Fontos!

2025.02.07. 20:00

Vidéki otthonát felújítaná? - erre nagyon figyeljen!

A Vidéki Otthonfelújítási Programról szóló kormányrendelet szerint 2025. február 1-től igényelhető a kamattámogatott otthonfelújítási kölcsön. Az otthonfelújítási kölcsön egy olyan kedvezményes hitel, ami azoknak segít, akiknek nincs elegendő forrásuk arra, hogy finanszírozzák a felújítás költségeit, amire igénybe vehetik a támogatást. A bejelentésekre és engedélyeztetésekre azonban különösen érdemes figyelni az otthon felújításának folyamatában.

Az otthonfelújítási kölcsön, ahogy portálunkon már januárban megírtuk, legfeljebb hárommillió forint vissza nem térítendő támogatást jelent. A Vidéki Otthonfelújítási Program keretében az ötezer fő alatti településeken igényelhetik ezt a hárommillió forint vissza nem térítendő állami támogatást. Fontos tudni azt is, hogy ugyanilyen mértékű önrészre is szükség van. Utóbbi ugyanakkor kedvezményes hitel formájában is előteremthető, így mindenképpen érdemes élni a lehetőséggel.

otthonfelújítási kölcsön
2025. február 1-től igényelhető a kamattámogatott otthonfelújítási kölcsön
Fotó: Shutterstock 

Az otthonfelújítási kölcsön igénybevételénél legyünk figyelmesek

A vidéki otthonfelújítási támogatás keretében a legtöbb munkálathoz nem szükséges építési engedély vagy bejelentés. Bizonyos esetekben azonban kötelező hatósági eljárást indítani.

„A Vidéki Otthonfelújítási Program sokféle otthoni és ház körüli felújítási munkálat elvégezhető, építési és korszerűsítési tevékenységek egyaránt. Ugyanakkor a gyakorlatban fontos tisztában lenni azzal, hogy ezek közül melyek azok, amelyek az építésügyi szabályok alapján építési engedélyt vagy bejelentést igényelnek, hiszen ennek elmulasztása bírságot, illetve fennmaradási engedélyezési eljárást eredményezhet, vagy adott esetben az építmény bontását vonhatja maga után” – mondta Korponai Levente, a money.hu vezetője.

Elsősorban a tervező és kivitelező felelőssége

Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnöke kérdésünkre elmondta, hogy sok esetben plusz tervet igényel egy háznak a hozzáépítése, ugyanis sok esetben előfordul, hogy úgy újítják fel, hogy közben bővítik is, erre a pályázat lehetőséget ad. A felújítás során tehát figyelni kell arra, hogy vannak engedélyköteles és bejelentést igénylő folyamatok is. Ami engedélyköteles azt az általunk megbízott tervezőnek vagy kivitelezőnek - akit foglalkoztatunk a felújításnál vagy rekonstrukciónál - tudnia kell, ez az ő felelőssége. Ezeknek a szakembereknek a felelőssége, hogy jelezzék a megrendelő felé, hogy az átalakítási tevékenységek közül amit majd ők végeznek el, melyek vonnak ilyen kötelezettségeket maguk után.

Nagyon sokféle engedély és bejelentési szituáció lehet, annak függvényében, hogy mit csináltatunk, de ezt a tervezőnek és a kivitelezőnek kell tudnia, még akkor is, ha a bejelentést és az engedélykérelmet a megrendelőnek kell aláírnia. A megrendelő pedig nagyon jó, ha már a kezdet kezdetén rákérdez arra, hogy melyek ezek.

Akár le is bontathatják az építményt

Amennyiben mégis engedély nélkül történik az építkezés, akkor a hatóságok bírságot szabhatnak ki, és felszólíthatják az építtetőt, hogy kérjen fennmaradási engedélyt. Ez az akár hosszadalmasra is nyúló eljárás utólagosan jogszerűvé teheti az építkezést, de az engedély megadását különböző feltételekhez köthetik, például változtatások elvégzése az építményen, ami megnövelheti a költségeket is. Súlyosabb esetekben, ha az építkezés nem felel meg az előírásoknak, vagy veszélyt jelent, elrendelhető az építmény lebontása is.

Egy adott számla, csak egyféle támogatáshoz használható

Arra is érdemes odafigyelni, hogy egy adott számla csak egyféle támogatáshoz számolható el. A vidéki otthonfelújítási támogatás ugyanis kombinálható a szintén kistelepüléseken igényelhető falusi CSOK-kal, amelynek keretében ugyanúgy van lehetőség meglévő lakóingatlan korszerűsítésére, illetve lakásvásárlással egybekötött korszerűsítésre. Sőt még az energetikai otthonfelújítási program keretében igényelhető támogatásra is pályázhatnak, ha a feltételeknek megfelelnek.

Az otthonfelújítás növeli a lakóingatlan értékét és az építőiparnak is lendületet ad

„Érdemes élni a vidéki otthonfelújítási támogatás lehetőségével, hiszen az ingatlan értéknövekedése, illetve a rezsiköltségek csökkenése lényegében azonnal megtérülő beruházássá tehetik a szükséges önrészt akkor is, ha azt a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes hitelből teremtjük elő” – emelte ki Korponai Levente, a money.hu vezetője. 

A kisebb településeken fekvő ingatlanok esetében az otthonfelújítás látványosan növeli a lakóingatlan értékét is. 

Az ingatlan.com adatai alapján az érintett kistelepüléseken eladó felújítandó házak átlagos négyzetméterára 184 ezer forint, míg a felújítottaké 337 ezer. Ez 87 százalékos különbség, ami egy 100 négyzetméteres kádár kocka esetében akár 15 millió forintos értéktöbbletet jelenthet.

Koji László az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnöke is bizakodó a program építőiparra gyakorolt hatásának tekintetében:

„Az ÉVOSZ számításai szerint a következő három évben, összesen egy kétszáz milliárd forintos plusz megrendelést adhat az építőiparnak. Elsősorban a mikro- és kisvállalkozóknak és a helyi vállalkozóknak.” - hangsúlyozza az elnök.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában