2025.02.19. 11:30
Lehet, hogy a nagyszülők bútora milliókat ér? Bárkiből lehet kincsvadász, ha elég figyelmes
Bár az ezredforduló után az antik piac sokat vesztett fényéből, egyre többen fedezik fel újra a régiségek szépségét és értékét. A fenntarthatóság, az egyediség és a történelmi háttér mind hozzájárul ahhoz, hogy a múlt kincsei ismét keresettek legyenek. De vajon tényleg érhet kétmilliót egy régi bútor? A TV2 Kincsvadászok című műsora az antikvitásokra irányította a figyelmet.

Lehet, hogy a nagyszülők bútorai között is akad egy-egy régi darab?
Fotó: Bujdos Tibor
A régiségek piaca jelentős átalakuláson ment keresztül az elmúlt évtizedekben. Míg a kilencvenes években az antik tárgyak szinte státuszszimbólumnak számítottak, ma már sokkal kevesebb gyűjtő van, és az árak is csökkentek. A Kincsvadászok című műsornak köszönhetően újra az érdeklődés középpontjába kerültek az antik darabok.

Fotó: Mogyorósi Zsolt Pipó
Kincsvadászok a régiségvásárokon
A hétvégi Kocsonyafesztivál egyik kísérőprogramja volt a nagy múltú és népszerű Miskolci Régiségvásár eseménye, az Antik Hétvége. Itt találkoztunk Ildikóval, aki Békéscsabáról érkezett. Amikor a Kincsvadászok című műsorról kérdeztük, elmondta, hogy őt is megkeresték a műsor készítői.
Nagyon tetszik a műsor, de én nem igazán szeretek szerepelni, így nem vállaltam. Édesapám már a hetvenes évektől műgyűjtő. A műsor egyik kereskedőjének, Nagyházi Lőrincnek az édesapjával rendszeresen találkoztunk.
„A legértékesebb kincsem egy biedermeier vitrin, ami egy lakás árát érte”
Nagyon sokat csökkent a régiségek ára, remélhetőleg többek között a műsornak köszönhetően ez majd változik. A legértékesebb régiség, amire ráakadtam, egy biedermeier vitrin volt, ami akkor egy lakás árát érte. Ezt megtartottam.
A vitrinen példázza, hogy amikor a kincsre akadt, akkor az egy lakás árát érte, most egy olcsóbb lakás nagyjából húszmillió forint, a vitrint pedig nagyjából kétmillióért tudná eladni. Ennyit zuhantak az árak az antik piacon. Ildikó azt is megosztotta a boon.hu-val, hogy a legértékesebb bútorokat az ilyen kültéri régiségvásárokra nem viszik magukkal. Az Antik Hétvégén a legértékesebb egy nagyon szép antik szőnyeg volt, amit már az első nap el is adott.
Generációkon át öröklődő kincsek a régiségvásárokon
A Miskolci Régiségvásár és más hasonló, bár kisebb antik vásárok, mint például a Tokaji vagy a Szerencsi régiségvásár rendkívül népszerűek. Egy ilyen vásáron bukkantunk rá egy különleges darabra 2024 őszén.
Ez a mozsár kétszáz éves, tizenegy kilós, és kétszázezer forintba kerül
– mesélte a boon.hu-nak Börcsök Csaba eladó. Ha kíváncsi a mozsár történetére, olvassa el az alábbi cikket.

Fotó: Mogyorósi Zsolt Pipó
Újra itt a régiségek reneszánsza?
Dr. Katona Szandra, a Kincsvadászok című műsor kereskedője, a Cogito Art Galéria társtulajdonosa és igazságügyi szakértő szerint a piac átalakulása nem jelenti azt, hogy az antik bútorok és műtárgyak végleg kimentek volna a divatból.
A magyar tárgykultúrát megtépázta a történelem. Van egy szűk értelmiségi réteg, akinek fontos, hogy legyenek antik tárgyai, de egyre kevesebben vannak. A szocializmus idején a polgári kultúrát nem preferálták, és az elmúlt évtizedekben is teljesen átalakult a műkereskedelem
– nyilatkozta a Világgazdaságnak.
Nem riasztotta el a hó a régiségvásárra látogatókat 02.02.
Fotók: Mogyorósi Zsolt PipóA fenntarthatósági szempontok miatt az antik tárgyak újra előtérbe kerülhetnek. Egyre többen értékelik a régi bútorok kézműves kidolgozottságát, egyediségét és tartósságát, szemben a tömeggyártott, gyorsan elhasználódó darabokkal. Dr. Katona Szandra szerint két-három évtizeddel ezelőtt nem volt ennyi bútorgyártó cég és üzlet. Aki nagyon egyedit akart, az asztalossal csináltatott valamit.
Aztán elárasztott bennünket a külföldről érkezett tömeggyártás, lenyomta az árakat, és megszüntette a second hand piacot.
Az embereknek két lehetősége van, vagy a tömeggyártásból vásárolnak vagy régi darabokat keresnek. Árban nem lesz különbség, csak egy kétszáz éves biedemeier ülőgarnitúra még száz év múlva is használható lesz.