2025.01.08. 20:00
Rejtélyes haláleset történhetett Komlóstetőn, itt van minden, amit tudni lehet!
A napokban egy sérült őzgida kálváriája tartotta lázban a közösségi médiát, miután valaki megosztott egy fotót az oldalán nyugvó állatról, akinek szívesen segített volna, de folyamatos akadályokba ütközött. Komlóstető kertjeiben történt az eset.
Január első napjaiban betévedt egy ház kertjébe egy őzgida Miskolc Komlóstető városrészében. A fiatal állat megpróbált kiszabadulni, ami nagy nehezen sikerült is neki, de valószínűleg megsérült és amikor rátalált egy arra járó, már az oldalán feküdt, felállni nem volt ereje. A gidát megtaláló fiatalember a közösségi médiát használva próbált segítséget kérni, mert a hivatalos szervek megkeresésekor mindenki a másikra mutogatott.
Bejegyzésében azt írja, hogy a város önkormányzatának rendészete ugyan elméletben ajánlott segítséget azzal, hogy felveszik a kapcsolatot azzal a hivatásos vadásszal, aki kilőhet vadakat Miskolc belterületén, gyakorlatilag a helyzet viszont az, hogy az illető külföldön tartózkodott a kérdéses napon. Ezzel szemben nekünk sikerült elérni a vármegyei fővadászt. A fővadász elmondta, hogy az ilyen esetek nem hozzá tartoznak közvetlenül, hanem az úgynevezett vadászati hatósághoz.
A gida kálváriája folytatódott Komlóstető területén
A megoldást kereső járókelő ezután a vármegyeszékhelyen található vadasparkhoz, majd a Bükki Nemzeti Parkhoz fordult tanácsért, ahol azt a választ kapta, hogy az őz nem számít védett állatnak, ők pedig csak akkor tudnak intézkedni, ha ebbe a kategóriába tartozik a bajba jutott jószág. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának weboldalán valóban van egy kapcsolat felvételre megadott telefonszám, azonban arról is tájékoztatják az érdeklődőket, hogy ezen a számon CSAK a természetvédelemmel kapcsolatos havária események közérdekű bejelentését lehet eljuttatni a természetvédelmi őrszolgálat tagjaihoz.
Havária helyzetnek minősül az akut természetkárosításokkal kapcsolatos ügyek bejelentése, vagy a fokozottan védett fajokkal kapcsolatos események. Fontos információ, hogy a vadászható fajjal kapcsolatos ügyekben (pl. szarvas, vaddisznó, róka, őz), nem a BNPI, hanem a területileg illetékes vadgazdálkodó jogosult eljárni.
A vad állami tulajdonban van
A pontos protokoll megismerésének szándékával felkerestük a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kormányhivatalt, akik a következő tájékoztatást adták. A vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló 1996. évi LV. törvény (Vtv.) alapján a vad az állam tulajdonában van. A tulajdonjogban változás a vad „állapotának” változásával következik be: a vadászterületen elejtett, elfogott vad, a hullatott agancs, a szárnyas vad jogszerűen gyűjtött tojása, az elhullott vad teteme a vadászatra jogosult tulajdonába kerül. A Komlóstető városrész belterület, ezért nem minősül vadászterületnek. Ebben az esetben a törvény úgy rendelkezik, hogy a nem vadászterületen elejtett, befogott vagy elhullott vad, valamint a hullatott agancs, annak a vadászatra jogosultnak a tulajdonába kerül, amelyiknek a vadászterületéről a vad odakerült. Kétség esetén azt tekintik tulajdonosnak, akinek a fellelés helyéhez legközelebbi a vadászterülete - írta a kormányhivatal.
Komlóstető esetében mi a konkrét teendő?
Konkrétabban ez azt jelenti, hogy a Komlóstető városrész a 652300 kódszámú vadászterület része, a vadászterületen az Északerdő Zrt. a vadászatra jogosult, az elhullott vad az ő tulajdonába került.
A lakott területen a kárt okozó vad elejtését, az elejtés helye szerint illetékes rendőrkapitányság engedélyezheti. Az engedély egyedi és névre szóló, elvileg bárki - aki az engedély kiadás feltételeinek megfelel - megkaphatja. Arról nincs információ, hogy a megyei fővadász rendelkezik-e ilyen engedéllyel.
Visszatérve az eredeti problémára: hasonló esetben a területileg illetékes vadászatra jogosultat kell értesíteni, akinek kötelessége az elhullott vad tetemének az elszállítása, de a belterületre tévedt vad „kiszabadításában” is segítséget nyújthat. Amennyiben az állampolgár nem rendelkezik a szükséges információval, az a javaslatunk, hogy forduljon a területileg illetékes vadászati hatósághoz. Az érintett vármegyében a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kormányhivatal Földművelésügyi Osztálya látja el ezt a feladatot, aki a pontos helyszín megadásával értesíti az illetékes jogosultat.
A szóban forgó őzgida időközben elpusztult, bár ez a hír csak a vélemények között jelent meg a szóban forgó bejegyzés alatt. Hiteles forrást nem tudtunk azonosítani a szomorú hír valóságtartalmának igazolására.