Autósok, figyelem!

2025.02.11. 20:06

Legálisan úszhatjuk meg a bírságot ezzel a trükkel? Utánajártunk, mi az igazság

A radardetektorok kétség kívül problémás eszközöknek számítanak több tekintetben is. Utána jártunk, megéri-e lézerblokkolót használni a magyar utakon.

A gyorshajtás elleni küzdelem és a sebességmérő eszközöket zavaró berendezések jogi háttere Magyarországon összetett és gyakran ellentmondásos kérdés. Miközben a gyorshajtást szigorúan büntetik, a radardetektorok és lézerblokkolók használata bizonyos körülmények között akár legálisnak is tekinthető, viszont mindenképp felvet etikai és közlekedésbiztonsági kérdéseket.

lézerblokkoló
A lézerblokkoló és hasonló eszközök használata nem etikus és nem biztonságos. Fotónk illusztráció
Forrás: MW

A radardetektorok és lézerblokkolók jogi háttere

Még 2003 végén a jogalkotó kivette a radardetektorokat a „közbiztonságra különösen veszélyes eszközök” listájáról, így azok forgalmazása, birtoklása és használata legálissá vált. A lézerblokkolók esetében a helyzet bonyolultabb. Bár ezek az eszközök képesek megzavarni a rendőrségi sebességmérőket, a jogszabályok csak akkor tiltják használatukat, ha azok kifejezetten a sebességmérés akadályozására, vagy befolyásolására irányulnak. Ennek ellenére sokan parkolószenzorként vagy kapunyitóként értékesítik az eszközöket, kihasználva a jogi kiskapukat.

Ezek a rendszerek úgy működnek, hogy szenzorok kerülnek beépítésre az autóba, amik 30-50 cm átmérőjű sugarú körben tudnak detektálni és blokkolni. A lézerblokkolónak három állása van. Van egy 0-s, amikor nincsen üzemben. Van az 1-es, amikor detektor üzemmódban van az eszköz (ez Magyarországon teljesen legális), ilyenkor csak jelez és nem blokkol, tehát a rendőr ugyanúgy megkapja a sebességadatot, csak mi kaptunk jelzést a mérésről. A 2-es állás pedig a blokkoló mód, amikor ténylegesen olyan válaszjelet bocsájt ki, ami megzavarja a sebességmérést. A lebukást úgy lehet elkerülni, hogy amikor a rendszer jelez, hogy mérnek, akkor ki lehet kapcsolni a blokkolót és lelassítani, így már hiába mentünk gyorsabban, mint lehetett volna, a traffi már csak a lassított sebességünket tudja majd bemérni.

Így nyilatkozott a boon.hu-nak az ügyvéd

A jogi szabályozás tekintetében álláspontom szerint van egy anomália. Aki radardetektort vagy lézerblokkolót használ, az jelenleg még meg tudja úszni a jogi következményeket, mivel kivették a rendeletből ezeket a radarokat, blokkolókat, ezáltal nem tekinthetők a közbiztonságra különösen veszélyes eszközöknek, habár próbálják kordában tartani használatukat

 – mondta Takács László, ügyvéd.

Etikai és közlekedésbiztonsági kérdések

Bár a radardetektorok és lézerblokkolók használata bizonyos keretek között legális Magyarországon, ezek alkalmazása etikai és közlekedésbiztonsági kérdéseket vet fel. A legbiztosabb és legbiztonságosabb megoldás továbbra is a sebességhatárok betartása, hiszen nemcsak a bírságok elkerülését szolgálja, hanem hozzájárul a közúti biztonság fenntartásához is.

Az a helyzet, hogy ezek az eszközök azoknak valók, akik gyorsabban akarnak menni a megengedettnél, tehát gyakorlatilag nem szeretnék betartani a szabályokat. Jobb lenne, ha az amúgy is megoszló figyelmük mellett a sofőrök inkább a sebességhatárok és egyéb közlekedési szabályok betartására fókuszálnának és akkor ezekre az eszközökre nem is lenne szükség

 – mondta Bencze Csaba, a Bencze Autósiskola tulajdonosa.


 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában