2024.12.15. 10:30
Többé nem akarnak pusztító vízzel találkozni
Határon átnyúló projektet dolgoznak ki. Cél, hogy többé ne lepje meg árvíz, belvíz vagy hirtelen lezúduló csapadékvíz a Tisza és a Bodrog közötti területet.
Áríz elleni védelemre készülnek
Fotó: Mogyorósi Zsolt Pipó
A projekt célja a Dél-kelet Szlovákia és Észak-kelet Magyarország a Tisza és Bodrog által határolt bodrogközi terület közös határmenti vízgyűjtő területén felmerülő hidrológiai (árvíz-, belvíz-, hirtelen lezúduló csapadékvíz) kockázatok csökkentése, valamint a határmenti lakosság reziliencia-képességének növelése, 3 fő fejlesztési tevékenység segítségével: egyrészt a hidrológiai vészhelyzetek (pl. árvíz) esetén egy határon átnyúló, felkészült önkéntes beavatkozó-kapacitás létrehozásával, az ehhez szükséges eszköz/felszerelés/infrastrukturális háttér biztosításával, másrészt hidrológiai kockázatcsökkentéssel (pl. korai előrejelző-rendszerek telepítésével, továbbá záportározók, gyors lefolyást biztosító víztestek kiépítésével), harmadrészt érzékenyítéssel, toborzással, szemléletformálással a fiatalok körében.
Testvérvárosok és önkéntes szervezetek a hidrológiai, árvíz elleni kockázatok csökkentéséért
A közös árvízvédelmi műveleti képesség egyik kulcsa a jól képzett és felkészült önkéntesek megléte. Az önkéntesek kapacitásépítése, amely a projekt egyik kulcseleme, a Nemzeti Katasztrófavédelmi Műveleti Minősített Szabványokon alapul.
A kapacitásépítés első lépéseként egy módszertani tanulmány készül a Zemplén Térségi Katasztrófa és Polgári Védelmi Szövetség (ZTKPVSZ) szakmai koordinálásával a Bodrogközi térség hidrológiai kockázatainak vizsgálatára, amelynek a kivonatát a tananyag részeként a partner felhasználja majd a határon átnyúló aspektusból is felkészítő, önkéntes képzés elméleti részének oktatásához.
A megfelelő képzés egyik legfontosabb feltétele pedig a jól képzett oktatók rendelkezésre állása. Ezért a közös önkéntes kapacitásépítési program kiindulási pontja az oktatók képzése, amelyben a partner részéről olyan oktató vesz részt, aki a helyi önkéntes képzésen továbbadja majd az itt megszerzett tudását. Ezt követően a partnerszervezet önkéntesei helyi képzésen vesznek majd részt Felsőbereckiben. A képzés másik fontos része lesz a gyakorlat megszerzése a projekt keretében beszerzett eszközökkel.
Plusz programokat is terveznek
A ZTKPVSZ határon átnyúló, nyári táborokat is szervez 6-18 éves fiataloknak, elsősorban katasztrófavédelmi képzés és szemléletformálás, majd pedig a későbbi toborzás céljából. Mivel nagy tapasztalattal rendelkeznek ezen a területen, ez két nyáron át lesz, tematikusan, a partnerség által közösen biztosított, összesen 30 résztvevővel.
A felsorolt tevékenységeken túl a partner mentőjárműveket, havária helyszínek biztosításához szükséges beléptető-rendszert, továbbá árvízi védelemhez nélkülözhetetlen szivattyúkat, kézi szerszámokat, egyéni védőfelszereléseket, IT eszközöket és sátrakat szerez be. Egy mobil meteorológiai állomást is megvásárolnak az olyan nagy folyók, mint a Tisza és a Bodrog árhullámainak megfigyelésére és nyomonkövetésére.
A ZTKPVSZ mintegy 201 m2 alapterületű raktárhelyiséget, valamint a tároláshoz szükséges polcrendszert vásárol, hogy ezzel lehetővé váljon számukra is a térségi katasztrófavédelmi beavatkozásokhoz szükséges eszközök központi helyszínen történő, megfelelő tárolása.
A projektben való széleskörű együttműködésnek köszönhetően a Bodrogköz és ezen belül Zemplén és környéke önkéntes katasztrófavédő állománya a jövőben sokkal felkészültebben és szervezettebben tud majd résztvenni a vízzel kapcsolatos természeti katasztrófák okozta káresemények megelőzésében és kezelésében.
A projekt adatai
Időtartama: 2024.07.01 - 2026.12.31.
Együttműködő partnerek:
· Vezető Partner: Cigánd Város Önkormányzata (Magyarország)
· Partner: Zemplén Térségi Katasztrófa és Polgári Védelmi Szövetség (Magyarország)
· Partner: Királyhelmec Város Önkormányzata (Szlovákia)
Az EU támogatás összege: 239 268,96 EUR
A hazai társfinanszírozás összege: 44 862,93 EUR