a patakok jó ökológiai állapotát jelzi. Bár első pillantásra ijesztőnek tűnhet masszív ollóival, valójában teljesen ártalmatlan az emberre. A folyami rák éjszakai életmódot folytat, így ha nappal szeretnénk megfigyelni, a kövek alatti rejtekhelyeit érdemes szemügyre venni.

2. Keresztes vipera (Vipera berus)

A hegység egyik legveszélyesebb, ám egyben legérdekesebb lakója a keresztes vipera. Ez az egyetlen mérges kígyó, amely a Zemplénben előfordul, és bár ritkán támad emberre, óvatosságot igényel, ha összetalálkozunk vele. A keresztes vipera hátán jellegzetes, sötét cikkcakk-minta fut végig, amely segít felismerni és megkülönböztetni más kígyófajoktól. Elsősorban napsütötte réteken, tisztások szélén és erdőszegélyeken találkozhatunk vele, ahol előszeretettel sütkérezik. Ha túrázás közben vipera kerül az utunkba, a legjobb, ha tisztes távolságot tartunk, és hagyjuk, hogy magától odébb kússzon.

3. Alpesi gőte (Ichthyosaura alpestris)

A Zemplén hűvös, árnyékos erdei patakjaiban és vizes élőhelyein megbújik egy igazi különlegesség: az alpesi gőte. Ez a kis kétéltű főként a tavaszi és nyári időszakban figyelhető meg, amikor párzási időszakában gyönyörű, élénk színekben pompázik. A hímek hasa narancssárga, testük pedig kékes-szürke árnyalatú, míg a nőstények általában barnásabbak. Bár apró termetű, az alpesi gőtét különösen érdekes megfigyelni, hiszen mozdulatai kecsesek, és víz alatti világa titokzatos és lenyűgöző. Ha eső után túrázunk, könnyen előfordulhat, hogy az ösvényen is találkozunk vele.

Zemplén
Alpesi gőte a Zemplén szívében, Fotó: MW

Nagyvadak a Zemplén erdeiben

A nagyvadak közül szép számban él itt még vaddisznó, szarvas, őz, muflon. Ritkábban előfordul még a róka, sőt a vadmacska is. A menyétfélék közül a borz, a nyest, a hermelin, a görény és a nyérc található a hegységben.

A Zemplén madarai

A terület madárvilága a zavartalanságnak köszönhetően, igen értékes. Gyakori a fekete harkály, zöld küllő, macskabagoly, de rendszeresen költ itt a császármadár és a fekete gólya is, a patakvölgyekben több helyen fészkel a veszélyeztetett vízirigó. Az énekesmadarak közül elsősorban a pinty, a zöldike, a különféle cinege (szén, barát és kékcinege), tengelic és erdei pacsirta él az erdőkben.

Nyári madarak a barázdabillegető, a fecskék (sarlós-, füsti- és molnárfecske), a kakukk és a sárgarigó. Télen viszont hajnalmadárral, rigókkal (örvös, szőlő- és, fenyvesrigó), cinegékkel (fenyves-, búbos cinege) találkozhatunk.

A védett ragadozómadarak közül a hegység belső, zárt erdőségeiben kerecsensólyom, uhu, parlagi és szirti sas költ. Különösen érdekes, hogy időszakonként keletről megjelenik és több párban is költ az uráli bagoly. A szirti és a parlagi sas átvonulása ma már ritka esemény.

Havasi cincér és egyéb rovarok a Zemplén hegységben

Az állatvilág leggazdagabb részét természetesen a rovarok alkotják - leggyakoribb képviselőik a szarvasbogarak, a cincérfélék és a futrinkák. A Zemplénben még viszonylag gyakori a nem szakmabeli számára is érdekes szarvasbogár, a ritka orrszarvú bogár, és több nagy növésű futóbogár, például a havasi cincér.

Varázslatos Zemplén, különleges lények

A Zemplén állatvilága rengeteg felfedezni valót tartogat, de ezek a különleges lények biztosan emlékezetessé teszik a túrázást. Ha szerencsések vagyunk, a természetjárás során mindhárom fajjal találkozhatunk, ám fontos, hogy mindig tisztelettel és óvatosan közelítsünk meg minden élőlényt, hiszen mi vagyunk a vendégek az ő élőhelyükön.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában