2024.12.31. 12:30
Stresszt okozhat a hanghatás
A négylábúakat megviseli a petárdázás
Fotó: Szakony Attila
Akármennyire jó társ a kutya, nehéz neki elmagyarázni, hogy az erős hanghatások ellenére nincs mitől tartania. Ami a traumát elsősorban okozza, az maga a hirtelen és nagy zaj, épp ezért amennyire csak lehet, különféle módokon tompítani kell. A szidás vagy büntetés nem jó irányba változtatja meg viselkedését, és nem segít neki átjutni ezen a nehéz helyzeten. Számos tanulmány rávilágít arra, hogy a kutyák nagyra értékelik a gazdák szociális támogatását. A stresszes helyzetekkel szembesülő kutyák biztonságos menedékként fordulnak gazdáikhoz.
Megelőzhető a baj
Házi kedvenceinket a szilveszteri petárdázás idején például a sötétítő függöny elhúzásával, a redőnyök leeresztésével és nyugodt helyek biztosításával lehet megvédeni az ilyenkor jellemző fokozott hang- és fényhatásoktól. Az óévbúcsúztatókor használt pirotechnikai eszközök intenzív hang- és fényhatásai a háziállatok számára sokkos pánikot okozhatnak. Néhány szempont figyelembevételével azonban megelőzhető lehet, hogy a szilveszteri petárdázások következtében kellemetlen szituációk keletkezzenek.
A petárdától megijedt macskák éles marásokat okozhatnak gazdáiknak, a kutyák a kerítésen átugorva vagy a pórázt a gazda kezéből kitépve próbálhatnak a robbanásoktól elmenekülni. Fontos, hogy a háziállatokat tulajdonosaik a petárdázás helyszíneire semmiképpen ne vigyék ki. A riadtan menekülő állatok néhány óra alatt körülbelül 5-10 kilométert is képesek megtenni.
Tompítsuk a hangokat, sötétítsünk
A chip vagy vizuális azonosító segítheti az elkóborolt állatok beazonosítását. Fontos, hogy a kutyában lévő, kötelező mikrochip legyen állatorvos által a gazda adatait tartalmazóan beregisztrálva, mivel ha valaki megtalálja az állatot, a gazda így gyorsabban elérhető. Szintén érdemes a kutyákra, macskákra a gazda elérhetőségét tartalmazó bilétás nyakörvet kötni, hogy a megtaláló könnyen elérhesse a tulajdonost.
Az otthonokban a háziállatoknak érdemes a közvetlen utcai hangoktól elszigetelt helyet, például belső szobát, udvarrészt, garázst vagy jó kerítéssel körülvett udvart biztosítani. A sötétítő függöny elhúzása és a redőny leeresztése szintén a háziállatok védelmét szolgája. Megoldás lehet az is a hangok tompítása érdekében, hogy beteszünk valamilyen nyugodtabb, monotonabb jellegű háttérzenét. Amennyiben a korábbi években is problémás volt a szilveszter, kérjük állatorvosunk tanácsát, aki szükség esetén enyhe nyugtatóval láthatja el kedvencünket.