2025.02.18. 08:00
Ilyen még soha nem történt Sárospatakon - képekkel
Újdonság Sárospatakon. Megtekinthetők az általában sötét és hideg helyiségben őrzött pataki mézeskalács különlegességek.

Népszerű lett a mézaskalács kiállítás
Fotó: Bódisz Attila
Február 14-ére időzítette legújabb kamarakiállításának megnyitóját az idén fennállásának 75. évfordulóját ünneplő Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma. Az ünnepi programsorozatba illeszkedő Szív küldi szívnek címet viselő tárlata a néprajzi raktár mélyén őrzött, eddig soha nem látott munkáit, díszes mézeskalács szíveit mutatja be Veres Sándorné Erzsike néninek, a legendás sárospataki mézeskalács készítőnek, akinek hagyatékát a múzeum őrzi.

Fotó: Bódisz Attila
Erzsike magas szinten űzte hivatását, melyért számos elismerésben és kitüntetésben részesült. A Magyar Néprajzi Lexikonban a mézeskalácsos címszónál az ő műhelyében készült fotók alapján tárul elénk a mézeskalács készítésének hagyományőrző módja – olvasható a kiállítás ajánlójában. Sok-sok újságcikk, könyv, rádió- és tévéműsor örökítette meg a pataki mézeskalács készítő művészi tevékenységét. Leskó Andrea, az intézmény néprajzos-muzeológusa, a kamarakiállítás készítője, kurátora tudósítónknak elmondta:
Ezeket a mézeskalácsokat azért lehet ritkán látni, mert élelmiszerek, vagyis nagyon kényesek a külső hőmérsékletre. Ennek megfelelően sötétben és hűvös helyiségben tárolják őket.
Most azonban az évfordulós rendezvények részeként március kilencedikéig megtekinthetik a hatalmas és gyönyörűen díszített mézeskalács-költeményeket a Rákóczi Múzeumban.
Mézeskalács: készíteni is lehet
A mini tárlat kurátori tárlatvezetés keretén belül nyílt meg, mely a sárospataki mézeskalácsosságról és a Bálint-napi népszokásokról szólt. A vitrinben színes, díszített szívekből összeállított, soha nem látott válogatást tekinthetnek meg az érdeklődők. A kiállított darabok közül a legrégebbi munkák az 1950-es évek végén készültek Veres Sándorné Erzsike néni mézeskalácsos műhelyében, melyet 1955 februárjában vett át apjától és 2015-ig készítette benne szemet gyönyörködtető, ízletes és messze földön híres kalácsait. Erzsike néni hagyományőrző módon készítette termékeit. A mézeskalácsok megtekintése után a látogatók a Rákóczi Látványtárba átsétálva beléphetnek Erzsike néni kis birodalmába, ahol az eredeti eszközökkel és tárgyakkal berendezett műhelyben magukba szippanthatják ennek a mesterségnek a különleges hangulatát. Lehetőség nyílik egy kisfilm megtekintésére, mellyel még részletesebben megismerhetik a sárospataki mézeskalácsos és gyertyaöntő műhely működését. A néprajzi kiállítótérben alkalom kínálkozik mézeskalács díszítésére, melyet elektronikus levél formájában küldhetnek el a választott személynek.