2024.11.22. 07:00
Zörög, kapar és milliós károkat is okozhat a nyest
Éjjelente arra ébred, mintha valaki járna a feje felett? Ha nyest van a padláson, megkeserítheti az éjjeleinket, ezen túl pedig hatalmas károkat is okozhat.
A rendszeres és hangos zajokon, futkározáson túl más nyomokat is észlelhetünk, ami segít beazonosítani, ha nyest költözött hozzánk hívatlanul, hiszen az állat általában egy helyre ürít, ami látvány és szag szempontjából sem kellemes. Ahogy terjeszkedik az emberiség, egyre több természetes életteret veszünk el más élőlények elől. Az állatok pedig természetes élőhely hiányában kénytelenek az új körülményekhez alkalmazkodni. Ilyen alkalmazkodó emlős a nyest is, aki annak ellenére szívesen osztozik velünk otthonunkon, hogy sosem hívtuk meg.
Honnan tudjuk, hogy nyest van a házunkban?
A nyest hangja éles és sikító. Amikor kicsinyei vannak, szüntelen nyöszörgést hallhatunk. Ha bevadul vagy fél, akkor durván támad, fújtat, mint egy mérges macska. Amennyiben szigetelésdarabok hevernek szerteszét, akkor biztos, hogy nyest költözött hozzánk. Számukra az üveggyapot is olyan, mint a pihepuha plüssanyag. Ebből építik meg a fészküket és a kölyköknek a védett, meleg helyet. A nőstény oda ellik és ilyenkor kizárólag élelemszerzés céljából hagyja el a padlást.
Így védekezhetünk, mielőtt milliós kárt okoz
A nyest mindent megrág, a vezetékek szétrágása pedig különösen kedvelt szórakozása. Viszont ez a tevékenysége jelenti a legnagyobb veszélyt. Ha a ház elektromos vezetékeit rágja meg, zárlat keletkezhet ami könnyen tüzet okozhat. A másik veszély, ha a gépkocsik motorterébe férkőznek be és akár életveszélyes kárt is okozhatnak azzal, ha elrágnak egy vezetéket.
- Házi praktikák
A nyestek ellen számos népi praktika létezik, van, aki ásványvizes flakonokat rak az autója köré. Ez a hiedelem abból fakad, hogy ha a nyest meglátja a tükörképét, akkor megijed és elfut. Azonban a nyest ennél sokkal okosabb állat, sajnos nem lehet ilyen könnyen átverni, így a palack hatástalan. Az ecet szúrós szaga egy időre elűzheti a kártevőt. Ehhez azonban nem elég kitennünk egy vödörbe, hanem vizes oldatot kell belőle készítenünk, és szétspriccelni a környéken. Ezt érdemes többször is elvégezni, mert a szag egy idő után elmúlik, a nyestek pedig visszatérnek. A cikk írója ezt a módszert kipróbálta és bizony az ő lakótársait nem űzte el az ecet. További ötlet, hogy a kutyaszőr vagy az emberi haj elűzi a kis emlősöket, de erre sincs bizonyíték.
- Ultrahangos nyestriasztó
A nyestek riasztási alapelve is az, hogy folyamatosan ingereljük őket a magas hangok segítségével, amíg a zavaró hangoknak köszönhetően pedig, előbb-utóbb elszoknak majd az adott helyiségből.
- Nyestriasztó aeroszol
Ez az autónk védelmére lehet a legalkalmasabb, akár az autónk motorterében is alkalmazhatjuk. A szag hamar elpárologhat, ezért érdemes megismételi időnként a fújást.
- Élvefogó csapda
Az állatvédők az élvefogó csapdát ajánlják leginkább a kistestű állatok elfogására. Ennek a veszélye, hogy akár a saját macskánk is beszorulhat.
A nyest nagyot tud harapni
A Mályi Madármentőket nemcsak madárfélék, hanem kisebb emlősök mentésével kapcsolatban is szokták riasztani.
Házak környékén inkább nyest, mogyorós és nagy pele fordul elő. A pele fél az embertől
– mondta a boon.hu-nak Lehoczky Krisztián, a Mályi Madármentő Állomás és Természetvédelmi Egyesület elnöke.
Szoptatási időszakban az anyát és a kölykeit nem lehet elválasztani egymástól. Viszont ha hozzáérünk a kölykökhöz, már nem biztos, hogy az állatmama újra elfogadja őket. Egyszer egy nádtetős családi házból mentettünk egy nyestkölyköt, amely a leomlott vakolat mögül fentről beesett a konyhába. Olyan pici volt, hogy még a szeme sem nyílt ki, és cumiztatásra szorult. A Miskolci Makogó Egyesületnek, a vadászgörénymentésnek adtuk át, amely befogadja az elárvult görényeket és nyesteket, de riasztásra nem tudnak kimenni.
Felidézett egy esetet, amely során igazán nehéz dolga volt az állattal.
Egy másik esetben egy garázsba szorult be Miskolcon egy felnőtt nyest, ahová kihívtak minket. Ott az állat, aki kétszer is nekem támadt és harapott. Végül egy törülközőt rádobva, kesztyűben tudtam betenni egy kutyahordozóba, amit mire Mályiba értünk, teljesen széttört.
Az élvefogó csapda üresen maradt, az ecet szaga engem jobban zavart, mint a továbbra is kaparászó nyestet, lehet, hogy a kutyaszőr űzte el a padlásról végül, sosem derül ki. Az biztos, hogy egy néhány ezer forintos madárvédő rács a csatorna végén megoldotta a problémát, azóta sem volt hívatlan lakótárs a házban.