2024.12.05. 20:00
Digitális rezsi
Új kihívás a háztartások költségvetésében. Nem elég, hogy a gázzal és árammal kell számolnunk, már gyakorlatilag teljesen beivódott az életünkbe a digitális rezsi is.
Az új havi kiadás: Digitális rezsi (Akép illusztráció)
Forrás: https://pont-most.hu/wp-content/uploads/2023/05/digitalis-rezsi-01.jpg
A 21. század beköszöntével életünk egyre inkább a digitális térbe költözik és ez a változás nemcsak a mindennapjainkat, de pénztárcánkat is jelentősen érinti. A hagyományos rezsikiadások mellett ma már számolnunk kell egy új tétellel, a digitális rezsivel.
De mi is az a digitális rezsi?
A digitális rezsi fogalma azokat a rendszeres kiadásokat foglalja magába, amelyeket különböző online szolgáltatásokért fizetünk. Ide tartoznak többek között a streaming szolgáltatások (pl.: Netflix, Disney +, HBO Max), zenei szolgáltatások (pl.: Youtube Premium), vagy az online játékplatformok előfizetései.
Mennyit költünk digitális rezsire?
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) felmérése szerint a magyar háztartások átlagosan 18.140 forintot költenek havonta médiafogyasztásra. Ebből az összegből a digitális szolgáltatásokra fordított kiadások jelentős részt tesznek ki.
Az összes médiaköltés 60%-a online szolgáltatásokra megy, a filmes streaming szolgáltatásokra fordított kiadások az összes médiaköltés 12%-át teszik ki. A háztartások 40%-a pedig rendelkezik valamilyen nagyobb streaming szolgáltatásra vonatkozó előfizetéssel.
A digitális rezsi növelése
Az elmúlt években a digitális szolgáltatások árai folyamatosan emelkedtek. Például a Netflix Prémium csomagja nagy mértékben drágult, a Youtube Premium családi előfizetés ára pedig közel 70%-kal emelkedett.
Ez egy csapda
A digitális szolgáltatások különösen veszélyesek lehetnek a háztartások költségvetésére, mert fokozatosan szokunk hozzá használatukhoz. Gyakran nincs alternatívájuk, ezért az áremeléseket kénytelenek vagyunk elfogadni, ha nem akarunk lemondani a megszokott szolgáltatásról.
„Amikor elkezdtem használni a Youtube Premiumot, akkor még sokkal olcsóbb volt, ezért simán megérte a kényelmes felhasználói élményért azt az ezer-kétezer forintot kifizetni havonta. Most viszont, amikor ilyen sokkal megemelték a havidíjat, lemondtam. Lemondtam, aztán kénytelen voltam újra igényelni bármennyibe is kerül, ugyanis meg akartam őrizni az ép eszemet. Annyi reklámot dobál az ingyenes verzió, hogy egyszerűen nem lehet kibírni, ráadásul az időmet is húzta” - mondta Tóth Péter, Youtube felhasználó a boon.hu-nak.
Hogyan kezeljük:
Rendszeresen vizsgáljuk felül előfizetéseinket, használjunk családi vagy megosztott előfizetéseket, ahol lehetséges keressünk alternatív, esetleg ingyenes megoldásokat. Figyeljünk az akciókra és a kedvezményes csomagokra.
A digitális rezsi ma már ugyanolyan fontos része a háztartások költségvetésének, mint a hagyományos közüzemi számlák. Fontos, hogy tudatosan kezeljük ezeket a kiadásokat, és rendszeresen vizsgáljuk felül, valóban szükségünk van-e minden előfizetett szolgáltatásra.