2024.11.29. 17:51
„Tizenhárom évesen már a Búza téren dohányoznak” – kifakadtak a miskolciak a gyerekeket kiszolgáló trafikokra
Összesen 637 trafikot büntetett a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága azért, mert cigarettát adtak el kiskorúaknak, ez a trafikok 11 százaléka. A trafikbüntetések miatt tetemes bírság járt azoknak a weboldalaknak is, amelyek illegálisan árultak dohánytermékeket, blokkolták ezeket az oldalakat.
Trafik: tizennyolc év alattiakat tilos kiszolgálni, ennek ellenére előfordul, hogy megteszik
Fotó: MW
Több száz trafik bukott meg az ellenőrzéseken, jelentős a büntetési tétel, 1 millió forint vagy akár ennél jóval magasabb összeg is lehetett. Decemberben tovább folytatódnak az ellenőrzések, hogy megállítsák a dohányboltokban a fiatalok cigaretta vásárlását. Vármegyénket is érintik a trafikbüntetések. Akcióba lépett a dohányfelügyelet, az ország valamennyi trafikja sorra került.
Sajnos Miskolcon is gyakori jelenség, hogy a dohánybolt pultjánál akár 13-14 éves gyermekek is cigarettát vesznek, és az eladó gond nélkül kiszolgálja őket, a személyigazolványukat sem kéri el. Erről kérdeztük a miskolciakat és arról, hogyan lehetne elejét venni a minél fiatalabb korban kezdődő dohányzásnak.
Trafikbüntetések: megérdemelték!
Annus Tiborné úgy látja: a megbüntetett dohányboltok megérdemlik, hogy egy vagy akár több milliót is kell fizetniük:
Ha valaki ránéz a dohánybolt pultjánál egy fiatalra, csak lehet rajta látni, hogy mennyi idős! És ha ezt nem tudja valaki, kérni kell tőle a dokumentációt. Ha nincs 18 éves a vásárló, nem kell neki eladni a dohányt
Annus Tibornénak több gyermeke van, azonban egyikük sem dohányzik. Úgy gondolja, ezt a rossz mintát, a dohányzást a szülőktől veszik át a gyermekek, és a baráti kör cigizése szintén rossz hatással van rájuk.
A dohányzó fiatalok könnyen átverik a trafik eladóit
Gyulai Róbert a miskolci Búza téri piacon dolgozik, és szomorúan látja, hogy ott 13 éves kortól kezdve már dohányoznak a fiatalok. Az elektromos cigarettát is rengeteg fiatal szívja, és ezt is ugyanolyan ártalmasnak tartja, mint a hagyományos cigarettát, különben nem lenne tiltólistán.
Meglátása szerint a trafikbüntetések valamilyen szinten igazságosak, valamilyen szinte nem:
Sok fiatal, 15-16 éves srác szerinte már olyan szakállas, hogy simán 18-20 év felettinek nézheti a dohánybolt eladója. A lányok meg úgy öltözködnek, viselkednek, hogy gyakran idősebbeknek néznek ki a koruknál, könnyen félrevezethetik a dohányboltban dolgozókat. Nyilván el kellene kérni tőlük a személyit, de ha sorban állnak az emberek egy trafikban, akkor erre nem mindig nyílik lehetősége az eladónak
Róbert szerint az a probléma, hogy a dohányzó fiatalok ezt megoldják másként. Odamegy a kiskorú egy idősebb haverjához és megkéri, hogy vegyenek neki cigit a dohányboltban, az pedig beszerzi neki.
Itt az egyén, a család szintjén kellene beavatkozni ebbe az egész folyamatba. Már az iskolában el kellene kezdeni
- beszélt a trafik büntetések mögöttes okairól. A fiatalember azt is egy pozitív dolognak tartja, hogy ne lehessen az iskolában cigizni, ez hathat a dohányzó fiatalok hozzáállására. Úgy érzi, megoldást jelenthetne az iskolában, ha heti egy alkalommal szakember menne az iskolákba, és megelőzési céllal beszélne a drog, az alkohol negatív hatásáról.
A szülői nevelés és az iskola is segíthetne
Patakiné Ágnes nagyon helyesli, hogy egy vagy több millió forintra is rúghat a trafik büntetések összege:
Ne dohányozzanak a kiskorúak! A legutóbb bementem az Avason egy dohányboltba venni valamit, és láttam, hogy bejött egy 13 év körüli kislány, és sajnos simán kiszolgálta a dohánybolt eladója, meg se nézték a személyijét. Úgy látom, a gyerekek dohányzásának családi háttere is van, ám ez sem jelent felmentést: rémisztő, milyen sok fiatal és kiskorú dohányzik.
