2024.12.10. 17:39
Sokat bukhatunk, ha nem figyelünk üveggyűjtéskor
Az év végi ünnepek a pezsgők, borok fogyasztásának időszaka, amikor rengeteg üveghulladék keletkezik a háztartásokban. Az üveggyűjtés rendszere folyamatosan változik, mire figyeljünk, hogy ne bukjunk üvegenként sok kis 50 vagy akár 178 forintot?
Ezek az üvegek nem visszaválthatók. Januártól bajban lehet, aki szelektíven gyűjtené
Fotó: Gárdonyi Edina
A közelmúltban írtunk arról, hogy mindenkit érintő változások jönnek a hulladékgyűjtési rendszerben. januártól módosul az üveggyűjtés rendszere, megszűnik a házhoz menő üveggyűjtés a MiReHu Nonprofit Kft. (MiReHu) tájékoztatása szerint. Az üveggyűjtéssel kapcsolatban utánanéztünk, hogy mely üvegek azok, amik visszaválthatóak és melyeket kellene szelektíven gyűjtenünk.
Az üveggyűjtés macerás?
Az üvegtárolók – hiszen nemcsak italosüvegekről, hanem befőttesüvegekről is beszélünk – esetében nem lehet megszokás szerint cselekedni. Vannak ugyanolyan kategóriában üvegek, melyek betétdíjasok, míg más márkák termékei nem. Ilyen például a pezsgősüveg, melyről sokan azt gondolják, hogy nem visszaváltható.
Gyors bolti körkép során megnéztük, hogy a pezsgők többségére már gyárilag nyomtatva van az 50 forintos visszaváltási díj. Ugyanakkor sok pezsgő és habzóbor még mindig nem visszaváltható üvegben van, de olyat is találtunk, amit utólag matricáztak fel.
Szörpösüveg, befőttesüveg
Külön kategóriába tartoznak a szörpösüvegek, aminek egy részét 178 forintos betétdíjú üvegekben vásárolhatunk meg, de ebben a termékkategóriában is találkozhatunk nem visszaváltható üvegekkel. Az év végi ünnepi időszak az üveghulladék mennyiségének növekedését hozza magával, hiszen ilyenkor nemcsak pezsgők és borok kerülnek elő, hanem az ünnepi főzéshez szükséges befőttek üvegei is.
Érdemes tehát megnézni minden üveget, hogy szerepel-e rajta a visszaváltható jelölés vagy sem.
Van, aki tudatosan és következetesen gyűjti az üvegeket
Évek óta gyűjtöm az üvegeket, és rendszeresen visszaviszem a betétdíjasokat. A befőttesüvegeket újrahasznosítom az otthonomban, sokkal jobban szeretek azokban tárolni, mint műanyag tárolókban
– mondta Zékány Katalin. Vele szemben egy harmincas éveiben járó háromgyermekes édesanya bevallotta, hogy eszébe sem jutott nézegetni a szörpösüveget, és bizony előfordult, hogy azok is az átlátszó üveggyűjtő zsákban végezték, amit náluk havonta egyszer, kijelölt napokon szállított el a MiReHu.
A 178 forintos visszaváltási díj miatt az utóbbi időben már jobban figyelek, és visszaváltom az üvegeket.
Van, akit nehéz kimozdítani a komfortzónából
Horváth Ferenc vidéki kisnyugdíjas sokáig külön gyűjtötte az üvegeket.
.Nagyon szeretem a savanyúságokat, de nem gyűjtöm a befőttesüvegeket. Egyszer nem vitték el a kijelölt napon a kerítés elé tett összegyűjtött üvegeket, azóta – bár tudom, hogy nem helyes – a kommunális hulladékba dobom azokat.
Italosüvegei nincsenek, de elmondása szerint ugyanúgy odafigyelne és mindig visszaváltaná, ahogyan teszi azt a PET-palackok esetében is.
Elmondható tehát, hogy a betétdíjas üvegek esetében jobban figyelnek az emberek, hogy ne a szemetesbe kerüljenek, de üveg tárolók esetében a rendszer még következetlen. Jellemzően a külföldi beszállítók termékei azok, amelyeken nem szerepel visszaváltható jelölés.