boon.hu video

2025.02.25. 14:16

Retteghetnek a helyiek? Még mindig szökésben a gyilkos pingyomi kutya

Pingyomon egy 57 éves férfit kutyák marcangoltak halálra, amikor boltba indult a hétvégi házas övezetben. A halálos kutyatámadás a felelőtlen állattartás tragikus következményére irányította a figyelmet.

Retteghetnek a helyiek? Még mindig szökésben a gyilkos pingyomi kutya

Agresszív kutyák miatt félnek a tokaji lakosok. A kép illusztráció.

Fotó: Vajda János

Ahogyan arról a boon.hu is beszámolt, halálos kutyatámadás történt a pingyomi hétvégi házas övezetben, ahol sokan életvitelszerűen élnek. Azóta kiderült, hogy a Farkas dűlőnek az az oldala, ahol a kutyatámadás történt, Mályi közigazgatási területe. A helyiek szerint régóta veszélyt jelentettek a gazdátlanul kóborló kutyák, akik gyakran kiszöktek egy elhanyagolt telekről.

kutyatámadás, miskolc, pingyom, halálos kutyatámadás
A pingyomi halálos kutyatámadás megrázta a környéket. A támadó kutyák közül kettő - köztük a képen látható - már a Miskolci Állategészségügyi Telepen vannak
Forrás: Facebook/Babák Kata

A kutyatámadás kapcsán gondatlanságból elkövetett emberölés gyanúja miatt nyomoznak

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság gondatlanságból elkövetett emberölés gyanúja miatt szakértők bevonásával folytat nyomozást ismeretlen tettessel szemben 

– nyilatkozta a boon.hu-nak Varga Rudolf, a rendőr-főkapitányság sajtóreferense.

Az eset Pingyomnak azon a közigazgatási területén történt, ami nem Miskolchoz, hanem Mályihoz tartozik.

Jegyzői hatáskörbe tartozik az állatvédelem

Varga Rudolf kérdésünkre azt is elmondta, hogy az illetékes települési önkormányzat és a jegyző hatáskörébe tartozik, hogy intézkedjen a háziállatok helytelen tartásakor, bejelentés esetén.

Korábban nem kaptunk semmilyen bejelentést veszélyes, az utcán kószáló kutyákról. Pedig van szerződésünk gyepmesterrel és a Borsodi Állatvédő Alapítvánnyal is, akik ilyen ügyben intézkednek

 – nyilatkozta Ronyecz Roland, a mályi Településüzemeltetési és Közszolgáltató Intézmény vezetője, a település alpolgármestere a tragédia helyszínén a boon.hu-nak. A helyszínen az áldozat párja elmesélte a tragédia részleteit.

Az állatvédelem tehetetlen bizonyos esetekben

Zsebesi-Lengyel Melinda, a Lyukó Tappancsai Állatvédő Egyesület vezetője elmondta, hogy a támadó vagy rosszul tartott kutyák problémájának megoldása nem az állatvédők feladata, hanem az önkormányzaté és a hatóságé. 

Nincs jogkörünk, nincs eszközünk arra, hogy hivatalosan intézkedjünk. Ugyanolyan civil emberek vagyunk, mint bárki más. Ha valakinek problémája van egy veszélyes vagy felelőtlenül tartott kutyával, a helyes eljárás az, hogy bejelentést tesz a jegyzőnél vagy az illetékes hatóságnál.

A Lyukó Tappancsai Állatvédő Egyesület jelenleg is 117 kutyáról gondoskodik, és nincs szabad helyük, anyagi fedezetük, valamint megfelelő eszközük az agresszív ebek befogására.

Mi lesz a támadó kutyák sorsa?

Babák Kata, a Babák Menedék Állatmentő Alapítvány elnöke Facebook-oldalán számolt be a támadás utáni intézkedésekről, erről ebben a cikkünkben olvashat részletesebben.

A támadó kutyák közül kettőt és az egyiknek a kölykeit a Miskolci Állategészségyügyi Telepre szállították megfigyelésre. A harmadik kutya elszökött. Egy negyedik, chipes kutya, aki nem vett részt a támadásban, a Babák Menedék Állatvédő Alapítvány gondozásába került, és keresik a gazdáját. Amennyiben a szakértők bevonásával folytatott nyomozás során bebizonyosodik, hogy a befogott kutyák valóban részt vettek a támadásban, nehéz feladat lesz kideríteni, hogy ki a kutyák gazdája, ha egyáltalán van gazdájuk. 

Vajon elaltathatják a kutyákat, akik emberi életet oltottak ki?

Az Én kutyám magazin szerint akár a kutyák életének kioltására is sor kerülhet, ha halálos kimenetelű sérülést okoznak embernek, és a szakértő megállapítja, hogy a támadás ölésre irányult. A hatóság elrendelheti a kutya életének kioltását halálos vagy maradandó sérülés esetén, ha 14 napon belül nem jelentkezik a gazdája, vagy ha nem tartják be a tartására vonatkozó szankciókat.

  • Ha az állatot támadás után veszélyesnek minősítik, és senki sem kérelmezi a tartás engedélyezését.
  • Ha a kérelmező nem teljesíti a biztonsági intézkedéseket 30 napon belül.
  • Ha nem történik meg az ivartalanítás, nem teljesülnek a biztonsági feltételek, az állat további sérülést okoz, vagy nem az engedélyezett tartási területen találják meg.
Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában