2025.01.05. 12:30
Divatba jött a dauer, de a hajfestést nem ajánlják
Furcsa olvasni, hogy 1965-ben mit gondoltak a fodrászról. Hatvan évvel ezelőtt ilyen modern elveket vallott az Észak-Magyarország.
Fodrásznál
Fotó: Shutterstock
Fényűzés, vagy szükséglet? - ezt a kérdést tette fel 1964. január 10-i számában az Észak-Magyarország. A hatvan évvel ezelőtt született cikk azt taglalja, hogy járjunk-e fodrászhoz, vagy luxusnak számít, és "mit szólnak majd hozzá."
Hatvan évvel ezelőtt fura, hogy ez kérdés volt
"Nem akarok ám én divatozni..." - így reagált a cikk első, példaként megkérdezett interjúalanya, egy idősebb falusi asszony. Az újságíró hozzá is fűzte, valóban akadnak még olyanok, akik gúnyolják a fodrászhoz járó falusi asszonyokat. Ezt mondják: "Ugyan, kinek akar tetszeni?
Virágkorát éli a dauer
A fiatalok már másképpen gondolkodnak, fejti ki a hatvan évvel ezelőtt született cikk. Tanácsokat is ad a fodrász segítségével:
Amikor tizenöt éves lányunk azzal állít elénk, hogy ö bizony daueroltatni szeretné a haját, — egyezzünk bele. Ez nem fényűzés, nem is divatozás, hanem azt jelenti, hogy a kislány mindig rendes, jólfésült lesz, ha ügyes, maga is megcsinálja szépen a haját, s nem halljuk panaszait, hogy miért kell neki lemaradnia a barátnőitől.
Festék ne, mosás azonban igen!
A cikk azonban óva int, három-négyéves apróságoknak ne csináltassunk tartóshullámot! Az újságíró szerint arra sincs semmi szükség, hogy a fiatalok festessék a hajukat, vagy annyira kurtára nyírassák, hogy "összetévesszük őket valamelyik sihedér fiúval"! A cikk szerint különösen városban gyakori, hogy a lányok a fodrásznál mosatnak hajat.
Ebben már nincs semmi, kivetnivaló! Az otthoni vízmelegítés, széjjelség elkerülhető, s ha jól kalkulálunk, a fodrásznál fizetendő négy-öt forint nem nagy összeg ezért. Időt takarítunk vele, a haj pedig tiszta és rendes lesz
- tanácsolta az Észak-Magyarország 1965 januárjában. Itt pedig egy sikeres fodrászról olvashat - 2024-ből.