Hallotta már?

2025.02.17. 14:00

Csecsemősírásra hasonlító hang a borsodi éjszakában: az erdők réme a vaddisznót is elejti, ha olyan kedve van

Egykor kihaltnak hitt ragadozó volt Magyarországon, de mára az ország jelentős részén, így vármegyénkben is újra megjelent, sőt nagyon elszaporodott. Az aranysakál megosztja az embereket, egyesek veszélyes ragadozónak, mások az ökoszisztéma természetes részének tartják.

Csecsemősírásra hasonlító hang a borsodi éjszakában: az erdők réme a vaddisznót is elejti, ha olyan kedve van

Fotó: MW

Az utóbbi években egyre gyakrabban találkoznak vadászok és természetjárók a ragadozóval. A korábban kihaltnak hitt aranysakál mára az ország 86 százalékán jelen van, és populációja robbanásszerű növekedést mutat. Megítélése megosztó, míg egyesek természetes ragadozóként tekintenek rá, mások szerint szabályozására van szükség. A múlt héten megjelent cikkünk nyomán a közösségi térben élénk vita bontakozott ki.

aranysakál, ragadozó, vadászok
Kártékony, de óvatos ragadozó az aranysakál
Fotó: Ujvári Sándor

Az aranysakál rejtőzködő ragadozó

Az aranysakált hosszú ideig kihaltnak hitték Magyarországon, de az 1990-es évektől kezdve fokozatosan visszatért, különösen a Dráva-vidéken. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem kutatásai szerint populációja évente akár 40 százalékkal is növekedhet, bár a terjedése az utóbbi években lassult. Filó Gábor, a Hangonyi Zöldmező Vadásztársaság elnöke is megerősítette a boon.hu-nak, hogy a vadászok egyre többször találkoznak az állattal. 

Aranysakállal egyre gyakrabban találkozunk. Kártékony ragadozó, nem védett, ezért ki lehet lőni, de nagyon óvatos és gyors, nehéz elkapni.

Vajon megtámadhatja az embert?

A legtöbb hozzászóló egyetért abban, hogy az aranysakál nem jelent közvetlen veszélyt az emberre. 

Egyáltalán nem jelent semmilyen veszélyt az emberre! Itt, ahol lakom, mindig akad, van, hogy tőlünk pár méterre sír a csecsemősírásra emlékeztető hangján. Elbújik, odébb áll. Ha többen vannak, akkor sem jelentenek veszélyt sem az emberre, sem a gyermekre 

– fogalmazott az egyik olvasónk. Egy másik hozzászóló viszont megjegyezte, hogy találkozása az állattal adrenalinlöketet okozott.

Kutyaséta közben tőlem 20 méterre futott el kettő, azért volt bennem bőven adrenalin a futáshoz…

Veszélyben a vadállomány és háziállatok?

Az aranysakál jelenléte komoly károkat okozhat a vadállományban és a háziállatok között is, ezt több olvasó is megjegyezte a cikk alatti komment szekcióban. 

Minden vadat elejt: vaddisznót, szarvast, őzet, rókát, szárnyasokat, énekesmadarakat. Egyes helyeken nagyobb kárt okoz, mint a róka. Számos betegséget terjeszt, ami a kutyákra és emberekre is veszélyt jelent.

Olyan is akadt, aki személyes tapasztalatát osztotta meg az aranysakálról. 

Nekem körülbelül hét éve húsz tyúkomat és két kakasomat ölték meg, szörnyű volt!

Néhány hozzászólás szerint az aranysakál természetes ragadozó, amelynek jelenléte nem, maximum az érdekes hangja okoz problémát.

 Az esti koncerten kívül egyelőre nincs látható kár. Az biztos, hogy a túlszaporulat soha nem tesz jót egyetlen fajnál sem.

 

aranysakál, ragadozó, medve, vadásztársaság, vadász
Van, akinél jelentős anyagi kárt okozott az aranysakál
Fotó: Ujvári Sándor

Szükségszerű vagy indokolatlan az aranysakál kilövése?

A vadászok szerint az aranysakál populáció szabályozása elengedhetetlen a többi vadfaj védelme érdekében. Az aranysakál nem védett állat. 

Szaporodása olyan mértéket öltött, hogy szabályozni kell a többi vadfaj védelmében. A magyar vadászati törvény szigorú és teljesen felügyelt.

Ahogyan azt Filó Gábor vadász is elmondta, sajnos valóban kártékony állat az aranysakál, de nem is olyan egyszerű a kilövése, hiszen nagyon óvatos. 

Ha önnek is okozott kárt, esetleg lakott területen találkozott vele, esetleg még fotója is van róla, ezen a linken várjuk jelzését!

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában