2024.11.04. 17:30
Őszi megfázás: ezekkel a fortélyokkal tehetünk ellene
Az őszi lehűlés komoly hatással van az ember egészségére. Tegyünk a megfázás ellen! Könnyen megfázhatunk, de szerencsére egy kis odafigyeléssel nagy lépéseket tehetünk azért, hogy megússzuk, és nem kényszerülünk betegség miatt akár napokra is az ágyba.
Erősítsük meg immunrendszerünket!
Fotó: Pesti Tamás
Dr. Tiba Sándor orvost kérdeztük arról, mit tehetünk a megfázás ellen, és hogyan előzhetjük meg az őszi meghűlést.
Őszi megfázás ellen: figyeljünk az öltözködésünkre ősszel!
Ilyenkor jelentősen csökken a hőmérséklet a nyár melegéhez képest. Komoly különbség alakulhat ki a lakás hőmérséklete és a külső természet hőmérséklete között, ez kihathat az ember egészségi állapotára.
Már az ősz első napjaitól kezdve ajánlott a réteges öltözködés, amikor kimegyünk a meleg lakásból az utcára” - hívta fel a figyelmet a fokozott óvatosságra dr. Tiba Sándor. - „Ugyanakkor az is fontos, hogy ne hagyjuk magunkon a kabátot a fűtött lakásban. Akár pár perc alatt alaposan megizzadunk, és a hideg őszi utcára kilépve rendesen megfázunk. Ősszel különösen fontos, hogy mindig a megfelelő ruházatot válasszuk, ezzel sokat tehetünk a megfázás elkerüléséért.
Az őszi megfázás ellen a megelőzésre érdemes összpontosítani. Rossz ötlet beugrani egy vékony dzsekiben az autóba, mert így könnyen megfázik az ember, ősszel már érdemes ilyenkor is egy melegebb kabátot választani. Dr. Tiba Sándor úgy látja: elkerülhetjük az őszi megfázást, ha a józan észre hagyatkozunk. Ősszel is remek ötlet elmenni egy hangulatos kirándulásra, mert ilyenkor gyönyörű díszekbe öltöznek a fák. A doktor viszont emlékeztet arra, hogy a lehűlés ellenére még ilyenkor, ősszel is vannak kullancsok, erre a veszélyre ebben az időszakban is érdemes ügyelni.
Az ősz megváltoztatja az egész életritmusunkat
Ősszel a rendszeres gyógyszerszedőknek az átlagosnál is jobban kell koncentrálniuk arra, hogy pontosan szedjék a gyógyszereik napi adagját. Hiszen az ősz az életműködésünket befolyásoló hőmérséklet- és légnyomásváltozással jár, mindez kihat a keringésre. Az ősz teljesen átalakítja a megszokott szokásainkat. Ez viszont dr. Tiba Sándor meglátása szerint nem jelenti azt, hogy gyökeres változtatásokra kellene gondolnunk a napi életvitelünket illetően.
Jóval korábban sötétedik, ám ez egyáltalán nem ok arra, hogy megszakítsuk a napi ritmusunkat, inkább ennek megtartására érdemes törekednünk. Ne feküdjünk le a rendes pihenési időnktől hamarabb, 18 órakor, amikor sötétedni kezd, mert akkor hajnali 2-kor fogunk felébredni, és ez teljesen felborítja a megszokott alvásciklusunkat, rossz hatással van az egészségre.
Ősszel sokan mélabúsabbá válnak a fény hiánya miatt, és egyre jobban előtérbe kerül a sokat emlegetett őszi fáradékonyság. Dr. Tiba Sándor azt javasolja, hogy ősz idején a napsütéses, világos időszakban érdemes minél többet a levegőn, a természetben tartózkodni. Ez jó hatással van az egészségünkre, és felveszi a küzdelmet az őszi fáradtsággal.
C-vitamin, kamillatea és fokozott higiénia
Az őszi tömegközlekedés Miskolc városában is veszélyes az egészségre. Könnyen megfázhat az ember a miskolci buszon, villamoson kialakuló tömegben, vagy egy nagy bevásárlóközpont zsúfolt polcai között. Ilyenkor rengetegen köhögnek, ezért az orvos javasolja, hogy a nagy tömegben vegyük fel a covid idején megismert maszkot, főleg a szűkebb helyeken, mert így is elejét vehetjük egy kiadós megfázásnak. Ahogyan az is lényeges, hogy a tömeg után törekedjünk a személyes higiénére, mossuk meg a kezünket, mert a villamos, a busz és a bevásárlóközpont a baktériumok melegágya ilyenkor. Dr. Tiba Sándor szerint már az sokat segít, ha ősz lévén nagyobb mennyiségben szedünk C-vitamint, ennek a folyamatosságát érdemes ilyenkor szem előtt tartani. A doktor a kamillatea kortyolgatását szintén ajánlja az őszi estékre, mert a megfázás megelőzése mellett a fertőtlenítésben is nagy segítségére lehet a szervezetnek. Itt írtunk arról, hogy a kelleténél több C-vitamin szedése akár veszélyes is lehet, mert gyomorproblémákhoz vezet. És itt egy részletes elemzés arról, hogyan előzhetjük meg a náthát és az influenzát.