2025.02.05. 16:00
Gólya didereg egy borsodi ház tetején a hóesésben (fotó)
Itt ragadt a hidegben. Szívszorító látvány: gólya didereg a háztetőn egy borsodi településen.
Harnóczné Bialkó Barbara osztotta meg fotóját, melyen egy gólya didereg a háztetőn a havazás közepette.
Jár hozzá a gondozója, eteti minden nap. Eddig vissza járt hozzá, mostanában nem akar
- írta Harnóczné Bialkó Barbara a kép mellé.
A fotót az Extrém időjárás- Észlelések közösségi oldalon osztották meg. A felvételen látható gólya valószínűleg nem hamarabb érkezett, hanem el sem repült. Itt ragadt a hidegben.
A Mályi Madármentő Állomás nap mint nap számol be télen is itt maradt madarak mentéséről. Jelenleg is több gólya tartózkodik náluk, akikről gondoskodniuk kell. Ha jó az idő, kimennek a közeli szántóra keresgélni, de ha meglátják Lehóczky Krisztiánt, akkor visszajönnek a csemegére.
Itthon maradt gólyák téli etetése
Annak, hogy a gólya nem megy el, több oka is lehet, de nagy általánosságban vagy a nem megfelelő kondíció, vagy rosszabb esetben, valamilyen sérülés lehet az oka. Emiatt nem indulnak el az akár 10 ezer kilóméteres útra.
- Sokan szokták kérdezni, hogy nem fog-e megfagyni a madár az akár -20, -25 fokos hidegben. Fáznak, de nem fognak megfagyni. A gólyák nem azért mennek délre, mert fáznak, hanem azért, mert a tavaszi és nyári időszakban található főként rovarból, kisrágcsálókból, hüllőkből, álló táplálékforrás a téli időszakban megszűnik. Ha telelő gólyát látunk a városokban, községekben vagy külterületeken, első körben mindig jelezzük az esetet a helyileg illetékes Nemzeti Parknak és a helyileg illetékes természetvédelmi felügyelőségnek. Csak akkor kezdjünk meg az etetést, ha egyeztettünk a szakemberekkel, kemény fagyok vannak és nem talál táplálékot a gólya - írta közösségi oldalán Lehóczky Krisztián.
Etessük a gólyákat, vagy sem?
- Ha etetésre kerül a sor, akkor érdemes úgy etetni, hogy mindig ugyanaz az ember eteti ugyanabban a ruhában, például piros kabát, ugyanazon a helyen. Ennek két oka van. A madár is könnyebben azonosítja be a gondozóját, illetve ezzel a módszerrel csak egy emberhez fog kötődni a gólya. Ez azért fontos, mert nem szabad túlzottan megszelídíteni a madarat, mert akkor az emberekben az ennivalót adó társat látja és nem lesz félelemérzete a későbbiekben. A legrosszabb az, ha mindenki elkezdi etetni, mindenféle étellel több helyen, így nem követhető, hogy melyik nap mennyit evett és milyen táplálékot fogyasztott. A madár mindenkihez oda fog menni koldulni, ami számára a legrosszabb. Egy ember etesse ugyanott, ugyanakkor, ugyanabban a ruházatban - részletezte Lehóczky Krisztián.
- Eleinte a tartózkodási helye közelében jól látható szabad terepen kell kitenni az ennivalót akkor, amikor a madár is ott van és látja. Érdemes valamiféle hangot adni, amikor új étel kerül lerakásra. (Pavlovi reflex). Csengő, síp, fütty, akármi, de ne legyen túl hangos. Pár etetés múlva a madár már messziről megismeri gondozóját és odarepül hozzá. Szép egyenletes léptekkel közelítsük meg a madarat. A hirtelen mozdulatok elriasztják, ezért óvatos mozdulatokkal helyezzük ki a neki szánt táplálékot és hagyjuk el a területet legalább 50-60 méterre - írta Lehóczky Krisztián.

Forrás: Mályi Madármentő Állomás
Mit eszik a gólya?
- Kétujjnyi daraborra vágva menjen neki minden. Ha csak húst kap, csontos húst nem, akkor kalciumot kell hozzá adni. Iskolában, óvodában sok tojást használnak. A tojás héját kifőzve, kiszárítva és porrá törve ingyen van kalcium. Persze a lakosság is gyűjtheti. Sertéshúst nem ehet! Patkány, egér, hal, marha minden része apró csíkokra vágva, csirkehús, naposcsibe, és a többi szárnyas. Csirkenyak és a kacsanyak kalapáccsal szétzúzva az egyik legolcsóbb és legjobb táplálék, hiszen csontos és velős részeket is tartalmaz. Kalapáccsal üssük szét a csirke vagy kacsanyak csigolyákat, mielőtt odaadjuk a gólyának. Farháttal óvatosan, mert hegyes, éles csontok vannak benne. Csirke, kacsa, libafej kalapáccsal szétzúzva. A kacsa és a liba csőrét el kell távolítani. Mindig annyi eledelt kell neki adni, amennyit megeszik. A maradékot ne hagyjuk ott! Lehetőség szerint változatosan etessük a madarat. Napi 2-3 alkalommal meg lehet próbálni, de ez lehet több is és kevesebb is. Ez attól függ, mennyi és milyen táplálékot kap, illetve az időjárástól is. Érdemes a lakosság felé jelezni az esetet és szólni nekik, hogy kutyasétáltatás szigorúan pórázon. Ha a madár gyönge vagy röpképtelen, akkor könnyen a kutyák prédájává válhat. Ha a madár nem tud repülni akkor mentésre szorul, ilyen esetben azonnal értesítsük a Nemzeti Parkot, vagy mentőszervezetet. Ha nagy havak lesznek, érdemes a területén egy 10x10 méteres helyen eltúrni a havat, vagy elsöpörni, hogy vagy a füvet vagy a szántóföldet süsse a nap. A füves terület és a szántó is több meleget tud így magába szívni és ezt a gólyák ki is használják. Jobban tudnak sütkérezni egy felmelegített részen, mint 20-30 cm hóban. Az itatását egy nagyobb szélesebb vödörből vagy lavórból is meg lehet oldani. A vizet naponta cseréljük illetve, ha befagy, akkor is biztosítsunk számára friss vizet - fejtette ki Lehóczky Krisztián.