2024.11.06. 17:21
Hamarosan a Bábony-kilátóból csodálhatjuk a Magas-Tátrát
Sajóbábonyban egyedülálló turisztikai attrakciót hoznak létre. A Bábony-kilátó és a hozzá tartozó tanösvény nemcsak a városra, hanem a környező településekre is felhívja majd a figyelmet.
Bábony-kilátó és tanösvény épül Sajóbábonyban. Időkapszulát is elhelyeztek a beruházás kezdeti szakaszában.
Fotó: Boon.hu
November 6-án, szerdán a Bábony-kilátó és tanösvény beruházás kezdeti stádiumában időkapszulát és alapkőletételi emléktáblát helyeztek el a leendő kilátónál. A több mint 63 millió forintból megvalósuló fejlesztés a tervek szerint 2025 március második felétől már bárki számára használható lesz.
A Bábony-kilátó nemcsak infrastrukturális fejlesztés
Bánné dr. Gál Boglárka, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Közgyűlés elnöke az alapkő-letétel előtt megosztotta gondolatait a fejlesztés fontosságáról:
A vármegye folyamatos fejlődését bizonyítja, hogy szinte minden hónapban indulnak vagy átadnak új fejlesztéseket. Ez mutatja, hogy a térség országgyűlési képviselői, a települések vezetői és az önkormányzatok jól végzik munkájukat. A vármegyei önkormányzat számára kiemelten fontosak a családbarát és gazdaságfejlesztő beruházások, hiszen cél egy sikeres, boldog, kiegyensúlyozott és békés jelen és jövő megteremtése a vármegyében. A fejlesztések sok apró részletből állnak össze, legyen szó gazdasági vagy turisztikai beruházásokról. Sokszor nincs is éles határ ezek között. A mai alapkőletétel egyszerre jelent infrastruktúra és turisztikai fejlesztést, amely pozitív hatással lesz a helyi gazdaságra, és támogatja az egészségmegőrzést is, hiszen aktivitásra ösztönöz.
Sajóbábony figyel a helyiekre, ügyel a részletekre, sikeresen és tudatosan építi egymásra fejlesztéseit, és kihasználja azok egymást támogató erejét. Az előző fejlesztési időszakban 583 millió forint, a jelenlegiben pedig már 378 millió forint támogatást sikerült elnyernie a településnek – zárta szavait a vármegyei elnök.
Mindig keresni kell a magasságokat
Az élet hegymászás, de a kilátás csodás
– kezdte beszédét egy filmes idézettel dr. Kiss János országgyűlési képviselő.
Egy polgármester élete is hegymászás: nemcsak előre kell haladni, hanem keresni kell a magasságokat, a valóságban és képletesen is.
Az országgyűlési képviselő szerint előbb-utóbb minden településnek meg kell mutatnia magát a világnak:
Sajóbábony elindult ezen az úton, a Levendula Fesztivállal, és a kilátó is alkalmas lesz arra, hogy felhívja a figyelmet a városra, sőt a környező településekre is.
Sajóbábony nem csak egy iparváros
A résztvevőket dr. Szilva István, Sajóbábony polgármestere tájékoztatta a projektről. Már most lehet látni azt a panorámát, amit jövő tavasztól, a kilátóból még magasabbról csodálhatunk majd. Erről a dombról tiszta időben látszik a Magas-Tátra, a teljes bükki panoráma és a Tokaj-hegy is.
Sajóbábony nem csak egy iparváros, ezt szeretnénk megmutatni ezzel a turisztikai attrakcióval. Nem ezzel kezdtük a munkát
– hangsúlyozta a polgármester. Először rendbe tették a közutakat, a járdákat és a középületeket, ezután nyitottak új irányba.
Szilva István kiemelte, hogy legfőbb céljuk kimozdítani az embereket a négy fal közül, nemcsak a helyieket, hiszen a 26-os útról is jól látszik majd a kilátó. A polgármester arról is beszélt, hogy ez a hely nemcsak kilátópont, hanem kiemelt régészeti és ökológiai terület is. Utóbbi különleges, hiszen innen indult a város története, ugyanakkor nehezítette is a tervezést. A Herman Ottó Múzeum igazgatója, dr. Szolyák Péter, valamint dr. Mester Zsolt, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Régészettudományi Intézetének docense segítették az előkészületeket, hiszen ezen a területen több alkalommal is folytak régészeti kutatások. Mivel a domb kiemelt ökológiai terület is, az állatok védelme érdekében március közepéig végezniük kell a munkálatokkal. A Bábony-kilátóhoz tanösvény vezet majd, így a meredek domboldalon megpihenve érhetik el a látogatók a kilátót. A tanösvény alkalmas lesz arra, hogy az emberek megpihenjenek, és közben érdekes információkat olvashassanak Sajóbábonyról, a kilátóról, a régészeti feltárásokról és a helyi értékekről.
Időkapszulát helyeztek el az épülő Bábonyi-kilátónál
Fotók: Gárdonyi Edina