2024.12.01. 07:00
Hátborzongató felvételek a borsodi szellemkastélyról - képek, videó
A szebb napokat megélt nemesi hajlék volt már szociális foglalkoztató is, ma már csak a szellemek hajlékául szolgál. A borsodi szellemkastély épületébe sikerült bejutnia az Urbex Hungary csapatának.
Kérdés, hogy van-e mit védeni a putnoki Serényi-kastélyban?
Forrás: Urbex Hungary
A putnoki Serényi-kastély 1834-ben klasszicista stílusban épült Serényi Alajos megbízásából, és bár jelenleg elhagyatott, még mindig őrzi egykori pompájának nyomait. A borsodi szellemkastély ma mégis inkább félelmet keltő épület.
A kastély története egészen a középkorig nyúlik vissza. Putnok első említése 1283-ból származik. Vélhetően már a XIV. században állt itt egy várkastély, ám erről viszonylag kevés az adat. A korabeli források szerint Putnok vára 1427-ben, az addigi udvarház megerősítésével épült fel. Ami biztos, hogy 1588 szeptemberében a végvárak állapotának felülvizsgálatára kiküldött Révay Ferenc az uralkodónak Putnokról a következőket jelentette:
Putnok vára bár alkalmas helyen fekszik, és fontos védelmezője az országnak a benne szolgáló katonák által, ennek ellenére építése mégis gyenge. Megállapítható, hogy az erősség közepén elhelyezkedő kőépületet le kell bontani és annak helyére kőből bástyát kell létesíteni, ettől lesz a vár erősebb és alkalmasabb.
Sajnos még ugyanebben az évben, október 6-a után a Szikszó ellen vonuló Kara Ali székesfehérvári bég büntető hadjárata Putnokot is érintette. Bár a várat Horváth János kapitány megvédte, nem engedte át az ellenség kezére, a várost a törökök felégették.
Kastély lett a várból, aztán szociális foglalkoztató
1834-ben, az egykori putnoki vár helyén épült fel a klasszicista stílusú Serényi-kastély Serényi Alajos megbízásából. Ezt követően 1860-ban Serényi László átalakíttatta az épületet, mely ekkor nyerte el a ma is látható megjelenését. A kastély jelenlegi fizikai állapota ellenére egyik legszebb példája a gömöri klasszicista kastélyépítészetnek.
A kastély parkja egykor hatalmas volt, mára szemmel is könnyedén bejárható az egész terület. Egyes források szerint a kastélykertben volt megtalálható a XVIII. századi, barokk stílusban készített Nepomuki Szent János szobra, jelenleg a kastély kerítésébe van beépítve.
A kastély államosítása után - sok társához hasonlóan - szociális foglalkoztató intézet működött a szebb napokat megélt nemesi hajlék falai között. Az ingatlan értékesítése után az intézet átköltözött a kastély parkjával szomszédos területre.
Magántulajdon a borsodi szellemkastély
Putnok kastélya jelenleg magántulajdonban van, nem látogatható. Állapota elhanyagolt, a szociális intézmény kiköltözése után a környék lakói elvittek belőle mindent, ami mozdítható volt. A fém korlátokat levágták, a termeket fűtő és egyben díszítő cserépkályhákat már régen elvitték. A plafonokat díszítő stukkók, freskók csak nyomokban fedezhetőek fel. A parkettát számos helyen felszedték, csak a keresztléceket meghagyva.
Állagmegóvás érdekében az elmúlt években az épület új tetőszerkezetet kapott, cserepeit kicserélték.
Belestünk a putnoki szellemkastély falai közé
Fotók: Urbex Hungary
boon.hu video
- Újjáépítik az MVSC röplabdacsarnok tetejét, amit egy hatalmas vihar vitt el még a nyáron
- Minden is akciós volt az edelényi vásárban - fotók, videók!
- Rendkívüli haláleset Körömben, hatgyermekes édesanya vesztette életét – új részletek a helyszínről (fotók, videó)
- A magyar gasztronómia kiválóságai találkoztak Emődön
- Az Avas kilátó kávézója teraszán kávéztak. A kávézóban nem lehetett (fotók, videó)