2024.12.05. 17:57
Virgácsot hoz a Mikulás az időjárásban?
Hozzászoktunk ahhoz, hogy a nagyszakállú öregúr szarvasszánon lebeg a házak fölött, miközben békésen szállingózik a hó a decemberi estéken. Ezt látjuk a filmekben és a mesékben, de mi a helyzet valójában az időjárással Mikulás idején? Mennyire számíthatunk a globális felmelegedés idején hasonló téli idillre a Mikulás érkezésekor?
Érkezik a Mikulás (iilusztráció)
Fotó: MW
Erről kérdeztük dr. Rázsi András meteorológust, aki elmondta, mi vár ránk a havazás terén Mikulás napján és az ezt követő időszakban.
Nézzük, milyen időjárást hoz a Mikulás Miskolcon!
Havazás Mikulás napján: hol várható?
Dr. Rázsi András szerint borítékolható, hogy hideg időben érkezik a Mikulás Magyarországra:
„December 6-a, vagyis péntek lesz a leghűvösebb nap az előtte lévő és az utána következő napokhoz képest. A hideg azonban nem bizonyul maradandónak, utána bőven 0 fok fölé emelkedik majd a hőmérséklet az időjárás-előrejelzések szerint.”
Szent Miklós napján valószínűleg kialakulhat vegyes halmazállapotú csapadék, azaz havazás, de a meteorológus szerint ez leginkább a magasan fekvő területeken, a hegyekben történhet.
A sokéves átlag szerint általában január a leghidegebb hónapunk, aminek dr. Rázsi András szerint csillagászati okai vannak: ilyenkor a legrövidebbek a napok, és nagyjából egy hónapos fáziskéséssel ezt követi a hőmérséklet csökkenése.
Csak mítosz a fehér hó Mikulás idején?
Az első hóra idén nem kellett a Mikulás érkezéséig várni. Ez már megtörtént az előző hetekben, és sok nehézséget okozott a közlekedésben az egész ország területén.
„Az utóbbi években egyáltalán nem jellemző, hogy havas időben érkezzen a Mikulás” - beszélt az időszak jellemző tendenciáiról az elmúlt időszak alapján dr. Rázsi András – „Hozza a formáját az időjárás, mivel jelenleg még nagyon a tél kezdeti szakaszában vagyunk. Ehhez az időszakhoz az emberek gondolatban a Mikulás szánját kapcsolják, azonban nálunk, Közép-Európában nem jellemző, hogy ezekben a napokban nagyobb havazás kezdődne.”
A meteorológus szerint földrajzilag nálunk a tél nem a legcsapadékosabb évszak. Ez inkább a Medárd-időszakra, tavasz végére és nyár elejére tehető, illetve novemberre. Ilyenkor nemigen alakul ki hóesés, a hóvihar is rettentő ritka.
„Azért nehéz pontos előrejelzéseket tenni a Mikulás-napi hóeséssel kapcsolatban, mert a meteorológia esetében mindig a légkörről beszélünk, ami bármikor változhat, mozoghat, radikálisan átalakítja az időjárást. Mindenki békés, fehér hóesést szeretne Mikulás idején, de a globális felmelegedés hatása miatt erre évről évre egyre kevésbé számíthatunk” - tette hozzá dr. Rázsi András.
Egy szó mint száz: a hegyekben kialakulhat egy kis hóesés, de nem valószínű, hogy komolyabb havazásra kellene számítanunk Mikulás idején.
Korábban itt írtunk arról, téli csizma helyett miért húztak nyúlcipőt a barcikai Mikulások. Itt pedig arról olvashatunk, hol eshet hó Mikuláskor Magyarországon.