2024.11.25. 14:00
Szamárköhögés: ez már a járvány?
Manapság egyre többet hallunk arról, hogy ijesztő iramban terjed a szamárköhögés, az országos hírekben egyre többet hallunk arról, hogy járvány van. Felvetődik a a kérdés: mennyire érinti a szamárköhögés Miskolcot, és hogyan lehet elkerülni ezt a megbetegedést.
A kisgyerekek védőoltást kapnak a betegség ellen, így leginkább a 2 hónaposnál fiatalabb csecsemőket veszélyeztetheti a szamárköhögés.
Fotó: getty images
A szamárköhögés kialakulásáról kérdeztük a miskolci Stadion utcában és a Vasgyárban is rendelő Dr. Orosz Imrét. A doktor elmondta, mennyire kell szamárköhögés járványtól tartanunk Miskolcon, és hogyan előzhetjük meg ezt a betegséget az oltást még nem kapott csecsemők esetében. Különösen fontos a védőoltás szamárköhögés ellen.
Szamárköhögés Miskolcon: ki van a legnagyobb veszélyben?
Az országos statisztikák azt mutatják, hogy 2024-ben jóval több esetszám volt szamárköhögés kapcsán, mint 2024-ben. Korábban elenyészően kevés megbetegedés volt, mert a gyermekek már két hónapos kortól védőoltást kapnak ellene, összesen hármat. Később, 1,5 éves korban jön a negyedik védőoltás, és a szamárköhögés elleni védőoltás még 6 évesen, majd 11 éves korban is folytatódik
- ismertette az oltások rendjét dr. Orosz Imre, és elmondta, hogy járványtól vármegyénkben jelenleg nem kell tartani.
A napjainkban egyre nagyobb figyelmet kapó betegség esetén a megelőző oltások ellenére idén jelentősen megnőtt az esetszám. Országos szinten még elenyészőnek számít a szamárköhögések száma, azonban muszáj óvatosnak lenni vele, mert okozott már tragédiát. Dr. Orosz Imre szerint nem szabad alábecsülni a veszélyeit. Sajnos két hónapos kor alatt már volt olyan csecsemő, aki bele is halt ebbe a betegségbe. Két hónapos kor felett már nem annyira veszélyes, az ennél fiatalabb csecsemőknél jelent fokozottabb veszélyt.
Az orvos szerint úgy lehet ellene védekezni, ha ezeket az újszülötteket a rokonság még nem látogatja.
A beteg felnőtt Dr. Orosz Imre szerint ugyanis hatványozottan megbetegítheti azokat az újszülötteket, akik még nincsenek beoltva. Korábban itt írtunk a szamárköhögésről.
A Covid-19 hatott az esetszámok növekedésére
Dr. Orosz Imre rámutatott: régen a szamárköhögés súlyos betegségnek számított, amikor még nem volt ellene védőoltás, Az 1950-es években már meglett a védőoltás szamárköhögésre, így az esetszámai látványosan visszaestek.
„A szamárköhögés 2024-es fellángolására a virológusok szerint valószínűleg hatással lehetett a Covid-19 járvány vírusa, szerintük emiatt nőhetett mostanában az esetszám” -tárta fel a szamárköhögés elterjedésének hátterét Dr. Orosz Imre.
Pánikra szerencsére nincs ok, mert ez nem járvány, és van ellene védőoltás, illetve antibiotikum is.
A szamárköhögés tünetei
Dr. Orosz Imre hangsúlyozta: a szamárköhögés a gyermekeknél és a felnőtteknél is kialakulhat.
Általában elhúzódó, ugató köhögés jellemzi a betegséget, amely akár hat hétig is elhúzódhat. Az elején rendszerint lázzal jár, és a legtöbbször látványosan nem különbözik az influenzától
- mondta az orvos. - „Szerencsére a szamárköhögés antibiotikummal gyógyítható. Azokat a felnőtteket is újra szoktuk oltani szamárköhögés ellen, akik pici babákkal érintkeznek, például kórházi dolgozók.
Dr. Orosz Imre arra kéri a még be nem oltott újszülöttek rokonait, hogy ők is mielőbb vegyél fel a szamárköhögés ellen kapható védőoltást.
A védőoltás 5 éven át ad nekik védettséget, ennyi évig egyáltalán nem kell újraoltani őket szamárköhögés ellen. Itt a semmelweis.hu részletesen leírja, mit kell tudni a szamárköhögésről.
Mit tehetünk a szamárköhögés megelőzéséért?
Az orvos szerint a betegség a legjobban a 2 hónap alatti csecsemőket fenyegeti, ezért elsősorban őket kell védeni a szamárköhögéstől.
„Fontos, hogy ezeket az babákat ne vigyük még tömegközlekedésre és nagy szupermarketekbe, ahol rengeteg ember van együtt, mert nem tudjuk, ki lehet a szamárköhögés hordozója”- mondta Dr. Orosz Imre.