Ágnes szerint a dohányzó fiatalok számának csökkentésében nem feltétlenül a büntetés a megfelelő megoldás. Ez szerinte a szülői nevelés kérdése, és az oktatási intézményekben is foglalkozni kellene ezzel a kérdéssel.
„10 millióval kéne büntetni őket!”
Szabó Szabolcs szerint szörnyű dolog, hogy a 18 év alattiak cigit vehetnek a dohánybolt területén.
Ezt szigorúbban kéne kezelnie a hatóságoknak, az energiaital fogyasztással és az alkoholfogyasztással együtt. Ezek mind rettentő módon károsítják a fiatalok egészségét, akik még nem fogják fel, hogy ebből milyen egészségügyi kár származik később.
A dohánybolti eladóknak komolyabban kellene kezelni ezt a kérdést. Ha látja, hogy fiatalabb a vásárló, akkor azonnal kérje el tőle a személyit. Ha valaki nem tudja igazolni, hogy hány éves, akkor nem kell kiszolgálni az illetőt a trafik boltban
Szerinte nem 1-2 millióval, hanem 10 millióval kellene büntetni a dohányboltot, ha cigit ad el a 18 év alattiaknak.
Országos kampány kellene a fiatalok dohányzása ellen
Krajczár Dezső teljesen elítéli és betiltaná, hogy a 18 év alattiak dohányozzanak, mert ez rettentő egészségtelen:
Nem véletlenül mondják, hogy a dohányzás káros az egészségre. Én nem dohányzom. Egyszer kipróbáltam gyermekkoromban, és azonnal undor fogott el a cigarettától. Abszolút nem hiányzott az életemből, ahogyan az alkohol sem, én boldog vagyok ezek nélkül is
Dezső szerint nem azért dohányoznak a tizenévesek, mert nekik ez nagyon jó, hanem azért, mert a többiektől, az osztálytársaiktól és a barátaiktól ezt látják. Szerintük a dohányzás menőnek számít. A férfi szerint ezt a jelenséget csak országos kampány állíthatná meg. Egészségügyi kampányt kellene indítani az iskolákban, a szórakozóhelyeken, akár dohányboltok előtt. A tévében és az az interneten olyan reklámokat lehetne adni, hogy a 18 év alattiak ne dohányozzanak, és megértsék ennek káros jellegét. A szülőknek is jobban kellene ezt akadályozni, mert a gyermekek esetében Krajczár Dezső szerint otthon dől el minden. Az ő esetében is így dőlt el, melyik úton indul. Az ő gyermeke is belement, de apaként kivette ebből az ördögi körből, és megvilágította számára, miért nem szabad ezt csinálni.
„A tüdőosztály 14 éves betegekkel van tele”
Krajczár Dezsőné szerint az e-cigaretta is nagyon egészségtelen, mert rátapad a tüdőre, mert glicerinolajból van, és nem ürül ki a tüdőből, benne marad a szervezetben. Így jogosnak tartja a dohánybolt büntetések bevezetését.
A lányomat két éve tüdővel műtötték. A kórház tüdőosztály nem idősekkel, nem ötven éves tüdőbetegekkel volt tele, hanem fiatalokkal. 14 évestől egészen 34 évesekig, ami siralmas. Ezt a hagyományos cigarettának és az e-cigarettának köszönhetjük.
Egyetlen 70 éves bácsit látott a tüdőosztályon, mondta, akinek a műtéten kivették a fél tüdejét, de őt már másnap hazaengedték, a saját lábán ment el. A dohányzó fiatalok sokkal rosszabb állapotban voltak, siralmas látványt nyújtottak. A hölgy szerint a dohányzással, a kiskorúaknak való eladással az a baj, hogy mindig is nagy „biznisz” volt, akárcsak az olaj és a fegyver, sosem fogják beszüntetni. Csak az a baj, hogy a dohányzás, a kávé és az energiaital szétszedi a fiatalokat és egyre több fiatalnak van baja a májával, emésztési problémái vannak ezektől”- tette hozzá Krajczár Dezsőné.
Az átvizsgált trafikok 11 százalékát büntették meg
Az ország minden trafikját átvizsgálta és az online térben is figyelemmel kísérte a jogsértéseket idei ellenőrzési kampányában a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága. A Magyar Nemzetnek Nagy László, a szervezet elnöke nyilatkozott, aki elmondta, a hatóság szakemberei fiatalkorú próbavásárlóval ellenőrizték az ország 5757 dohányboltját. Ezek közül 637-ben értékesítettek jogszerűtlenül, ami 11 százalékos arányt jelent. Kérdéseket küldtük a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága regionális kirendeltségének, kérdeztük, mely trafikokat büntették vármegyénkben, Borsodban. Választ eddig nem kaptunk, amint megérkezik, frissítjük cikkünket.