2024.11.23. 15:30
Dohányzás: lehetséges a leszokás? Milyen hatással van ránk?
A dohányzás a világ egyik legelterjedtebb szenvedélybetegsége, ami több millió ember életét befolyásolja nap mint nap. Habár sokan tudatában vannak a cigarettázás káros hatásainak, mégsem tudnak ellenállni a nikotinfüggőség okozta vágyakozásnak. Az alábbiakban áttekintjük, miért tekinthető a cigizés szenvedélybetegségnek, hogyan alakul ki a függőség és milyen hatásokkal járhat a hosszútávon a dohányzás.
Dohányzás illusztráció. Fotó: Kiss Annamarie KA Hajdú-Bihari Napló
Fotó: KISS ANNAMARIE
A cigaretta fő hatóanyaga a nikotin, ami egy igencsak erős függőséget okozó anyag. Amikor valaki elszív egy cigit, a nikotin a tüdőn keresztül gyorsan bekerül a véráramba, ahonnan pedig az agyba jut, ott pedig olyan vegyületek termelését serkenti mint a dopamin, ami az örömérzetért és megnyugvásért felelős hormon. Az érzés amit a dohányzás okoz, viszonylag rövid ideig tart, viszont a szervezet gyorsan hozzászokik és egyre jobban igényelni fogja azt ugyan azon hatás eléréséhez, ha pedig nem kapja meg, akkor bizonyos tünetek jelentkezhetnek.
A dohányzás függőség
A függőség két összetevőből áll. Az egyik a fizikai függőség, amikor a nikotin rendszeres használata miatt az agy alkalmazkodik a jelenlétéhez és ennek hiányában elvonási tünetek jelentkezhetnek, mint például ingerlékenység, szorongás, fejfájás és koncentrációzavar.
A másik a pszichológiai függőség pedig az, amikor a dohányzás szokássá válik és bizonyos helyzetekben, például kávézás közben, stressz esetén vagy társasági helyzetekben az ember már automatikusan nyúl a cigaretta után. A leszokás ugyan rendkívül nehéz, de nem lehetetlen. A nikotinfüggőség kezelésére különböző módszerek állnak rendelkezésre, mint például nikotin-helyettesítő terápiák (nikotintapasz, rágógumi), gyógyszeres kezelések amelyek csökkentik a vágyat és az elvonási tüneteket, vagy pszichológiai támogatás, terápia, ami segít megküzdeni a pszichológiai függőséggel.
Káros hatásai
A dohányzás hosszú távon számos és súlyos egészségügyi problémához vezethet. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a cigarettázás évente több mint 8 millió ember halálát okozza, beleértve a passzív dohányzás áldozatait is. A tüdőrák kialakulásának kockázatát jelentősen megnöveli, emellett krónikus obstruktív légúti betegséget (COPD) és tüdőtágulást is okozhat. Növeli továbbá a szív és érrendszeri betegségek, a szívroham, a stroke és a magas vérnyomás kockázatát, emellett csökkenti az immunrendszer működőképességét is.
Mit mond a szakorvos?
„Hogy melyik személy esetében a COPD, a tüdőrák, vagy a szív és érrendszeri betegségek, az infarktus, vagy a stroke jelentkezik először, az egyéni eltérésektől, egyéni érzékenységtől függ, de lehet azt mondani, hogy ezek a dohányzás következtében kéz a kézben járnak. Hiszen egy dohányos esetében ha kialakul mondjuk az úgynevezett COPD, vagy tüdődaganat, akkor onnan már csak idő kérdése, hogy mikor jelentkezik a szív és érrendszeri betegség is. Ezért fontos tehát az orvos, egészségügyi dolgozó esetében, hogy felhívja a dohányos figyelmét arra, hogy mindenképp fel kell függesztenie a cigarettázást, hiszen semmiféle más gyógyszerrel nem lehet azt pótolni, hogy abbahagyja azt az illető”- mondta a tüdőgyógyász a boon.hu-nak.
A dohányzás tehát nem csak egy ártalmatlan szokás, hanem komoly szenvedélybetegség, amely egészségügyi, társadalmi és gazdasági következményekkel jár. A leszokás ugyan kihívást jelenthet, de a megfelelő támogatással, módszerrel és elhatározással elérhető.