2025.02.19. 16:00
A világon egyedül csak a Borsodi-Mezőségben fellelhető: ő lett az Év Emlőse (fotókkal, videóval)
Kihirdették az Év Emlősét, a kezdeményezés nyitórendezvényét szerdán tartották a Szeleta Parkban. A cím tulajdonosa nem véletlenül kapta meg az idei nagyköveti feladatokat. Nem csak szerethető, de a világon csak a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság területén található védett fajról van szó.

Balczó Bertalan államtitkár a Bükki Nemzeti Park ritkaságáról is beszélt
Fotó: Vajda János
A miskolci Szeleta Park Látógatóközpontban megrendezett nyitórendezvényen felfedték a szervezők, hogy az Év Emlőse címet idén a magyar szöcskeegér (Sicista trizona) kapta. A különleges kisállat az IUCN besorolása szerint globálisan veszélyeztetett fajnak minősül, hazánkban fokozottan védett, pénzben kifejezett értéke: egymillió forint. A Bükki Nemzeti Park büszke védencére.

A nyitórendezvényen Balczó Bertalan természetvédelemért felelős helyettes államtitkár kihangsúlyozta, hogy ezzel a címmel messzebb nyúló céljaik vannak, mint egy jópofa ceremónia. Véleménye szerint Magyarországnak kizárólagos felelőssége van a drasztikusan fogyatkozó biodiverzitás kapcsán abban, hogy tudatosítsa a társadalomban azt, hogy a biológiai sokszínűség szoros kapcsolatban áll az életminőségünkkel és, hogy minden egyes faj kihalása elmondhatatlan veszteség.
A Bükki Nemzeti Park felelőssége óriási
A magyar szöcskeegér jelenleg téli álmot alszik, de tavasztól főként a Borsodi-Mezőség területén fellelhető. A világon egyetlen hely van, ahol ezen kívül jeleztek élő példányokat, ez pedig a Kolozsvár melletti terület, de a két populáció alfaj szinten különbözik egymástól.
Nyitórendezvény a Szeleta Parkban
Fotók: Vajda JánosA szöcskeegér nem „valódi egér”, hanem egy nagyon ősi, a valódi egerekkel csak távoli rokonságban álló rágcsáló-szupercsalád tagja. Rónai Kálmánné, a Bükki Nemzeti Park igazgatója azt is elmondta, hogy 70 éven át nem találtak élő példányt, így sokáig azt hitték kihalt faj. Aztán 2006-ban ráleltek újra az élő egyedekre, onnantól szorosan monitorozzák az itt élő példányokat. Mivel ezt a fajt is érik klimatikus és gazdasági hatások, így a nemzeti park felelőssége óriási, hogy fenntartsa és szabályozza ennek a fokozottan veszélyeztetett állat élőhelyét.
A Vadonleső program is sokat segít a védett fajok monitorozásában
A Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. képviseletében Füredi Kornél Béla arról beszélt, hogy a Vadonleső programnak köszönhetően jelenleg 18 védett faj elterjedési és veszélyeztetettségi megfigyelését folytatják. A lakosság és önkéntesek segítségével 2009 óra már 18 ezer bejelentés érkezett mókusok, sünök, a rákosi vipera vagy néhány védett növény észleléséről.

A szöcskeegér a A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság szemefénye
Fotó: Fotó: Vajda János
A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság sztárja
Az idei év főszereplője viszont a magyar szöcskeegér, akinek a fajvédelmi terve már elkészült, aminek kidolgozásában és kivitelezésében a szokásosnál is több szervezett vett részt. Az év során, amikor a szerethető, barátságos rágcsáló felébred téli álmából, számos látványos eseményre várják majd a természet iránt érdeklődőket. Ilyen például a szöcskeegér bemutató.
Ha érdeklik az állatokkal kapcsolatos írások, alábbi cikkeinket mindenképpen olvassa el.
További videós tartalmainkat megtekintheti YouTube csatornánkon!
boon.hu video
- Vasárnapi kikapcsolódókkal találkoztunk az Avas-tetőn és Miskolctapolcán - fotók, videó!
- A közlekedési lámpákat ellenőrizték Miskolcon - fotók, videó!
- Szemétből ruhát? Igen, nem is akármilyet! - fotók, videó
- Föld napja volt az állatkertben is - fotók, videó!
- Téged is vár a Miskolci Soho: videón az új, hangulatos találkahely! + fotók