Fontos tudni!

2024.12.14. 06:00

Digitális világ: Komoly függőséghez is vezethet

Ez a digitalizált világ már minden generáció életének a része, csak a mértéke változó. Most, hogy a közösségi média egyre nagyobb teret nyer, megváltoztak a gyermekek médiafogyasztási szokásai, de a kérdés az, hogyan kezelje ezt egy szülő? Azzal tesz jobbat a gyerekének, hogy ha korlátozza a digitális eszközök használatát, vagy azzal, ha engedi azokat korlátlanul használni?

A digitális eszközök veszélyei gyermekeinkre nézve.

Forrás: Shutterstock

Fotó: fizkes

A valóság az, hogy nem érdemes küzdeni a digitalizáció és a digitális eszközök ellen, ugyanis ezeké a jövő. Ha valaki elzárkózik ezektől a témáktól, akkor könnyen lehet, hogy jelentősen le fog maradni az illető a világ fejlődése mellett és egy idő után már hozzá sem fog tudni szólni például egy fiatalabb generációba tartozóhoz, mert a generációs különbséghez a technológiai lemaradás is párosul. Ezek a hátrányok jelentkezhetnek akár a munkában is, vagy bármiben, amit tanulni kell. Érdemes tehát tartani a lépést, már amennyire lehet.

digitális
Az digitális világ veszélyei a gyermekekre.
Fotó: Borbély Gergely

Digitális világ hatásai a gyermekekre nézve

Igaz, érdemes tartani az iramot a világ változásaival, így a digitális eszközök fejlődésével is, ugyanakkor átgondoltan kell tennünk, nem csak magunkra, hanem gyermekeinkre nézve is. Vannak ugyanis komoly veszélyei a például az okoseszközöknek is, különösen a kisebbekre nézve: Mennyi tévénézés ártalmatlan még számukra? Milyen műsorokat szabad nézniük? Mik a káros hatásai annak, ha egy közösségben csak az online térben tartják a kapcsolatot és csak onnan szereznek információt? Hátrányban lesz e a gyermek a többiekhez képest, ha korlátozzuk ezeknek az eszközöknek a használatát?

Káros hatások:

A túlzottan sok képernyőhasználat káros lehet a gyermekre mind fizikailag, mind mentálisan, attól függetlenül is, hogy milyen tartalmakat fogyasztanak. Jelentkezhetnek alvászavarok, negatív énkép, testképzavar, az iskolai teljesítmény romlása, mozgáshiányból adódó elhízás, figyelemzavar, hobbik, sport, szabadban töltött idő háttérbe szorulása és persze a közösségi média torz képének hatása, például a gyermek is tökéletes akar lenni mondjuk külsőleg, mint az instaceleb akit követ.

Bár a túl sok képernyő előtt eltöltött idő egyértelműen negatív következménnyel jár, a digitális- és okoseszközök démonizálása és teljes tiltása sem megoldás. A gyermekek fejlődésének ugyanis fontos eleme a digitális eszközökkel való ismerkedés, ráadásul a későbbi szociális beilleszkedésben vagy a munkába való elhelyezkedésben is fontos szerepet tölt be ezen eszközök használata – írja az egeszsegvonal.gov.hu

Ajánlott képernyőidő

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) felmérései szerint, a 2 éves kor alatti gyermekek számára egyáltalán nem ajánlott a képernyő előtt időt tölteni, kivételt képezhetnek maximum a gondozó felügyelete mellett, kizárólag fejlesztő alkalmazások, játékok használata. Kettő és öt éves kor között a WHO ajánlása egy óra, az Amerikai Gyermekpszichiátriai Társaság ajánlása szerint hét közben 1 óra, hétvégén 3 óra. 

Hat éves kor felett nincs konkrét ajánlás, itt egyénileg kell eldöntenie a szülőnek, mennyi képernyő előtt töltött időt ítél meg egészségesnek az egyéb tevékenységekhez mérten. Iskolás korú gyerekeknél a legnehezebb megítélni ezt a mennyiséget, minőségét. Náluk már az oktatás része is az okoseszköz, de a szülőnek tisztában kell lennie azzal, hogy a gyermek pontosan milyen tevékenységet végez, milyen tartalmakat fogyaszt.

Hogy látja egy szülő?

„Mint két kisgyermek, egy 5 éves kislány és egy 7 éves kisfiú anyukája, nagyon fontosnak tartom, hogy a digitális eszközök használata szabályozott és korlátozott legyen családunkban. Ebben az életkorban az internetes biztonságról nehéz részletesen beszélni velük, így a legjobb megoldás, ha ellenőrzöm, milyen tartalmakhoz férnek hozzá. Csak olyan programokat és alkalmazásokat használhatnak, amelyek kifejezetten gyerekeknek szólnak és a tanulást, kreativitást, fejlődést támogatják. Nálunk van egy napi képernyőidő-limit, amit közösen állítottunk be, hogy számukra is érthető, átlátható legyen. Lefekvés előtt legalább egy órával már nincs képernyőhasználat, hogy könnyebben le tudjanak nyugodni és pihenésre hangolódni. Arra is figyelünk, hogy a digitális világot egyensúlyban tartsuk a szabadban töltött idővel, játékkal és közös programokkal. Fontos számomra, hogy a képernyőhasználat ne vegye el az időt a kreatív, társas interakcióktól. Mivel az online biztonságot még nem tudják teljesen megérteni, a legjobb védelem most az, hogy szülőként folyamatosan jelen vagyok és irányítom, mit hogyan használjanak. A jövőben persze szeretnék velük erről beszélni, de jelenleg az alapvető korlátok és szabályok jelentik a legnagyobb segítséget” – mondta Ujjné Tolnai Kármen, két gyermekes családanya.

Mit gondol a szakember?

Talán a legnagyobb problémát a függőség kialakulása jelenti. Ha ugyanis ez már kialakult, igencsak nehéz megküzdeni vele. Ez megint főleg a kisebb gyermekekre nézve veszélyes, de az iskolás korúakkal is gyakran előfordulnak nagyon komoly esetek. 

A legnagyobb nehézséget az jelenti, hogy időben észlelje a szülő a problémát. Ez azért nem könnyű, mert mivel az oktatás is megköveteli az okoseszközök használatát (például neten kell rákeresni egy anyagra), szinte lehetetlen nyomon követni mit is csinál éppen a gyermek, éppen tanul, vagy más tartalmat fogyaszt. Úgy lehet a leghatékonyabban védekezni a káros tartalmak ellen, ha próbáljuk számon tartani, mikre keres rá a gyermek

– mondta Balogh Beáta, klinikai pszichológus.

„Ha már kialakult a függőség, az esetleges elvonástól komoly tünetek jelentkezhetnek. Ugyan úgy működik, mint egy dohány, vagy alkohol függőnél, tehát testi-lelki tüneteket vált ki a megvonás. Mindenképp szakemberhez kell fordulni a lehető leghamarabb, a szülőnek pedig észben kell tartania, hogy ez sem oldja meg egyik pillanatról a másikra a problémát, a gyereken nincs egy gomb, amivel ki lehet kapcsolni a már kialakult betegséget” – tette hozzá.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a boon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában